Nečekaný triumf. Nymburk vyhrál v Petrohradu, dál má šanci na postup

Petrohrad - Basketbalisté Nymburku potvrdili zlepšenou formu a v předposledním kole druhé fáze Evropského poháru vyhráli jasně 84:63 na hřišti Zenitu Petrohrad. Jelikož první vzájemný duel prohráli o 12 bodů, mají zároveň i lepší bilanci, což je vrátilo do boje o postup.

4.2.2015

Opora Nymburku Jiří Welsch (vpravo) proti Sieně.Foto: Deník/Luboš Jeníček

K tomu však musejí za týden doma porazit Kazaň, která dnes překvapivě jasně prohrála se Štrasburkem 60:82, a situace ve skupině se tak znovu značně zamotala.

Nymburk začal velmi aktivně, v úvodních třech minutách dovolil soupeři jediný bod a rychle získal náskok 8:1. Zenit se sice po oddechovém času na chvíli probral, ale Nymburk nadále potvrzoval zlepšenou formu a ničil soupeře rychlými protiútoky i přesnou střelbou z dálky.

Už ve 12. minutě tak získal český mistr náskok 13 bodů, který si potřeboval z Petrohradu odvézt, aby měl lepší vzájemné zápasy. V obraně se dařilo zastavit hvězdného Waltera Hodge a nutit soupeře k chybám, zatímco v útoku se o body dělil celý hostující tým. Petrohradu se tak nedařilo dostat rozdíl pod dvouciferný počet bodů a Nymburk ucítil šanci na potřebný úspěch.

V lepší náladě čeští mistři nastoupili i do druhé půle a soupeře dál jasně přehrávali. Jedenáct minut před koncem tak jejich náskok narostl na propastných 23 bodů a zdálo se, že si Nymburk snadno dojde pro potřebný výsledek.

Jenže Petrohradu vyšel závěr třetí a začátek čtvrté čtvrtiny a šňůrou 9:0 se vrátil do hry. Hostům však pomohly se znovu chytit americké opory Darius Washington s Tre Simmonsem. Náskok znovu narostl na 19 bodů a Nymburk si zkušeně dlouhými útoky hlídal potřebné vedení. Navíc si vždy v důležitou chvíli připsal útočný doskok, který mu hodně pomohl.

Utkání 5. kola skupiny G osmifinále Evropského poháru basketbalistů:

Zenit Petrohrad - Nymburk 63:84 (18:29, 38:48, 48:67)
Nejvíce bodů: Hodge 15, Vichrov 12, Borovnjak 11 - Burns 16, Simmons 14, Hruban a Washington po 13. Fauly: 13:16. Trestné hody: 13/8 - 9/8. Trojky: 5:10. Doskoky: 32:32.

Kazaň - Štrasburk 60:82

1. Štrasburk 5 3 2 389:360 8
2. Kazaň 5 3 2 376:353 8
3. Nymburk 5 2 3 375:375 7
4. Petrohrad 5 2 3 366:418 7