Psycholog mu pomohl, Šmíd vychytal Lovosice a zajistil Plzni první místo

Plzeň - Když se nedaří zkušenému, kvalitně ho zastoupí dravé mládí. To platí o brankářích Talentu M.A.T. Plzeň. Jedničkou mezi tyčemi je u extraligového týmu házenkářů Plzně jednoznačně čtyřiačtyřicetiletý Radek Motlík. Během nedělního domácího utkání proti Lovosicím ovšem neměl svůj den, a tak raději ještě během prvního poločasu přepustil místo v brance o třiadvacet roků mladšímu kolegovi Karlu Šmídovi.

3.3.2015

OSLAVY. Házenkáři Plzně se mohli po utkání proti Lovosicím radovat z vysokého vítězství 35:25. Na snímku jsou zleva trenér Martin Šetlík, jeho asistent Jiří Hynek a brankář Radek Motlík.Foto: DENÍK/Milan Říský

Ten v závěru první půle zavelel svými parádními zákroky k obratu, Plzeň do přestávky smazala manko, druhý poločas potom vyhrála suverénně 20:10 a mohla se radovat z vítězství 35:25.

„Bylo to super, rád bych se do brány dostal častěji," smál se po utkání spokojený brankář Talentu Karel Šmíd.

Lovosicím jste měli co vracet. O čtyři dny dříve vás na domácím hřišti vyřadily v semifinále z Českého poháru…
Je škoda, že nám to nevyšlo už ve středu v Lovosicích. Důležitější je pro nás ale extraliga. Tenhle zápas jsme zvládli dobře, takže jsem spokojený.

Vzpomínáte si, kdy jste si takhle zachytal?
Naposledy asi v prosinci v televizním utkání proti Zubří a předtím hned v prvním kole v Karviné. V téhle sezoně je to tedy asi třetí zápas, ve kterém jsem odchytal takovou dobu.

Jak jste si zvykl na roli brankářské dvojky? Ještě před vstupem na hřiště pociťujete nějakou nervozitu?
Dříve jsem s tím míval problémy a chodil jsem si o tom povídat s psychologem. Teď už jsem se dostal do stavu, kdy jsem v pohodě. Dokonce mi trenér Martin Šetlík v minulém utkání v Lovosicích říkal, že jsem vypadal, jako by mi to bylo ukradený (smích). Já se prostě ale jen snažím soustředit a funguje to.

Co jste říkal atmosféře v plzeňské Městské sportovní hale, kam vás přišlo podpořit téměř dvanáct stovek diváků?
Byla parádní. V žádném případě mě to ale neznervózní, naopak mi to hodně pomáhá k lepším výkonům. Správně mě to vyhecuje a snažím se potom chytat ještě lépe.

Přijímáte nějaké rady od zkušeného Radka Motlíka?
Radek je super brankář a můj kamarád. Byl to vždycky můj vzor a jsem šťastný, že má takovou povahu, jakou má. Teď jsme spolu v áčku Talentu přibližně tři roky a po celou dobu se mi snaží pomáhat a radit.

Kdy jste během posledního utkání proti Lovosicím začal tušit, že půjdete do branky?
Radek dostal takové dva hloupé góly za sebou a v tu chvíli jsem si říkal, že by to mohlo jít. Na střídačce se snažím být pořád připravený. Někdy v 10. minutě už na mě koukal trenér Šetlík, tak jsem se začal připravovat více. Sám v hlavě jsem si probíral, kam kdo ze soupeřů střílí.

Soupeři před vašim příchodem spadlo do branky téměř vše. Nebál jste se, že si na míč příliš nesáhnete?
Určitě je tam trošku strach, že mi nepomůže obrana. Na druhou stranu jim ale musím věřit a oni mi to hlavně ve druhém poločase v brance hodně ulehčili.

Druhý poločas jste vyhráli o deset branek. Byl tedy hlavní rozdíl především v obraně?
Určitě. Dobře se mi podle naší obrany chytalo. Hodně nám pomohlo také to, že jsme se na začátku druhého poločase gólově utrhli. Byli jsme na tom psychicky mnohem lépe než soupeř.

Rozebírali jste před zápasem gólmana soupeře Artura Adamíka, který vás v předchozím středečním utkání v semifinále Českého poháru svými zákroky připravil o postup?
Společně s Radkem jsme o tom s klukama mluvili a rozebírali jsme ho také s trenéry na videu. Podle výsledku to vypadá, že to pomohlo.

Máte jisté první místo po základní části. Kam teď směřují vaše myšlenky?
Je super, že půjdeme do play-off z nejvýhodnější pozice. Teď by to chtělo dostat co nejslabšího soupeře do prvního kola play-off a potom se dostat co nejdál.

Dá se vůbec vybírat soupeř?
Ideální by byl jeden z dvojice týmů Frýdek-Místek Jičín, to si myslím, že jsou nejslabší soupeři z těch, kdo připadají ještě v úvahu. Hlavně bych se chtěl vyhnout Karviné, která je sice dole, ale hraje z těch celků kolem osmého místa určitě nejlépe.

Autor: Libor Šiman

3.3.2015 VSTUP DO DISKUSE

Politici nechápou, co je věda, jak funguje, říká nositel Nobelovy ceny za fyziku

Brno - Vědci se musí místo výzkumu věnovat papírování, kritizoval nositel Nobelovy ceny za fyziku Claude Cohen-Tannou-dji. „Moje děti se věnují vědě také a tráví šedesát procent času sepisováním zpráv," řekl ve čtvrtek fyzik publiku na VUT v Brně.

Taneční soutěž StarDance vyhrál Piškula před Bankem a Plodkovou

Praha - Vítězem osmé řady taneční soutěže StarDance se stal herec Zdeněk Piškula, který tančil s Veronikou Lálovou. Ve finále dnes předstihl lyžaře Ondřeje Banka s Evou Krejčířovou. Třetí skončila v diváckém hlasování herečka Jana Plodková s Michalem Padevětem. Odborná porota v přímém přenosu České televize ohodnotila stejným počtem bodů dnešní výkony Piškuly a Plodkové, Bank v tomto pořadí zůstal třetí.