Do utkání lépe vstoupili hosté, kteří se brzy ujali vedení 0:6. Takový vývoj ale znepokojil domácího playmakera Eugena Lawrence, který se sám postaral o obrat na 7:6. Na jeho spoluhráčích ale byla patrná nervozita z toho, že odvracejí nymburský mečbol a první čtvrtinu prohrál Prostějov 18:22.

Ve druhé Nymburk pokračovat ve velmi agresivní hře, ve které nenechával Orlům ani centimetr prostoru. Dlouho se mu to vyplácelo a udržoval si mírné vedení, které dokázal zlikvidovat až domácí kapitán Jaroslav Prášil přesnou trojkou na 31:31. Vzápětí obrat dokonal Veikalas, ale hosté si jej brzy vzali zpátky. Poslední slovo však měl nejvýraznější muž první půle Lawrence, který srovnal na 37:37 a uzavřel svůj poločasový účet na patnáct bodů.

I po návratu ze šaten se skóre drželo vyrovnané, až po pěti minutách třetí čtvrtiny šel Nymburk poprvé od samotného úvodu utkání do šestibodového vedení. To v poslední minutě narostlo až na deset bodů, ale Veikalas s Lawrencem stačili stáhnout na 53:58 před začátkem poslední části hry.

Už ve třetí periodě ale bylo patrné, že Nymburk jde za osmým titulem velmi nekompromisně a tento fakt naplno potvrdili v závěrečné části, kterou zcela ovládli. V jejím úvodu sice ještě Šležas přesnou dvojkou snížil na rozdíl tří bodů 55:58, ale pak tým trenéra Ronena Ginzburga udeřil drtivou silou a devíti body v řadě získal náskok už dvanácti bodů.

To už bylo moc i na bojovné Orly a když jim nevyšlo několik pokusů o tříbodové koše, poslední minuta zápasu se už dohrávala za skandování fanoušků obou táborů „Hoši, děkujeme“ a v poklidu. Nymburk si nakonec dokráčel pro výhru 82:65 a po zápase mohli jeho hráči nad hlavu zvednout mistrovstvký pohár Mattoni NBL.

„Jsou to smíšené pocity. Moc jsme chtěli a cítili jsme, že máme šanci potrápit Nymburk až do konce a hrát ještě sedmé utkání,“ řekl po zápase trenér Prostějova Peter Bálint. „Takže na jednu stranu mám radost z našeho výkonu ve finálové sérii, protože jsme byli Nymburku daleko vyrovnanějším soupeřem než v minulém roce. Na druhé straně je to zklamání, protože letos to šlo,“ litoval. „Rozhodlo se v pátém zápase, dnes byl Nymburk lepší,“ doplnil Bálint.

BK Prostějov – ČEZ Basketbal Nymburk 65:82

Čtvrtiny:
18:22, 19:15, 16:21, 12:24. Rozhodčí: Dolinek, Paulík, Hruša. Trestné hody: 18/16 – 17/11. Střelba 2b: 53/22 – 62/32. Střelba 3b: 19/5 – 19/7. Doskoky: 28 – 33. Fauly: 19 – 23. Diváků: 2100. Konečný stav série: 2:4.

Prostějov: Lawrence 18, Nicholson 13, Veikalas 11, Landry 8, Šležas 7, Prášil 6, Hyzy 2, Marek, Bohačík. Trenér: Peter Bálint.
Nymburk: Lenzly 18, Benda a Nissim po 14, Křemen 11, Pumprla 10, Simmons 7, Sokolovský a Štimac po 3, Nečas 1. Trenér: Ronen Ginzburg.