Jsou opět blíž MS. Češky uhlídaly i Litevky a slaví postup do play off

Olomouc - Splnily i druhý úkol a odměnou jim je postup z první fáze kvalifikace o mistrovství světa 2015 do červnového play off. České házenkářky po pátečním vítězství nad Ázerbájdžánem porazily v neděli Litvu rozdílem šesti branek 33:27 a vyhrály tříčlennou skupinu.

30.11.2014 AKTUALIZOVÁNO 30.11.2014
9 fotografií
České házenkářky se radují z vítězství nad Litvou.

České házenkářky se radují z vítězství nad Litvou.Foto: Deník/Stanislav He­loňa

Češkám v posledním zápase tříčlenné skupiny stačila i remíza, na takové počty se však domácí házenkářky nechtěly spoléhat. Litva je zlobila pouze v úvodních minutách, kdy se držela v mírném vedení 4:3.

Pak však vyrovnala střelecky disponovaná Keclíková a brankářka Raníková navíc chytila sedmičku. Od té chvíle se Litva nebyla schopna dlouhé minuty v útoku střelecky prosadit. „Obrana byla výborná, já už jsem jenom dochytávala pár střel. Dneska to nestálo na brankářce, ale na obraně," říkala skromně česká brankářská jednička.

České hráčky začaly na olomoucké palubovce své soupeřky doslova válcovat. Z rychlých útoků se dařilo Kristýně Salčákové a domácí tým si v závěru prvního poločasu po trefě Hrbkové vypracoval dvouciferný náskok 20:10. Litevky ještě sice kontrovaly, i tak český tým zvládl úvodní dějství skvěle a držel náskok 21:12.

„První poločas rozhodl o zápase. My jsme ho odehráli velice dobře, až výborně, a přesně tak, jak jsme chtěli," řekl trenér Jan Bašný.

Oslava? Predvánoční oběd a dárky

Ve druhém poločase už česká obrana trochu polevila, Litevky se snáze prosazovaly a dokázaly stáhnout manko. Trenér Bašný protočil sestavu a osmadvacátou českou branku trefila k radosti olomouckého publika Tereza Kubáčková, která společně s Kristýnou Salčákovou zastupovala na palubovce tým Zory Olomouc. „Bylo jasné, že v rytmu z prvního poločasu celé utkání asi nevydržíme. To se také potvrdilo. Začali jsme mít trochu potíže v obraně, kde se nám nedařilo jako v první půli, ale přesto jsme vývoj kontrolovali," konstatoval kouč Bašný.

Litva se na nižší než čtyřgólovou ztrátu nedostala, poslední slovo měly v utkání české reprezentantky, které gólem Salčákové uzavřely skóre na 33:27. „Postupové karty jsme drželi pevně v rukách. Jsme spokojeni, že jsme tuhle fázi kvalifikaci zvládli a teď budeme čekat na los," dodal Bašný.

Češky tak mohly v klidu oslavit zvládnutý první krok na mistrovství světa 2015. „Teď nás čeká takový předvánoční oběd, na kterém si rozdáme i vánoční dárečky. Trochu to oslavíme a pak se rozjedeme domů," usmívala se Kristýna Salčáková.

„Kvalifikace je úspěšně za námi, teď už jenom budeme doufat, že dostaneme hratelného soupeře a uděláme všechno pro to, abychom postoupily," dodala Barbora Raníková. Soupeře pro play off o účast na šampionátu v Dánsku se český tým dozví 21. prosince.

Kvalifikační utkání MS 2015 házenkářek v Olomouci:

Česká republika - Litva 33:27 (21:12)
Sestava a branky ČR:
Raníková, Müllnerová - Knedlíková 1, Keclíková 5/1, Salčáková 5/1, Růčková, Kutlvašrová 6, Hrbková 6/1, Štěrbová 2, Malá, Crhová 2, Selucká 1, Kubáčková 1, Adámková 1, Marčíková, Jeřábková 3/1.
Nejvíce branek Litvy: Bernatavičiuteová 9/1, Satkauskaiteová 6, Butenaiteová 4, Kniubaiteová a Vidunaiteová po 3. Rozhodčí: Nastaseová, Stancuová (obě Rum.). Sedmimetrové hody: 4/4 - 4/1. Vyloučení: 6:3. Diváci: 700.

ČSSD řeší, jak zabránit pádu

Praha - Co asi tak běží hlavou Bohuslavu Sobotkovi, Jeronýmu Tejcovi nebo Jaroslavu Foldynovi, když se dívají na voličské preference, které v neděli přinesla společnost TNS Aisa? Podle ní by ČSSD nyní dalo hlas 14 procent lidí, Babišovu ANO 33,5. Potíž je v tom, že každému ze jmenovaných sociálních demokratů přichází na mysl asi něco jiného.

Klub Kanál dostal "trest" za rvačky. V lednu musí zavřít

Písek – Dance club Kanál v Chelčického ulici v Písku bude mít po celý leden zavřeno. Rada města schválila stejně jako před rokem u nedalekého podniku La Noche odejmutí výjimky prodlužující provozní dobu. Důvodem byly rvačky, ke kterým zde letos došlo. „Musíme měřit všem stejně," podotkl místostarosta Písku Jiří Hořánek.