Prostějov si poradil se Zadarem, dál hraje o postup

Prostějov /FOTOGALERIE/ - Basketbalisté Prostějova v osmifinálovém zápase Výzývacího poháru porazili chorvatský klub 99:82.

22.2.2011

Basketbalisté Prostějova (v bílém) v zápase proti Kolínu.Foto: Deník

Důležité vítězství v poháru EuroChallenge si připsali prostějovští basketbalisté. Po výhře nad chorvatským Zadarem 99:82 jsou Orli stále ve hře o postup do čtvrtfinále evropského poháru. Rozhodující zápas prostějovský celek sehraje za týden na palubovce ruského Lokomotivu Kubaň.

Domácí Orli začali zápas skvěle a ve 7. minutě se ujali již desetibodového vedení 21:11. Chorvati, kteří do Prostějova přicestovali bez dvou amerických basketbalistů ale odpověděli šňůrou 11:2 a skóre téměř srovnali.

„Opravdu nevím, co se stalo. Hráli jsme jako mladší žáci. Přestali jsme běhat, hýbat se a patnáct minut prvního poločasu jsme prakticky nehráli,“ konstatoval prostějovský trenér Peter Bálint.

Prostějovského útlumu dokázali bojovní Chorvati patřičně využít a desetibodovou šňůrou ve druhé čtvrtině se dostali do vedení 36:28. Do poločasu se obraz hry příliš nezměnil. Hosté těžili z protiútoků a domácí kupili technické chyby. Před poločasem ještě vyrobil Hyzy nesportovní chybu a Zadar vedl v Prostějově po polovině zápasu 45:42.

„O poločase jsem musel hráčům hodně promluvit do duše,“ prozradil Bálint s tím, že bylo v prostějovské kabině opravdu rušno.

Poločasovová přednáška Prostějovu pomohla

A poločasová bouřka měla na Orly ten správný vliv. Třetí čtvrtina se proměnila v koncert domácího týmu, který ji ovládl poměrem 35:19 a zajistil si tak potřebný náskok. „Ve druhém poločase jsme začali hrát. Běhali jsme, dobře jsme bránili a dostávali se do otevřených střel, které jsme na rozdíl od prvního poločasu trefovali,“ pochvaloval si Bálint zlepšení.

Druhý poločas se proměnil ve festival trojkových pokusů, na které vyhráli domácí 10:8. Téměř polovinu jich proměnil Benas Veikalas. „Druhý poločas nebyl stoprocentní, ale o mnoho lepší než ten první. Díky němu jsme zvítězili,“ prohlásil Bálint.

Stovku mohl zajistit Marek

Orli si v poslední čtvrtně drželi minimálně desetibodový náskok a Chorvary na dostřel nepustili. Prostějovští atakovali i pokoření stobodové hranice, jenže David Marek v poslední akci zápasu neuspěl a skóre se tak zastavilo u domácích ještě na dvojciferném čísle.

To Orly ale příliš mrzet nemuselo. První cíl splnili. „Řekli jsme si, že v Krasnodaru chceme hrát o postup, ale prvním krokem bylo vítězství nad Zadarem. To se nám povedlo a v Krasnodaru teď můžeme bojovat. Je to padesát na padesát a pokud předvedeme takový výkon jako v Oostende, tak můžeme uspět,“ říká Bálint.

Utkání osmifinálové fáze Vyzývacího poháru basketbalistů:

Skupina L: BK Prostějov - BC Zadar 99:82 (28:26, 42:45, 77:64)
Nejvíce bodů: Zagorac 18, Lawrence 16, Landry 15, Šležas a Veikalas po 13, Nicholson 12 - Bilan 23, Car 18, Batur 12, Dundovič 10. Trestné hody: 19/13 - 19/12. Fauly: 20:22. Trojky: 10:8.

Lokomotiv Kubaň - BC Ostende 70:62 (44:29)

Hasiči měli kvůli bouřce 800 výjezdů, lidé jsou bez proudu

V noci na pátek se nad Českem přehnala silná bouřka. Na mnoha místech v jižních a severních Čechách zůstala řada domácnosti bez proudu. Hasiči zasahovali u 800 případů.

O zákazu kožešinových farem bude Senát rozhodovat od 19. července

O zákazu kožešinových farem nebo o zvýšení příjmu obcí v rámci rozpočtového určení daní bude Senát rozhodovat na schůzi, která začne 19. července. Rozhodl o tom ve čtvrtek senátní organizační výbor, sdělila tisková tajemnice horní komory Eva Davidová. Schůze podle ní bude třídenní.

Bradáčová: V Rathově kauze soud nemusí znovu provádět důkazy

V korupční kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha nebude středočeský krajský soud muset opakovat žádné důkazy, a to ani odposlechy. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová to dnes uvedla v pořadu Českého rozhlasu 20 minut Radiožurnálu. O přípustnosti odposlechů jako důkazů rozhodl počátkem června Nejvyšší soud.

Trump se brání: Tajné nahrávky rozhovorů s Comeym jsem nepořídil

Není den, aby nebylo slyšet o novém americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. Tentokrát se vyjádřil k ostře sledované kauze, kdy se měl pokusit ovlivnit vyšetřování možného zásahu Ruska do volební kampaně. A to především odvoláním šéfa FBI Jamese Comeyho, jehož rozhovory měl tajně nahrávat.