Pardubice /GALERIE/ - Basketbalisté Nymburka v osmifinále Eurocupu nestačili na Crvenou Zvezdu Bělehrad.

26.1.2010
29 fotografií
ČEZ Basketball Nymburk – Crvena Zvezda Bělěhrad 60:65

ČEZ Basketball Nymburk – Crvena Zvezda Bělěhrad 60:65Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

Basketbalisté Nymburka poprvé v osmdesátileté éře klubu hrají osmifinálovou skupinu evropského poháru, konkrétně Eurocupu. Přestože je jeho jádro složeno z cizinců, jedná se o vylepšení pokřiveného obrazu českého basketbalu v posledních letech.

Prvním soupeřem Středočechů mezi nejlepší šestnáctkou byl „starý známý“. S Crvenou Zvezdou se totiž dvakrát střetli v předloňské sezoně v základní skupině ULEB Cupu. Stejně jako tehdy (v prodloužení) i tentokrát svému soupeři podlehli. Poprvé v letošní sezoně padla pardubická pevnost Nymburka. Stalo se tak ve čtvrtém zápase.

Od první minuty se na palubovce pardubické ČEZ Areny rozpoutala bitva dvou agresivních obran. Podobný obraz hry však již dávno není v evropských soutěžích výjimkou. Z tvrdé hry obou celků vyplývalo také množství faulů, zejména na straně Nymburka. Naštěstí pro svěřence Muliho Katzurina měl soupeř při výhodě trestných hodů pouze poloviční úspěšnost.

Z první odehrané čtvrtiny byl důležitý jeden poznatek. Každý vytvořený náskok bude zavánět vzácností a dotyčné družstvo by si ho mělo pečlivě hlídat.

Jako první se dostali do trháku domácí. Stalo se tak zásluhou nymburských „elek“, tedy hráčů začínajících na písmeno L. Trio Lenzly, Lewis a Lee zaznamenalo dohromady ve druhém kvartálu patnáct bodů svého týmu z dvaadvaceti možných.

Na druhé straně „Hvězdu“ držel ve hře Taylor. Středočeši si dlouho udržovali mírný náskok, který před poslední minutou prvního poločasu vytáhli na dvojciferný. Jejich euforii však Srbové rychle zabrzdili, a tak do šaten odcházel Nymburk „pouze“ v pětibodovém plu­su.

A návrat se mu vůbec nepovedl. Za čtyři minuty dal jediný koš, zatímco Bělehrad deset bodů. Český suverén se tak dostal do situace, kdy on musel dotahovat. Ze střelecké letargie se nevymanil za celou třetí čtvrtinu, když své poločasové konto rozšířil jen o osm bodů. Naštěstí pro něho se ani srbský tým nepředal.

V závěrečné čtvrtině byl k vidění boj o ne každý metr, ale centimetr pardubické palubovky. Domácí ne a ne převážit zpět jazýček vah na svojí stranu. Povedlo se to až po pěti minutách Bendovi. Pak ale přišla kritická chvíle nymburské ekipy. Taylor se nemýlil při střelbě za tři body a dva následující útoky domácích neskončili košem. Srbové jednou úspěšní byli, a tak dvě minuty před koncem svítilo na ukazateli skóre 58:62.

Nymburk ještě jednou snížil, ubránil útok soupeře, jenže sám nedal. Čtyřiadvacet vteřin před koncem ho popravil z trestných hodů, kdo jiný než Taylor. Crvena Zvezda ve druhé půli ještě více přitvrdila v obraně a dovolila svému soku pouhých devatenáct bodů. A na tento počet se opravdu nevyhrává…

ČEZ Basketball Nymburk – CZ Bělehrad 60:65 (19:19, 41:36, 49:52)

Body: Lewis 13, Benda 12, Lenzly 9, Slezák 7, Lee 6, Sokolovský a Nečas po 4, Křemen 3, Ricci 2. Rozhodčí: Drabikovskij, Šulga (oba Ukrajina), Kalpakas (Švédsko). Trojky: 3:6. Pět chyb: 40. Lenzly (Nymburk). Diváci: 6328.

Autor: Zdeněk Zamastil

26.1.2010 VSTUP DO DISKUSE

Vojenský historický ústav má nově opravenou stíhačku MiG-15

Praha - Vojenský historický ústav (VHÚ) bude moct vystavit nově opravený stíhací bombardér MiG-15. V uplynulých pěti měsících ho zrekonstruovali pracovníci Vojenského technického ústavu (VTÚ). Představitelé VTÚ, VHÚ a ministerstva obrany ve čtvrtek opravený stroj na vojenské základně ve Kbelích představili novinářům.

Zmlátil dvě ženy. Zdržely jej prý ve frontě u pokladny

Pardubice - Z výtržnictví obvinila pardubická policie 47letého muže, který měl zmlátit dvě ženy. Jednu vážně zranil.

Hasiči přejeli hocha, chvátali k požáru. Policie: Nešťastná náhoda

Krucemburk – Havlíčkobrodští kriminalisté uzavřeli vyšetřování nehody z letošního června, při níž hasiči na závodech dračích lodí v Krucemburku na Havlíčkobrodsku přejeli desetiletého chlapce.