Norské házenkářky mají na kontě z MS už osm medailí včetně dvou zlatých, vyhrály olympijský turnaj v Londýně i poslední mistrovství Evropy. Tradiční účastnice závěrečných bojů však na šampionátu v Dánsku nejsou tak suverénní jako dřív a Rumunky s nimi po 60 minutách hrály nerozhodně 27:27.

Díky lepšímu útoku nakonec semifinále zvládly.

Naopak Nizozemky turnajem procházejí hladce, do semifinále postoupily přes Francii, předtím vyřadily Srbsko a ve skupině už si s dnešním soupeřem Polskem jednou poradily (31:20). Souboj o finále byl mnohem vyrovnanější, ale opět zvítězil tým, který české házenkářky v červnu v Mostě dokázaly zdolat (25:23). Postup po vysoké prohře v Nizozemsku ale tehdy nezachránily.

"Jsme pořád hladoví, o spokojenosti ještě nemůže být řeč," prohlásil před závěrem MS kouč nizozemské reprezentace Henk Groener.

Družstvo Oranjes přitom v historii mistrovství světa bylo nejlépe páté v roce 2005 v Rusku.

Nedělní finále začne v Herningu v 17:15.

Mistrovství světa házenkářek v Herningu (Dánsko):

Semifinále:
Nizozemsko - Polsko 30:25 (15:8), Norsko - Rumunsko 35:33 po prodl. (17:14, 27:27).