Čeští mistři tak napravili úvodní porážku s Maccabi Haifa a zvýšili své naděje na postup ze skupiny do osmifinále. Naopak Siena, která začala sezonu v elitní Eurolize, se dostala s bilancí 0/2 do těžké situace.

"Je to velké vítězství proti silnému týmu. Pro naše postupové šance je to důležité. Kdybychom prohráli, tak s vidinou zápasu se silným Chimki Moskva bychom byli ve velmi špatné situaci," řekl trenér Kestutis Kemzura.

Nymburk už v první čtvrtině předvedl šňůru 10:0 a získal si respekt slavnějšího soupeře. Velmi dobrou obranou a kolektivním projevem držel téměř celou první půli mírné vedení a hráči Sieny se těžko prosazovali.

Domácím však vůbec nevyšel závěr poločasu. Několika chybami včetně smolného vlastního koše Vlada Ilievského dovolili Sieně šňůrou 8:0 otočit na poločasových 37:38. To rozohnilo Radoslava Rančíka, který odcházel do kabin hodně nahněván.

Během poločasu se mu však zlobu povedlo převést na pozitivní energii a byl to právě on, kdo znovu vrátil Nymburk na koně. K velmi dobrému výkonu se navíc rozehrál Petr Benda, který chvílemi táhl Nymburk v útoku i v obraně.

Nymburk táhl za vítězstvím Page

Sienu však držel těsném kontaktu Joshua Carter, který dal osm bodů hostů v řadě. Nymburk se neutrhal ani poté, co do poslední čtvrtiny skvěle vstoupil Dylan Page. Hráči Sieny byli schopni se prosadit individuálně a šest minut před koncem otočili skóre na 62:64.

Nymburku navíc vypadlo hned několik střel z obroučky a kvůli zranění kotníku musel ze hry odstoupit klíčový pivot Rašid Mahalbašič. Jenže Page odmítl porážku a sám táhnul Nymburk za obratem. V poslední čtvrtině dal 15 bodů. Jeho zásluhou domácí otočili z 64:68 na 74:70 a v dramatické koncovce udrželi při trestných hodech chladnou hlavu a proti zkušenějšímu celku výhru udrželi.

"Dylan byl v jednu chvíli nezastavitelný. Velmi důležité ale bylo, že jsme odvedli hlavně velmi dobrou práci v obraně především na jejich střelce. Udržet Sienu na 75 bodech je velmi dobrý počin. O poločase jsme obranu trochu změnili a to pomohlo," dodal Kemzura.

Utkání 2. kola skupiny K Evropského poháru basketbalistů:

ČEZ Basketball Nymburk - Montepaschi Siena 78:75 (16:12, 37:38, 55:54)
Nejvíce bodů: Page 22, Rančík 20, Benda 12, Ilievski 8 - Haynes 14, Viggiano 12, Hunter 11, Carter 10. Fauly: 18:22. Trestné hody: 21/17 - 15/11. Trojky: 5:8.

Chimki Moskva - Maccabi Haifa 87:48

1. Chimki Moskva 2 2 0 162:117 4
2. ČEZ Basketball Nymburk 2 1 1 153:155 3
3. Maccabi Haifa 2 1 1 128:162 3
4. Montepaschi Siena 2 0 2 144:153 2