Prostějov slaví v Lize mistryň postup do play-off

Bielsko-Biala- Prostějovské volejbalistky byly v Polsku blízko vyřazení, klíčový zápas ale dokázaly otočit.

12.1.2010

Volejbalistky Prostějova se radují z postupu do play-off Ligy mistryň. Foto: Deník/Martin Dostál

Obrat z říše snů. Prostějovské volejbalistky předvedly neuvěřitelné zmrtvýchvstání, v Polsku prohrávaly už 0:2 na sety a byly krůček od téměř jistého vyřazení z Champions League. Pak se ale hanácká lokomitiva rozjela naplno a naprosto rozemlela ambice vedoucího týmu polské ligy.

Parta trenéra Miroslava Čady si v pěti zápasové bitvě vybojovala postup do další fáze nejprestiženější volejbalové klubové soutěže světa, dost možná až do samotného Final Four, o jehož pořadatelství teď budou v Prostějově enormně usilovat.

Od začátku utkání bylo jasné, že proti sobě stojí dva nesmírně vyrovnaní soupeři. Bielsko-Biala hnaná zaplněnou sportovní halou se v prvním setu osmělila jako první a ujala se vedení 16:11. V této fázi zápasu se ukazovala zejména česká smečařka Helena Horká ve službách polského týmu, které posílala na polovinu Prostějova jeden nechytatelný míč za druhým.

Svěřenkyně Miroslava Čady ale nehodlaly první sadu vzdát bez boje a dotáhly se na 19:18, později dokonce vyrovnaly na 20:20. Do konce setu už ale neuhrály ani míč a Berenika Okuniewska z podání uzavřela úvodní dějství, které skončilo vítězstvím domácích 25:20.

Úvod druhého setu vyšel daleko lépe Bielsko-Biale, která rychle vedla 5:2. Hanačky se dlouho nemohly chytit bezchybně hrajících Polek a ty unikaly až na vysoký rozdíl 23:15. Pak se teprve Prostějovanky vzpamatovaly, ale druhý set už jen zkorigovaly na 25:19.

Trenér VK Modřanská Miroslav Čada do hry poslal už v průběhu prvního setu rekonvalescentku Soňu Novákovou i slovenskou Brazilku Solange Soares, ve druhém setu se po delší době v prostějovské sestavě objevila i slovenská reprezentantka Iva Bramborová. Ani tyto změny však nestačily zastavovat tlak domácích.

Ve třetím setu se rozehrála smečařka Glass

Pokud chtěl český šampion pomýšlet na postup, měl ve třetím setu poslední šanci, aby si tuto naději udržel. Aluprof však v prvních dvou sadách nabyl jistotu a bylo to na něm vidět. Předváděl pohledné útočné kombinace, které Prostějov nestíhal bránit a ujal se vedení 8:5.

Vědomy si důležitosti dané situace, začaly se Hanačky na polské palubovce překonávat a díky Soares se poprvé v zápase, vyjma úvodů setů, ujaly vedení 11:10.

Nastala velká bitva o každý míč. Stav byl neustále vyrovnaný – 12:12, 13:13, 14:14. Až při podání Milady Spalové Prostějov poprvé v zápase odskakuje o dva body na 16:14. I dva další míče patřily českému týmu a čtyřbodový náskok vypadal nadějně. Jenže i Polky dokázaly pořádně zabojovat a dotáhly se na 19:19. Drama vrcholilo.

Jako první neudržela nervy na uzdách kapitánka Bielsko-Bialy Anna Baranská a podáním do sítě darovala Prostějovu výhodu tří setbolů. Hanačky využily ten druhý, úspěšný útok kapitánky VK Modřanská Milady Spalové odvrátil klinickou smrt a šlo se do čtvrtého setu.

Na vítězné vlnce byly tentokrát hostující hráčky a při podání Soňy Novákové se dostaly do vedení 6:4. Pak začala na palubovce úřadovat Soares, která se rozehrála do fantastického výkonu a pokládala jeden míč za druhým. K tomu přidala skvělou hru v poli a Prostějov vedl 16:12.

Jak rostla sebedůvěra českému týmu, rostla i sebedůvěra jeho elitní smečařky Kim Glass. Ta si zasmečovala 17. bod a šla na podání. S velkou lehkostí servírovala až do stavu 13:24, kdy poprvé trefila síť. I tak měly Hanačky výhodu jedenácti setbolů, proměnily třetí a z 0:2 na sety vyrovnaly na 2:2. Tie-break byl na světě.

V tie-breaku Prostějov kraloval

Lepší vstup do něj měly opět Prostějovanky, na Novákové nebyla znát prosincová operace kolene a rozdělovala jeden míč za druhým. Spalová využila svoji oblíbenou nahrávku na střed – 4:6.

A Prostějov pokračoval, podání Soares míří přesně na čáru, Modřanská vede 10:6. Na Bielsko už je patrná nervozita, přicházejí o vyhraný zápas. Glass vybíjí polské bloky a získává pro Prostějov sedm mečbolů. Hned ten první je vítězný a neuvěřitelný obrat se stal skutečností.

VK Modřanská Prostějov si v Bielsko-Biale zajistil postup minimálně mezi nejlepších dvanáct týmů, stále je však ve hře i varianta, že bude pořádat Final Four a probujuje se tak rovnou mezi nejlepší čtyři týmy Evropy.

Volejbalová Liga mistryň, 5. kolo skupiny C:

Aluprof Bielsko-Biala – VK Modřanská Prostějov (20, 19, –22, –15, –7)

Rozhodčí: Godoy Alonso (Šp.), Van Gompel (Niz.). Čas: 103 min. Diváci: 1200.

Sestava Prostějova: Töröková, Nnamaniová, Valenteová, Glassová, Ssuschkeová, Spalová, libero Tomanová – Soaresová, Nováková, Bramborová.

Babiš: Jsem manažer obyvatel této země a mám co nabídnout

Spuštění první fáze EET i snahy o zavedení různých výjimek udaly tón veřejné debatě končícího týdne. Kromě toho byl přijat zákon o střetu zájmů, který bude mít pro Andreje Babiše dalekosáhlé důsledky. Není divu, že během rozhovoru občas křičel, odbíhal pro různé materiály a maily od občanů, kroutil hlavou, ale také se srdečně smál. I když tvrdí, že je naštvaný, hlavně na Bohuslava Sobotku, evidentně je odhodlaný poprat se o vítězství ve volbách a další čtyři roky vést zemi.