V úvodních zápasech semifinálových sérií uspěly týmy Nymburka a Děčína

Děčín/Nymburk - Semifinálové série v lize basketbalistů začaly domácími výhrami obou loňských finalistů. Obhájci titulu z Nymburka porazili Pardubice 98:68, vicemistrovský Děčín zvítězil nad Prostějovem 83:73.

27.4.2016
22 fotografií

PARÁDA! Děčínští basketbalisté (bílé dresy) doma porazili Prostějov a v semifinále vedou 1:0!Foto: DENÍK/Karel Pech

Domácí tým se rozjížděl pomalu. První čtvrtinu dokonce o bod prohrál, ale co se dělo potom, to bylo něco úžasného. Tedy pro nymburský tábor. Mnohonásobný český mistr předvedl ofenzivní smršť a v obraně povolil soupeři pouhopouhých sedm bodů. To se jen tak nevidí. Od té doby byli domácí jasným pánem situace a už nepřipustili žádnou komplikaci.

„Do utkání jsme vstoupili trošku přemotivovaně. Nedařilo se nám na obranné polovině a toho dokázaly Pardubice využít," uvedl po utkání asistent nymburského trenéra Lubomír Růžička. „Postupně jsme se ale dostali do tempa a do svých systémů a od druhé čtvrtiny jsme jasně kontrolovali vývoj zápasu. Vyšel nám hlavně vstup do druhé čtvrtiny, kdy jsme prakticky neinkasovali asi osm minut. To pak dalo ráz celému střetnutí," dodal Růžička.

Nymburk – Pardubice 98:68

Nejvíce bodů: Sant-Roos 18, Dixon 14, De Zeeuw 12, Randle 11 – Potoček 13, Kotas 9, Švrdlík 8. Čtvrtiny: 19:20, 38:7, 19:18, 22:23.

Děřín dal základ své výhře v prvním poločase. V tom jasně dominoval a do šaten šel s náskokem 18 bodů. „Těžko se mi tenhle úsek hodnotí. Víme, že je to semifinále play-off. A pak předvedeme v první půli doslova ostudný výkon. Navíc proti Děčínu, který doma hraje o 150 procent lépe, než venku. Nemůžeme takhle hrát, pokud tady chceme zvítězit," sypal si popel na hlavu prostějovský Lukáš Palyza, se 16 body nejlepší střelec hostů.

Ouvej bylo Válečníkům pouze jednou. Do druhého dějství totiž vstoupili Orli daleko lépe a postupně se sápali na dostřel. Třetí čtvrtku jasně vyhráli a domácí se o svůj náskok začali strachovat. V jednu chvíli dokonce Prostějovu chyběly tři body. „Tady byl Prostějov silnější a rychlejší. Všude byli dříve, naopak my jsme hráli špatně," přiznal děčínský bojovník Robert Landa, který odvedl na palubovce tradičně hodně černé práce.

V poslední desetiminutovce ale Děčín ukázal svou sílu. Pomohly mu tříbodové pokusy, do koše jich napadalo celkem šest. „Hned první dvě byly volné. To se nám nesmí stávat. Domácím nám zase odskočili a zbytek si v klidu pohlídali," utrousil Palyza. „Trochu jsme prostřídali a padalo nám to z dálky. Konec už byl z naší strany zkušený. Podle mě to byl moc pěkný zápas," culil se Landa.

Jinak to ale vypadá na vyhecovanou bitvu. Na palubovce nechyběl důraz a tvrdost, ve varu byli diváci, kteří skoro každý kontakt Prostějova s míčem ohodnotili hlasitým pískotem. „Je to play-off, sezóna byla dlouhá. A teď jde do tuhého. Je to vidět i na divácích, byli zase skvělí. Co se týče samotné hry, souboje k tomu patří. Nemám problém si pak se soupeřem podat ruce. Snad to vidí obdobně," míní Landa.

V pondělí se celá série stěhuje do Prostějova. To bude pro Válečníky úplně jiný zápas. „My se můžeme odrazit z výkonu ve třetí čtvrtině. Musíme více makat, bránit a běhat," dodal Palyza. „Bude to tam těžké, to je jasné. Ale chceme uspět a ukončit sérii ve třetím utkání," pravil Landa.

BK ARMEX Děčín - Ariete Prostějov 83:73

Nejvíce bodů: Jelínek 22, Stria a Bažant po 14, Carter 13, Vyoral 12 – Palyza a Tomanec po 16, Dokoupil 9. Čtvrtiny: 28:20, 51:33, 61:57

Autor: Redakce / ČTK

27.4.2016 VSTUP DO DISKUSE

Aston Martin postaví 25 nových exemplářů modelu DB4 GT. Cena je astronomická

Britská automobilka Aston Martin se vrátí k výrobě vozu, jehož život byl původně vymezen lety 1959 až 1963. Příští rok totiž obnoví produkci slavného modelu DB4 GT, v plánu je stavba 25 kusů.

Taneční soutěž StarDance vyhrál Piškula před Bankem a Plodkovou

Praha - Vítězem osmé řady taneční soutěže StarDance se stal herec Zdeněk Piškula, který tančil s Veronikou Lálovou. Ve finále dnes předstihl lyžaře Ondřeje Banka s Evou Krejčířovou. Třetí skončila v diváckém hlasování herečka Jana Plodková s Michalem Padevětem. Odborná porota v přímém přenosu České televize ohodnotila stejným počtem bodů dnešní výkony Piškuly a Plodkové, Bank v tomto pořadí zůstal třetí.