Vedoucí tým basketbalové ligy mužů Prostějov ve 20. kole selhal na palubovce Nového Jičína.

I když po první čtvrtině vedl o osm bodů, nakonec domácí vyhráli vysokým rozdílem 85:58. Prostějov tak utrpěl třetí porážku v soutěži.

Nový Jičín zničil favorita skvělou střelbou z dálky. Domácí basketbalisté se trefili za tři body celkem dvanáctkrát a měli skvělou úspěšnost 48 procent.

V této disciplíně zářil především Emmanuel Ubilla, který proměnil všechny čtyři své trojkové střely.

Naproti tomu hosté se trefili za tři body pouze třikrát. Zápas se zlomil ve druhé čtvrtině, do níž šel Prostějov s osmibodovým náskokem.

Po této části však již Nový Jičín vedl o sedm bodů a své vedení neustále navyšoval.

Opava má povinné vítězství

Solidní vstup měli do zápasu dvacátého kola s USK Praha opavští basketbalisté. Dá se říci, že na co sáhli, to jim vyšlo. Úvodní akcí zápasu se sice prezentovali hosté, avšak Slezané je do zakončení nepustili, sami naopak mířili přesně Brlitěm z trojkové vzdálenosti.

Svého slovenského krajana napodobil z téže distance vzápětí Štec, a i když za Vysokoškoláky korigoval Vyoral, byl to Klapetkův soubor, který tvrdil v první čtvrtině na palubovce muziku. Opava vycházela z dobré obrany a soupeře do zakončení příliš často nepouštěla. Další dvě trojky z rukou Michala Čarneckého poslali Slezany do trháku. Po deseti minutách svítil na ukazateli stav 31:18.

Ve druhé desetiminutovce si domácí hlídali náskok a divákům předvedli i několik pohledných akcí s úspěšným zakončením jako v případě Šiřiny a Dygrýna. Vedení Opavy mohlo být i vyšší, nebýt zbytečných ztrát.

Jednu takovou předvedl v 17. minutě Dygrýn a následně to na lavičce od trenéra pořádně schytal. Necelé tři minuty před koncem druhé desetiminutovky šoupl svou třetí trojku Čarnecký – 41:29. V 19. minutě fauloval Brliť při střelbě z trojkové vzdálenosti Kotase, avšak ten ze tří nabídnutých šestek proměnil pouze jednu. Poslední slovo měl Kratochvíl, který střelou s klaksonem stanovil poločasový výsledek na 46:35.

USK mělo světlé chvilky

Pražané nastoupili do druhého dějství s jasným cílem – zvrátit nepříznivý stav. Zprvu se jim to dařilo. Ve 23. Minutě snižoval Hruban na rozdíl sedmi bodů, a když ho doplnil i výborně hrající Lukáš Kotas, byl rozdíl už jen pětibodový. Opavě v této fázi zápasu nešla střelba, což byla voda na mlýn hostům.

Ve 28. minutě si na své konto připsal tři body Hruban a rozdíl mezi oběma týmy byl jen tři body. V té chvíli začal ale pod domácím košem úřadovat Martin Miklóšik. Sbíral jeden míč, za druhým. V důležitém momentu nepustil přes sebe Bjegoviče a na druhé straně dotlačil do obroučky pokus Čarneckého. Opavský rozehrávač poté dal dvojku sám a první pokus o zvrat byl odražen.

Čtvrtou čtvrtinu si již Opavští pohlídali. Zlepšili obranu a začali střílet i koše. Necelých sedm minut před koncem utekli na jedenáct bodů a v poklidu dotáhli střetnutí do vítězného konce. „Opava vyhrála zaslouženě,“ řekl Kenneth Scalabroni.

„Tady se těžko vyhrává, domácím zahráli skvělé oba rozehrávači Čarnecký se Šiřinou. Těm našim dali pořádnou lekci,“ pokračoval kouč USK a dodal: „Hrajeme v okleštěné sestavě, nejsme schopni hrát celých 40 minut v potřebném tempu.“ David Klapetek se sice během zápasu několikrát rozčílil, ale po utkání se usmíval: „Jsme spokojený. K soupeři cítím respekt. Ne všechny věci se nám povedly, ale co mě těší, je to, že jsme utkání zvládli takticky.“

Basketbalová Mattoni liga mužů - 20. kolo:

Nový Jičín - Prostějov 85:58 (15:23, 40:33, 69:58)
Nejvíce bodů:
Channels 19, Ubilla 16, Šoška 13, Pandula 10 - Cadri-Nicholson a Šležas po 15, Zagorac 12. Rozhodčí: Dolinek, Hruša, Matějek. Trestné hody: 16/13 - 19/15. Fauly: 22:20. Trojky: 12:3.

Plzeň - Brno 76:56 (26:6, 39:25, 60:41)
Kubizňák 17, Vrubl 16, Frána 15 - Maio 12, Norwa 8, Gajdošík, Reinberger a Sedmák po 7. Rozhodčí: Hošek, Kučera, Milata. Trestné hody: 6/6 - 14/9. Fauly: 17:15. Trojky: 8:3.

Děčín - Svitavy 85:64 (23:13, 45:31, 65:50)
Pištěcký 16, Hatcher 13, Alič a Houška po 11 - Horák 13, Šindelář 12, Špaček 11, Teplý 10. Rozhodčí: Lukeš, Znamínko, Kučerová. Trestné hody: 19/11 - 27/17. Fauly: 23:23. Trojky: 6:5.

Kolín - Pardubice 66:85 (22:21, 36:41, 46:63)
Field a Smith po 13, Jelínek 11 - Wright 25, Černošek a Pospíšil po 11. Rozhodčí: Galajda, Karásek, Nejezchleb. Trestné hody: 21/15 - 12/10. Fauly: 18:17. Trojky: 7:7.

Opava - USK Praha 85:72 (27:16, 46:35, 61:56)
Čarnecký 19, Šiřina 14, Kratochvíl 13, Brliť 12 - Kotas 27, Klimeš 16, Bjegovic Milan 9. Rozhodčí: Vrážel, Holubek, Večeřa. Trestné hody: 24/15 - 26/14. Fauly: 25:24. Trojky: 8:4.

1. Děčín 19 15 4 1492:1283 34
2. Prostějov 18 15 3 1557:1314 33
3. Pardubice 18 14 4 1459:1233 32
4. Nový Jičín 18 13 5 1596:1265 31
5. Ostrava 18 12 6 1442:1377 30
6. Opava 18 9 9 1384:1430 27
7. Kolín 18 8 10 1384:1443 26
8. Brno 19 6 13 1346:1462 25