Nymburk zdolal Prostějov, Opava přehrála Kolín

Prostějov - Basketbalisté Nymburka si poradili ve šlágru 42. kola Mattoni NBL s Prostějovem 76:71.

10.4.2010 1

Basketbalisté Nymburka porazili Prostějov.Foto: Deník/Martin Dostál

Basketbalisté Nymburka potvrdili opět svoji suverenitu v české nejvyšší soutěži a ve dvaačtyřicátém kole porazili celek Prostějova na jeho palubovce. Nymburk je v tabulce na prvním místě, Prostějov je třetí.

Výhra hostujícího mužstva se nerodila snadno. Tým trenéra Muli Katzurina byl sice stále o krok napřed, ale nedařilo se mu odskočit na dvouciferný rozdíl. Domácí nechtěli prodat svoji kůži lacino.

S nástupem do druhého poločasu se hra Nymburka zlepšila, mužstvo hrálo více kolektivně a začala se mu více dařit střelba z pole.

Opava si poradila s Kolínem

Opavští basketbalisté se zvedli. V sobotu po delší době předvedla basketbal, který umí! Rychlý, agresivní, který byl navíc ozdoben vítězstvím nad Kolínem. Útok na šesté místo je tak stále pro Klapetkovu družinu otevřený.

Zápas dvou sousedů v tabulce začal vyrovnaně. Trenér David Klapetek postavil strategii zápasu na hlídání amerického pivota Rodericka Platta, a to se ukázalo jako klíčové. Do stavu 12:12 byl průběh vyrovnaný. Pak zavelel k útoku Čarnecký. Dvěma trojkami získal domácím náskok. Kolín sice ještě držel krok dokonce první čtvrtky, ale v dalším průběhu už na palubovce existovalo jen jedno mužstvo, a to Opava.

Slezané najednou začali hrát, byli agresivní, prostě bojovali, ne jako v předešlých zápasech. Chytil se Dygrýn, probral Čarnecký. Druhá čtvrtka se pak domácím povedla nad míru. Slezanů byla najednou plná palubovka, dařilo se jim i pod oběma koši. Po trojce Šiřiny vedli 48:31, poločas nakonec vyhráli 52:34.

Klapetkův výběr se bavil basketbalem i po přestávce a jeho náskok narůstal. Další Šiřinova trojka znamenala vedení 64:43 a ve hře tak byl atak na sedmadvacetibodovou hranici, která v by případě shody v závěrečné minitabulce dostala Opavské právě před svého sobotního soupeře. Ve čtvrtém hracím období začal Kolín z opavského náskoku umazávat.

Ve 32. minutě se pod košem nejlépe zorientoval Pavlík a hosté prohrávali o čtrnáct. Necelých pět minut před koncem byl náskok Opavy pouze desetibodový. Platt dokonce snižoval na 80:73 a na světě bylo drama. Strhující závěr domácí zvládli, nechali vyfaulovat Platta a zápas dotáhli do vítězného konce.

„Opava dnes podala velmi bojovný výkon,“ uznal kolínský kouč Predrag Benaček. „Její výkon byl zcela odlišný než v posledních dvou zápasech. My jsme hlavně nechtěli prohrát o více než šestadvacet bodů, a to se nakonec podařilo. Věřím ale, že ze šestého místa půjde do play off nakonec Kolín,“ pousmál se hostující stratég.

Domácímu kouči Davidu Klapetkovi spadl očividně kámen ze srdce. „Jsem strašně rád za vítězství. První poločas byl z naší strany velmi dobrý. Chtěli jsme nakonec zaútočit na zmiňovanou šestadvacetibodovou hranici, bohužel to nám svazovalo ruce a nohy. Navíc Kolín není slabý soupeř a zbytek utkání dohrál ze vztyčenou hlavou,“ řekl k utkání Klapetek.

Karma padla posedmé v řadě

Basketbalisté klubu Karma Basket Poděbrady prohráli už posedmé za sebou. Ve dvaačtyřicátém kole základní části Mattoni NBL nestačili na své palubovce ve sportovní hale Bios na celek Děčína. Tomu podlehli o devatenáct bodů. Do konce základní části zbývá odehrát dvě kola.

Zatímco Poděbradům uniklo play off už dříve, Děčín se ho jistě zúčastní. Vzájemný zápas těchto soupeřů rozhodl nástup hostujícího mužstva do druhého poločasu, kdy se mu podařilo dát dvě trojky a utekl domácím basketbalistům na dvouciferný bodový rozdíl.

Na hosty nestačilo ani šestadvacet Castleberryho bodů. Na straně Děčína nejlépe střílel Soukup, nejlepší hráč zápasu.

V obou týmech se také mohli předvést hráči, kteří v probíhající sezoně tolik šancí nedostávali.

Liga basketbalistů - 42. kolo:
Nový Jičín - USK Praha 94:64, Prostějov - Nymburk 71:76, Poděbrady - Děčín 61:80, Opava - Kolín 92:81.

Babiš: Jsem manažer obyvatel této země a mám co nabídnout

Spuštění první fáze EET i snahy o zavedení různých výjimek udaly tón veřejné debatě končícího týdne. Kromě toho byl přijat zákon o střetu zájmů, který bude mít pro Andreje Babiše dalekosáhlé důsledky. Není divu, že během rozhovoru občas křičel, odbíhal pro různé materiály a maily od občanů, kroutil hlavou, ale také se srdečně smál. I když tvrdí, že je naštvaný, hlavně na Bohuslava Sobotku, evidentně je odhodlaný poprat se o vítězství ve volbách a další čtyři roky vést zemi.