Zatímco v Itálii a Francii jej zabrzdil pád, v Doningtonu nedokázal držet krok s nejlepšími po technických problémech, které jej pronásledovaly už v sobotní kvalifikaci. Peška, který i tak udržel třetí místo v celkové klasifikaci, v Anglii zastínil Karel Abraham, jenž v dvěstěpadesátkách proměnil deštivý závod v životní výsledek a obsadil desáté místo.

Pešek sobotní kvalifikaci nedokončil a startoval až ze šesté řady. Jeho motocykl Derbi ale stejně jako v sobotu nefungoval optimálně, takže nemohl zahájit případnou stíhací jízdu. Na internetové stránce týmu Valsir Seedorf Racing pak uvedl, že stroj nebyl konkurenceschopný proto, že tým v nevyzpytatelných podmínkách vsadil na nastavení "na mokro" a při závodě už se jelo skoro na suché trati. "S nastavením na mokro jsem nemohl s ostatními soutěžit a držet s nejlepšími krok. Je to škoda, byli jsme opravdu připraveni na mokro. Byla to špatná volba," uvedl Pešek.

Nakonec na něj nezbyl ani bod stejně jako na dosavadního lídra šampionátu Gábora Talmácsiho z Maďarska, který šest kol před koncem odstoupil kvůli poruše. Pešek za ním zaostává stále o 21 bodů. Do čela šampionátu se probojoval díky třetímu místu Hector Faubel ze Španělska, který má na kontě o tři body víc než Talmácsi.

Závod vyhrál smolař sezony Mattia Pasini, který protrhl dosavadní sérii nezdarů a páté vítězství v kvalifikaci proměnil v premiérový triumf v sezoně. Předtím byl jednadvacetiletý italský jezdec už pětkrát nucen předčasně odstoupit vesměs kvůli technickým problémům, tentokrát jej jeho aprilia dovezla bezpečně vůbec poprvé na stupně vítězů.

Jezdci třídy do 250 ccmv neděli nezvykle finálový program zahajovali a na změněné pořadí závodů doplatili nejhoršími podmínkami. V prudkém dešti vyrážel sedmnáctiletý Abraham až z 24. místa, ale po povedeném startu a prvním kole už byl čtrnáctý. Jízdou na jistotu pozici držel a po kolizích řady soupeřů se postupně probil až k šesti bodům, takže takřka zdvojnásobil svůj dosavadní zisk na 13. Desátým místem vylepšil své dosavadní maximum. Tím dosud byla jedenáctá pozice z loňské Velké ceny Portugalska, kdy závodil ještě ve slabší kubatuře do 125 ccm.

Náročný závod plný pádů se stal podruhé v sezoně kořistí Itala Andrey Doviziosa z Itálie na hondě, který krátce před koncem profitoval z karambolu vedoucího Alexe de Angelise. Vítěz kvalifikace ze San Marina vedl ještě dvě kola před cílem, než dostal na vodě smyk. Po pádu ještě svoji aprilii osedlal a uhájil druhé místo.

Mezi devíti odpadlíky, z nichž někteří se ocitli na zemi i opakovaně, dnes byl i španělský obhájce titulu Jorge Lorenzo. Po pádu přes řidítka se mu už nepodařilo motocykl zprovoznit a jeho náskok v čele šampionátu před Doviziosem se smrskl na 11 bodů.

Na mokru se pak vydali do závodu i jezdci královské kubatury MotoGP a na osychající trati triumfoval Australan Casey Stoner. Pátým vítězstvím v sezoně udělal jednadvacetiletý jezdec týmu Ducati další krok k zisku titulu a už má v čele pořadí náskok 26 bodů před sedminásobným šampionem Valentinem Rossim. Ten na kluzkém asfaltu na nejlepší nestačil a skončil s yamahou čtvrtý. Na stupně vítězů se probojoval Rossiho týmový kolega a americký vítěz kvalifikace Colin Edwards, neúspěch evropských jezdců zpečetil třetí Chris Vermeulen z Austrálie na suzuki.

Do 125 ccm:

1. Pasini (It./Aprilia) 41:49,049, 2. Kojama (Jap./KTM) -3,253, 3. Faubel -5,094, 4. Gadea -6,781, 5. Olive (všichni Šp./Aprilia) -7,212, 6. Di Meglio (Fr./Honda) -7,335, 7. Smith (Brit./Honda) -13,505, 8. De Rosa (It./Aprilia) -13,885, 9. P. Nieto (Šp./Aprilia) -14,367, 10. Corsi (It./Aprilia) -26,672, …18. Pešek (ČR/Derbi) -1:05,847.

Pořadí MS (po 7 z 17 závodů):

1. Faubel 118 b., 2. Talmácsi (Maď./Aprilia) 115, 3. Pešek 94.

Do 250 ccm:

1. Dovizioso (It./Honda) 48:40,173, 2. De Angelis (San Mar./Aprilia) -22,102, 3. H. Aojama (Jap./KTM) -1:03,137, 4. Takahaši (Jap./Honda) -1:03,370, 5. Š. Aojama (Jap./Honda) -1:25,269, 6. Kallio (Fin./KTM) -2:07,333, 7. Simon (Šp./Honda), 8. Wilairot (Thaj./Honda), 9. Linfoot (Brit./Aprilia), 10. Abraham (ČR/Aprilia) všichni -1 kolo.

1. Lorenzo (Šp./Aprilia) 153, 2. Dovizioso 142, 3. De Angelis 135, …19. Abraham 13.

MotoGP:

1. Stoner (Austr./Ducati) 51:40,739, 2. Edwards (USA/Yamaha) -11,768, 3. Vermeulen (Austr./Suzuki) -15,678, 4. Rossi (It./Yamaha) -21,827, 5. Hopkins (USA/Suzuki) -35,518, 6. De Puniet (Fr./Kawasaki) -36,474, 7. Barros (Braz./Ducati) -38,094, 8. Pedrosa (Šp./Honda) -38,992, 9. Hofmann (Něm./Ducati) -39,239, 10. Melandri (It./Honda) -1:01,526.

1. Stoner 165, 2. Rossi 139, 3. Pedrosa 106.