Brňanky se vyhouply do čela skupiny Evropské ligy

Brno - Basketbalistky USK nestačily na Košice. Hráčky Frika Sika Brno porazily polskou Gdyni 83:72.

18.11.2009

Basketbalistka Brna Hana Horáková (v bílém) v duelu Evropské ligy proti Gdyni.Foto: Deník/Lubomír Stehlík

Série vítězných zápasů trvá. Přesně takovou formulku si do svých notýsků mohli zapsat trenéři týmu Frisco Sika Brno, který ve čtvrtém zápase Evropské ligy porazil Lotos Gdyni 83:72. Brňanky nad polským družstvem v pohárové Evropě triumfovaly už podeváté v řadě. Dva body za výhru je navíc posunuly na čelo skupiny D.

Dramatický zápas svěřenkyně trenéra Jana Bobrovského zlomily až v samotném závěru, když za vyrovnaného stavu 67:67 během tří minut zaznamenaly desetibodovou sérii. Svým soupeřkám tak definitivně odskočily. „V poslední čtvrtině jsem je přejely hlavně kolektivní hrou. Vycházely nám nacvičené akce, a to nejspíš rozhodlo,“ tvrdila domácí pivotka Petra Kulichová.

Polské basketbalistky se na palubovce v brněnské hale Rosnička dlouho tahaly o vítězství. Své soupeřky ničily především úspěšnými trojkami, přesto odjížděly domů s prázdnou. „Pětatřicet minut to bylo z naší strany dobré, ale pak jsme zkolabovali. Nedařilo se nám v obraně a trápila nás i koncovka. Brno zápas dotáhlo k zaslouženému vítězství,“ poznamenal kouč Gdyně Jacek Winnicki.

Jeho protějšek na trenérské lavici Brna viděl zásadní okamžiky vzájemného duelu jinde. „Jejich hráčky začaly na konci zápasu řešit akce příliš individuálně, to nám hodně pomohlo. Navíc nedokázaly ve střelbě ubránit Taj McWilliamsovou,“ ocenil výkon devětatřicetileté Američanky Bobrovský.

McWilliamsová nastřílela dvaadvacet bodů, ke kterým přidala sedm doskoků. Solidním výkonem se prezentovala nedávná posila Jelena Škerovičová, která na palubovce strávila bezmála třicet minut. Roli náhradnice zraněné Zuzany Žirkové zvládla. „Stále mě překvapuje. Zuzka je sice lepší střelkyně, ale Jelena se chytla výborně,“ řekl Bobrovský na adresu černohorské rozehrávačky.

Osmadvacetiletá basketbalistka má v Brně smlouvu zatím pouze do konce prosince. „Myslím, že si ji svými výkony už prodloužila,“ pousmál se brněnský kouč. Ten bude do konce roku postrádat Romanu Hejdovou, která zítra podstoupí operaci kolene.

Skupina D: Frisco Sika Brno – Lotos Gdyně 83:72

Čtvrtiny: 18:20, 15:13, 24:23, 26:16. Nejvíce bodů: McWilliamsová 22, Horáková 15, Vítečková 14 – Matovičová 20, Beardová 15, Phillipsová 12. Trestné hody: 22/19 – 8/7. Fauly: 15:22. Trojky: 6:9. Diváků: 1300.

Andělé neměli s USK pod koši slitování

Varování trenéra basketbalistek USK Praha Lubora Blažka se ukázalo jako oprávněné. „Síla tohoto týmu je stále větší,“ upozornil kouč českých mistryň před odjezdem k utkání Euroligy v Košicích.

Domácí družstvo Dobrých andělů soupeře nešetřilo a proti USK dalo zapomenout na svou dosavadní bilanci, totiž tři zápasy a tři porážky.

„Budeme se soustředit hlavně na tři hráčky: Dupree, McCoughtry a Frohlich. V případě, že tuto trojici ubráníme, myslím, že máme velkou šanci na vítězství,“ hlásil ještě před duelem Lubor Blažek.

Právě zmíněné basketbalistky se na první letošní výhře Košic 72:70 podílely největší měrou. Střelkyní utkání se stala americká křídelnice Candice Dupreeová s 30 body. Pražskému USK se dvěma výhrami a dvěma porážkami uniká čelo tabulky skupiny C.

Skupina C: Dobrí anjeli Košice - USK Praha 73:70

Čtvrtiny: 20:20, 41:42, 63:55. Nejvíce bodů: Dupreeová 30, Fröhlichová 16, McCoughtryová 13 - Maltsiová 21, Whalenová 17, Elhotová 14. Trestné hody: 25/22 - 18/16. Fauly: 23:22. Pět chyb: 38. Čarnoká - 38. LeDreánová. Trojky: 1:6.

Šoproň - Covibar 63:70
18.11.2009 VSTUP DO DISKUSE

Bída přišla na pálenice. Ovoce na jaře pomrzlo

Tradice je znát. Zatímco na Uherskohradišťsku je 38 palíren, v Praze není ani jedna.

Pes vběhl na cizí pozemek, majitel mu ustřelil přirození. Teď jej soudí

Klatovsko – Nelehký úkol stojí před klatovským okresním soudem. Musí rozhodnout, zda je Zdeněk Skalický (53 let) nebezpečný pistolník, který ustřelil samonabíjecí pistolí psu přirození jen proto, že vběhl na jeho pozemek, nebo šlo jen o nešťastnou náhodu, když se chovatel snažil bránit své ovce před útočícím predátorem.

Hra s ohněm skončila. Rakousko to zvládlo

Berlín – Němečtí komentátoři vesměs pozitivně hodnotí výsledek rakouských voleb, kdy v nedělních volbách vyhrál kandidát Zelených Alexander Van der Bellen nad Norbertem Hoferem ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ).