Nový Jičín se rval, senzaci v Nymburku nedotáhl

Nymburk - Basketbalisté Nymburka porazili hráče Nového Jičína v prvním finále Mattoni NBL až po boj.

22.5.2009

Basketbalisté Nymburka bojují pod košem v prvním finále s Novým Jičínem.Foto: DENÍK/Michal Bílek

Takový vstup do zápasu si jistě basketbalisté Nového Jičína nepředstavovali.

V prvním finálovém duelu na palubovce mistrovského Nymburka už prohrávali po první čtvrtině o osmnáct bodů. Nikdo by si zřejmě v té chvíli nevsadil na to, že závěr bude ještě pořádně napínavý.

„Možná jsme si mysleli, že to, co jsme hráli na týmy před Nymburkem, bude stačit i na ně. V úvodu jsme v útoku až zbytečně dlouho drželi balon, k tomu ten pozdní návrat do obrany a laciné koše. Začátek jsme vůbec nechytili,“ přiznal kapitán Nového Jičína David Hájek.

„Asi jsme byli ještě v šatně,“ doplnil svého spoluhráče Štěpán Reinberger.

Jenže… Hosté v dalším průběhu neskutečně přidali na obrátkách, dokázali se favoritovi vyrovnat hlavně v obranné činnosti a postupně náskok Nymburku umazávali.

Pět minut před koncem se jim dokonce podařilo v závěru skvěle hrajícím Šarovičem snížit na rozdíl pouhých dvou bodů.

O vedoucím v sérii se tak rozhodovalo až v závěrečných momentech. Půl minuty před koncem vedli domácí 67:64 a měli míč.

Gray nebyl v závěru časového limitu přesný a Nový Jičín ještě dostal šanci vykřesat naději a dotáhnout téměř ztracené utkání do prodloužení. Muirhead však těžkou trojku přes dva bránící hráče netrefil.

„Je to hrozná škoda, ta první čtvrtina, přesně tak jsme nechtěli začít. Nymburk vyvinul obrovský tlak, nešly nám trojky, přitom jsme měli mnoho otevřených střel. Rozjezd byl strašný. Druhá a hlavně čtvrtá čtvrtina byla velice dobrá. Nevím, čím to bylo, jestli jsme zabrali, nebo Nymburk polevil. Každopádně je to pozitivní zjištění, že můžeme hrát s takovým soupeřem vyrovnaně. I oni dělají pod tlakem chyby a hrají špatně. Ten úvod se už nesmí opakovat,“ řekl trenér Nového Jičína Zbyněk Choleva.

Finálová série pokračuje v sobotu od 18 hodin opět v Nymburku.

Výsledek:
Nymburk – Nový Jičín 67:64 (26:8, 36:25, 54:41)
Body:
Křemen 15, Schilb a Lee po 12, Benda a Sokolovský po 11, Gray 3, Jagodnik 2, Venta 1 – Reinberger 14, Šarovič 11, Pandula 9, Ubilla a Pospíšil po 8, Muirhead 6, Gavlák 5, Walker 2, Pelikán 1. TH: 19/13 – 24/18. Trojky: 10/4 – 23/6. Doskoky: 30:32. Fauly: 21:17. Rozhodčí: Dolinek, Lukeš, Galajda. Diváci: 1200. Nejlepší hráč: Křemen (Nymburk). Stav série: 1:0.

Autor: Jakub Nohavica

22.5.2009 VSTUP DO DISKUSE

Průměrná mzda v ČR se ve 3. čtvrtletí zvýšila na 27.220 Kč

Praha - Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 1170 korun na 27.220 Kč, tedy o 4,5 procenta. Reálně, po odečtení inflace se lidem výdělek zvýšil o čtyři procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj na růst mezd v mnoha oblastech tlačil nedostatek pracovníků, o které zaměstnavatelé mezi sebou soutěžili. Růst výdělků se shoduje s odhady analytiků.