Nowitzki táhne Dallas za vítězstvím v NBA

Dallas - Basketbalisté Mavericks mají na dosah historicky premiérové vítězství v NBA, stačí jim jednou porazit rivala z Miami.

10.6.2011

Basketbalista Dallasu Dirk Nowitzki (vlevo).Foto: ČTK/AP/Phelan M. Ebenhack

V nečekaně ofenzivním pátém utkání finále NBA porazili basketbalisté Dallasu na své palubovce Miami 112:103 a ujali se vedení 3:2 na zápasy. Šestý duel, po němž mohou Mavericks poprvé v historii slavit titul, se hraje v neděli v Miami.

Již první čtvrtina naznačila, že poprvé v sérii nebudou na hřišti vládnout obrany. Miami zvítězilo v úvodní části 31:30. V poločase už vedl o tři body Dallas a s hosty to nevypadalo vůbec dobře - pro zranění totiž na více než deset minut odstoupil Dwayne Wade. Ten se do hry vrátil na konci třetí čtvrtiny a pomohl zlikvidovat devítibodový náskok domácích.

V poslední části to vypadalo, že Dallasu nesvědčí úloha vedoucího týmu, a tak čtyři a půl minuty před koncem po Wadově trojce vedlo Miami o čtyři body. Poté ale opět přišel závěrečný nápor Mavericks. Za stavu 100:100 vrátil vedení na stranu domácích dynamickým nájezdem Dirk Nowitzki a Miami už misky vah na svou stranu nedokázalo převážit. Poslední čtyři a půl minuty Dallas ovládl poměrem 17:4.

Houževnaatý tým

"Jsme prostě velmi houževnatý tým. V těžkých bitvách bojujeme celé play off a ještě to nekončí. Vlastně to bude ještě těžší, ale na to jsme připraveni. Jsme odhodlaní zvítězit a teď nastal náš čas," neskrýval po utkání sebevědomí střelec Dallasu Jason Terry.

Obě mužstva střílela s výbornou úspěšností přes 50 procent. Miami zvítězilo na doskoky 36:26, ale Dallas se mohl opřít o famózní střelbu trojek. Domácí hráči trefili 13 z 19 tříbodových pokusů.

Nejlepším střelcem utkání byl Dirk Nowitzki s 29 body. "Dirkules" našel stejně jako ve čtvrtém utkání velkou podporu u svých spoluhráčů. Náhradník Terry zaznamenal 21 bodů včetně dvou důležitých trojek v koncovce, kterými poslal Miami definitivně do kolen. J.J. Barea přidal 17 bodů, když trefil čtyři z pěti trojek. Jason Kidd a Tyson Chandler se dostali na 13 bodů.

James v závěru zkolaboval

Střelecké statistiky Miami i přes zranění ovládl Wade s 23 body. Chris Bosh nastřílel 19 a Mario Chalmers 15 bodů. Hvězdný LeBron James sice zaznamenal triple-double, když k 17 bodům přidal po deseti doskocích i asistencích, ale opět se nedokázal střelecky prosadit v závěrečné čtvrtině.

Nyní se finále NBA přesouvá na Floridu, kde se utkání číslo šest odehraje v neděli. Pokud se se v něm podaří hráčům Heat srovnat, tak se rozhodující sedmý duel uskuteční v úterý znovu na jejich palubovce.