Motocyklista Pešek dojel v Assenu sedmý

NIZOZEMSKO - Sedmé místo obsadil motocyklový jezdec Lukáš Pešek ve Velké ceně Nizozemska ve třídě do 125 ccm. Devátý závod mistrovství světa v sobotu na okruhu v Assenu vyhrál Ital Mattia Pasini, který si zopakoval týden staré vítězství z britské Grand Prix.

30.6.2007

V kubatuře do 250 ccm dojel patnáctý Karel Abraham a bodoval popáté v sezoně.

Pešek startoval z druhého místa a po předchozích třech nevydařených závodech opět útočil na stupně vítězů, za kterými nakonec zaostal o necelých pět desetin sekundy. V průběžném pořadí seriálu neudržel třetí pozici a je čtvrtý se ztrátou 35 bodů na Španěla Hectora Faubela, který si pojistil vedoucí pozici druhým místem.

Pro prvenství si dojel s velkým náskokem neohroženě Pasini, za nímž svádělo boj o další medailové pozice hned šest jezdců. V cílové rovince byli z této skupiny nejrychlejší Faubel a jeho nejbližší pronásledovatel v šampionátu Maďar Gábor Talmácsi.

Peškovi naopak závěr nevyšel a projel cílem jako poslední z této šestice jen o setinu sekundy za šestým Japoncem Tomojošim Kojamou. "Celý závod jsem se dokázal držet ve vedoucí skupině, ale víc jsem dělat nemohl. Motorka neměla dostatečný výkon, na rovinkách jsem výrazně ztrácel. V závěrečných kolech jsem jsem snažil dostat před Kojamu a Corsiho, ale na rovných úsecích mě znovu předjeli," posteskl si Pešek na internetové stránce týmu Valsir Seedorf Derby.

Z třetí pozice v šampionátu českého jezdce odsunul čtvrtý v cíli Španěl Sergio Gadea, před Peškem má k dobru jen dva body. "Pořád jsem v šampionátu vysoko, ale chce to dostat se brzy znovu na stupně vítězů," prohlásil Pešek.

Závodu dominovali jezdci na apriliích, kteří obsadili prvních pět míst. Až pak následovala Kojamova KTM a Peškova derbi. Pasini, kterého v úvodu sezony ničily technické potíže, se díky druhému letošnímu triumfu posunul už na průběžné sedmé místo.

Ve dvěstěpadesátkách vyhrál už pošesté v sezoně Španěl Jorge Lorenzo, jenž si vynahradil zklamání z Doningtonu, kde po pádu nedojel. V Assenu zopakoval loňský triumf a udělal další krok za obhajobou titulu. Před druhým Italem Andreou Doviziosem vede o 23 bodů.

Abraham litoval, že se mu v úvodu nepovedlo odjet ze skupiny spolu s Italem Fabriziem Laiem, který skončil jedenáctý. "Měl jsem na to ho dojet a držet s ním tempo. Bohužel byl přede mnou další jezdec a já jsem nebyl schopen ho předjet. Na rovince mě vždycky ucvakl a na brzdy jsem to nestihl," uvedl český jezdec v tiskové zprávě týmu Cardion AB. "Motorka byla perfektně nastavená, až od půlky závodu mi začaly klouzat pneumatiky," řekl Abraham. Přesto v druhé polovině závodu zajel svá dvě nejrychlejší kola.

V MotoGP triumfoval Ital Valentino Rossi, přestože startoval až z jedenácté pozice. Na trati svedl sedminásobný mistr světa další velkou bitvu s Australanem Caseym Stonerem, kterého porazil o necelé dvě sekundy a snížil jeho náskok v čele seriálu na 21 bodů.

Vítěz kvalifikace Australan Chris Vermeulen dojel poslední šestnáctý poté, co se srazil s Francouzem Randym de Punietem a upadl. V letošní sezoně tak dál platí pravidlo, že držitel pole position v královské třídě závod nevyhrává.

Výsledky

Do 125 ccm: 1. Pasini (It./Aprilia) 38:58,171, 2. Faubel (Šp./Aprilia) -6,115, 3. Talmácsi (Maď./Aprilia) -6,146, 4. Gadea (Šp./Aprilia) -6,354, 5. Corsi (It./Aprilia) -6,454, 6. Kojama (Jap./KTM) -6,633, 7. Pešek (ČR/Derbi) -6,643, 8. Cortese (Něm./Aprilia) -17,696, 9. Ranseder (Rak./Derbi) -17,890, 10. Bradl (Něm./Aprilia) -21,780.

Pořadí MS (po 9 z 17 závodů): 1. Faubel 138 b., 2. Talmácsi 131, 3. Gadea 105, 4. Pešek 103, 5. Kojama 98, 6. Corsi 97.

Do 250 ccm: 1. Lorenzo (Šp./Aprilia) 40:25,904, 2. De Angelis (San Marino/Aprilia) -3,857, 3. Bautista (Šp./Aprilia) -8,683, 4. Dovizioso (It./Honda) -17,948, 5. H. Aojama (Jap./KTM) -30,800, 6. Simoncelli (It./Gilera) -31,135, 7. Barberá (Šp./Aprilia) -33,323, 8. Kallio (Fin./KTM) -40,807, 9. Locatelli (It./Gilera) -1:11,829, 10. Takahaši (Jap./Honda) -1:18,958, …15. Abraham (ČR/Aprilia) -1:28,949.

Pořadí MS (po 9 z 17 závodů): 1. Lorenzo 178, 2. Dovizioso 155, 3. De Angelis 155, 4. Bautista 116, 5. Barberá 80, 6. Simón (Šp./Honda) 61, …19. Abraham 14.

MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha) 42:37,149, 2. Stoner (Austr./Ducati) -1,909, 3. Hayden (USA/Honda) -6,077, 4. Pedrosa (Šp./Honda) -10,465, 5. Hopkins (USA/Suzuki) -13,138, 6. Edwards (USA/Yamaha) -15,139, 7. Barros (Braz./Ducati) -36,075, 8. Hofmann (Něm./Ducati) -41,768, 9. West (Austr./Kawasaki) -43,605, 10. Melandri (It./Honda) -43,796.

Pořadí MS (po 9 z 18 závodů): 1. Stoner 185, 2. Rossi 164, 3. Pedrosa 119, 4. Hopkins 94, 5. Vermeulen (Austr./Suzuki) 88, 6. Melandri 87.

30.6.2007 VSTUP DO DISKUSE

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
5 18

Poslanec ČSSD chce od Babiše vědět, kde vzal peníze na dluhopisy

Platforma Bez komunistů.cz. uspořádala v Praze shromáždění k odkazu Jana Palacha.
3

Na památku Palacha, v den jeho smrti, si lidé zapalovali svíčky

Podívejte se na pustý stadion před zbouráním. Nástupce je ve hvězdách

Nadšený řev fanoušků vítězného týmu se rozléhal brněnským zimním stadionem za Lužánkami, když domácí hokejisté Rudé hvězdy, dnešní Komety, poprvé doma před Brňany přebírali mistrovský titul. Tehdy se psal rok 1957 a stadion měl za sebou deset let fungování a před sebou ještě mnoho radosti i smutků fanoušků brněnských hokejistů. Nyní, sedmdesát let od slavnostního otevření stadionu, už na něj odkazuje jen název zastávky hromadné dopravy. Slibovaná nová aréna je v nedohlednu.

Vicekancléř Gabriel: AfD se radikalizuje, měla by ji sledovat kontrarozvědka

Berlín - Německý vicekancléř Sigmar Gabriel navrhuje, aby německou protiimigrační stranu Alternativa pro Německo (AfD) sledovala tajná služba. Reaguje tak na hojně kritizované výroky představitele AfD Björna Höckeho, který vyjádřil nelibost nad přítomností památníku holokaustu v Berlíně.

Lavina na italský hotel spadla, když už hosté měli sbaleno

Řím - Hosté italského hotelu Rigopiano měli v okamžiku pádu ničivé laviny sbalené kufry a budovu na úpatí pohoří Gran Sasso se chystali opustit. Museli ale počkat, dokud sněžný pluh neodstraní sníh, který zablokoval přístupovou cestu. Italskému listu La Repubblica to dnes řekl Quintino Marcella, přítel a zaměstnavatel jednoho ze dvou přeživších, kuchaře Giampiera Pareteho, který byl v hotelu s rodinou na dovolené.