Zpočátku se domácí Orli pár minut hledali, ale dlouho hosty ve vedení nenechali. Skóre utkání brzy otočili a na začátku druhé poloviny střetnutí už vedli o 21 bodů. Potom ještě nechali pražský tým manko poněkud snížit, ale úspěšný závěr hanáckého celku navýšil prohru Prahy nakonec na pětadvacetibodovou.

Pražský USK šel zásluhou Forda a McKaye do vedení 0:4, domácí Chán pak proměnil trestný hod jen jeden, naproti Ford ani jeden, ale Mc Kay přece jen zvýšil na 1:6. Šležas už byl při trestných hodech stoprocentní, za chvíli ještě vylepšili hosté své těsné vedení na 5:8, ale to už bylo na delší dobu z jejich rukou vše podstatné. Domácí Lawrence odstartoval první trojkou utkání prostějovskou sérii dvanácti bodů v řadě na 17:8 a když se pak povedl tříbodový zásah i pražskému Kotasovi a domácí Hyzy zahodil oba trestné hody, prohráli Pražané úvodní čtvrtinu pouze o čtyři body.

Ve druhé části hry dovolili svěřenci trenéra Bálinta hostům ještě upravit na 17:14 a 19:16, protože se ještě chvíli střelecky trápili. Ve více než prvních třech minutách druhé čtvrtiny zaznamenali jen dva body! Za chvíli však už střelbu zlepšili, hosté nikoliv a tak dokázali Orli vyhrát druhou čtvrtinu o dvanáct bodů a vést v polovině střetnutí 39:23.

Brzy po zahájení třetí čtvrtiny navýšili Orli své vedení až na jednadvacetibodové, 44:23, ale pak polevili, jakoby už začali přemítat o blížícím se velikonočním volnu. Třetí část utkání prohráli o tři body, ale i tak měli režii zápasu bez problémů ve své moci.

V průběhu poslední čtvrtiny to potvrdili. V dobrém světle se předváděli Hyzy, Lawrence, Šležas, Veikalas i další prostějovští hráči. Pražan McKay ještě promluvil trojkou na 59:50 a když vedli domácí 63:50, vzal si pražský kouč Scalabroni poslední oddechový čas. Nic pozitivního hostům nepřinesl, Prostějované dokonali závěrečnou šňůru v řadě na šestnáctibodovou! V jejím vyvrcholení zaznamenal Dokoupil slepené dvě trojky a poslední hřebík, dvoubodový, zatloukl ještě na konečný výsledek Landry.

„Prostějovští Orli mají dobře postavený silný tým,“ chválil pražský trenér Kaneth Scalabroni. „Naši hráči se snažili, ale marně. Vůbec se nám nedařily tříbodové střelecké pokusy, bylo jich 29 a trefy pouze čtyři…“

„Když ve třetí čtvrtině hosté velmi dobře bránili, nemohli jsme se s míčem dobře pohybovat a střely nebyly potřebně připravovány,“ okomentoval jednu neúspěšnou fázi svých svěřenců v duelu trenér Orlů Peter Bálint. „Zkoušeli jsme také nové věci, které na tréninku nemůžeme. Náš tým je nyní v pohodě, ale řekl bych že moc brzy, play-off je ještě daleko… Z následujících našich pěti soupeřů budou nyní čtyři skutečně kvalitní.“

Basketbalisté Kolína mají jisté play off

Ačkoliv kolínští basketbalisté ve 41. kole Mattoni NBL na domácí palubovce podlehli Novému Jičínu, mohou slavit. Play-off mají jisté. Jediný, kdo mohl cestu Kolína za vyřazovacími boji nyní překazit, byly Poděbrady. A ty ve středu prohrály na palubovce Vyšehradu (86:77).

A nebyl to jen Vyšehrad, kdo se mohl ve středu postarat o senzaci. Poslední celek tabulky překvapivě vybojoval teprve čtvrtou výhru sezony, a rozhodl tak o definitivní podobě osmičky pro play-off. Kolínští mohli také překvapit.

Na domácí palubovce sehráli dost vyrovnaný zápas s aktuálním lídrem tabulky, Novým Jičínem. Nakonec duel sice skončil jasně, ale hosté rozhodli o své výhře až v posledních minutách hry.

Nový Jičín se v průběhu zápasu Kolínu dvakrát vzdálil na více jak desetibodový rozdíl, domácí celek si ale jejich nástup dokázal dvakrát pohlídat a zminimalizovat ho. Jenže když se lámal chleba a pro hosty šlo do tuhého, hodili jednu trojku a druhou a rozdíl byl zase evidentní.

Zkrátka. Basketbalisté Nového Jičína měli zápas pod kontrolou. Když bylo potřeba, přitlačili a nakonec nebylo co řešit.

Domácí fanoušci ale i tak kolínským borcům několikrát hlasitě zatleskali. S papírově lepším týmem uhráli Kolínští slušnou partii a předvedli i pěkné akce. Začátek zápasu patřil Jiřímu Jelínkovi. Díky jeho trojce, bojovným ziskům a doskokům držel Kolín po první čtvrtině dokonce vedení.

Na začátku třetí části utkání zase diváci rozzvučeli své hlasivky, když Kolín dotáhl osmibodové manko. Hubálek nastartoval mančaft trojkou, Smith přidal po rychlém průniku dvojku a po další dva body na účet Kolína připsal po doskoku Platt. V tu chvíli to bylo o jediný bod (49:50).

A hlediště bouřilo znovu. A to když se Terry Smith blýskl v sólo akci. Zavěsil se na koš a předvedl i otočku. A nebo po zdařilých prosazeních Rodericka Platta pod košem. A znovu na úplném konci. Kolínští basketbalisté sice prohráli o deset bodů, potlesk si ale zasloužili.

Basketbalová Mattoni NBL:

40. kolo: Prostějov - USK Praha 75:50 (17:13, 39:23, 54:41), Vyšehrad - Poděbrady 86:77 (21:28, 46:47, 62:64).
41. kolo: Kolín - Nový Jičín 88:98 (22:19, 42:50, 66:72)

1. Nový Jičín 39 35 4 3541:2769 74

2. Prostějov 39 33 6 3383:2740 72
3. Nymburk 37 34 3 3515:2322 71
4. Pardubice 39 27 12 3238:2888 66
5. Děčín 39 24 15 3145:3055 63
6. Kolín 40 16 24 3236:3342 56
7. USK Praha 40 16 24 2948:3124 56