Orli zahájili pouť za pohárem, zdolali Plzeň

Klatovy - V dalším utkání čtvrtfinále Českého poháru basketbalistů Jičín porazil Ústí 87:51.

18.3.2010

Basketbalisté Prostějova ve čtvrtfinále Českého poháru proti Plzni.Foto: Deník/Jitka Kilbergerová

Basketbaloví Orli vlétli do poháru očekávaným vítězstvím. V zahajovacím utkání Tipsport Cup Final 8 českého pohárů mužů porazili vítěze základní části 1. ligy TJ Lokomotiva Interconex Plzeň 84:62. Hanáci si výhrou zajistili postup do semifinále, kde je zřejmě bude čekat Nymburk, pokud ve čtvrtek v podvečer zdolá Opavu.

Utkání třetího celku Mattoni NBL s druholigovým týmem začalo překvapivě velmi vyrovnaně a po deseti minutách hry měl Prostějov pouze jednobodový náskok při stavu 23:22. Až zvýšený hlas jeho kouče Petera Bálinta znamenal zlepšení výkonu dvanáctibodový rozdíl ve druhé čtvrtině.

Po změně stran už oba týmy hodně točily se sestavou, v dresu Plzně dokonce vyběhl na palubovku teprve patnáctiletý klatovský talent Karel Aušprunk, Prostějov zase šetřil síly na semifinálové utkání. Především špatná bilance Plzně u tříbodových pokusů nakonec znamenala prostějovské vítězství o dvadvacet bodů.

„S výsledkem samozřejmě nemůžu být spokojený, protože jsme prohráli. Ale v zápase byly chvíle, kdy jsme Prostějovu byli důstojným soupeřem, s tímto spokojený jsem,“ řekl po utkání do kamer České televize trenér plzeňské Lokomotivy Stanislav Marian. „Prostějov je týmem úplně jiných kvalit než Liberec, přes který musíme projít v play-off první ligy. Pro nás to byla těžká zkouška před startem vyřazovací části a já jsem za ní šťastný,“ dodal plzeňský kouč.

„Z pohledu výsledku jsme rádi, že jsme postoupili do semifinále. Bohužel náš výkon nebyl stoprocentní. Je těžké se koncentrovat na zápas proti soupeři, který hraje o soutěž níž. Bylo to vidět zejména na začátku utkání, kdy jsme během první čtvrtiny dostali dvadvacet bodů a hráli jsme v podstatě bez obrany, jenom jsme běhali za jejich hráči,“ dával najevo svoji nespokojenost kouč Prostějova Bálint.

„Musel jsem pak trošku zvýšit hlas, konečně jsme začali hrát, dostali se na rozdíl dvaceti bodů, ale pak jsme zase polevili a možná se trochu šetřili na zítřejší zápas,“ připustil Bálint.

Čtvrtfinále Českého poháru basketbalistů:

Prostějov – Plzeň 84:62 (23:22, 44:31, 64:47)
Nejvíce bodů: Lawrence 16, Veikalas 14, Šležas 14, Chán 12, Landry 10, Hyzy 6 – Kovanda 16, Velenský 11, Suchý 8, Kubinčák 7, Frána 6, Pecka 4.

Nový Jičín - Ústí nad Labem 87:51 (22:11, 51:25, 69:37)
Nejvíce bodů: Šarovič 19, Gavlák a Jurečka po 12, Muirhead 11 - Fohler 13, McFaden 12, Hejl 6.

Autor: Martin Dostál

18.3.2010 VSTUP DO DISKUSE

Inkluze je zločin na dětech, říká Václav Klaus mladší

Havlíčkův Brod /ROZHOVOR/ - Má všeobecní vzdělání budoucnost? Je inkluze krok tím správným směrem? To byla hlavní témata přednášky, kterou v Havlíčkově Brodě nedávno připravil Okrašlovací spolek Budoucnost.

Manželé ze Kdyně se snažili zachránit život mladému sportovci. Bohužel marně

Hluboká - Silák z Hluboké zemřel za jízdy na kole. Jeho otec děkuje manželům Homolkovým, kteří bojovali o jeho život.