Thriller pokračuje, Nový Jičín vyhrál v Prostějově

Prostějov - Basketbalisté Nového Jičína vítězstvím 86:82 srovnali stav semifinále play off na 2:2.

21.5.2010

Basketbalisté Nového Jičína (v černém) si poradili s Prostějovem.Foto: Deník/Martin Dostál

Další pekelná bitva byla k vidění mezi dvěma nesmiřitelnými soky. I počtvrté se v duelu mezi Prostějovem a Novým Jičínem rozhodovalo až v poslední minutě, šťastnou koncovku z haly Miltry si ale Hanáci neudrželi. Podruhé v sérii se hostujícímu týmu podařilo vyhrát na palubovce soupeře, tentokrát slavil v Prostějově Nový Jičín po výhře 86:82.

Neuvěřitelně vyrovnaná série se tak dočká svého vrcholu v podobě pátého utkání, ve kterém se v úterý definitivně rozhodne o postupujícím do finále Mattoni NBL.

Už od úvodního vhazování valašského krále Bolka Polívky bylo patrné, že diváci uvidí na body nejbohatší zápas dosavadního průběhu série. Únava už byla na obou soupeřích patrná a obrany už nefungovaly zdaleka tak dobře, jak je tomu u těchto rivalů zvykem. Důkazem bylo nevídané poločasové skóre 46:49.

Obranná činnost vázla v úvodu utkání především Hanákům, kteří nechávali novojičínské zakončovat bez větších problémů a v polovině druhé čtvrtiny prohrávali několikrát až o jedenáct bodů. Trenér Orlů Peter Bálint musel reagovat oddechovým časem.

Ten povzbudil zejména litevské křídlo Benase Veikalase, který Prostějov nastartoval sedmibodovou šňůrou a snížil na 38:44. Ještě do poloviny zápasu stihli domácí dokonce zásluhou Lawrence vyrovnat na 46:46, úspěšnou trojkou ale vrátil Novému Jičínu poločasový náskok Juraj Gavlák.

Po změně stran úřadoval Kyle Landry, který Hanáky rychle poslal do čtyřbodového trháku, a mírné vedení si Prostějov udržoval až do závěru třetí čtvrtiny, kdy Nový Jičín znovu otočil vývoj utkání zásluhou úspěšných trestných hodů Muirheada a vzápětí Sanderse. Před závěrečným dramatem tak na světelné tabuli svítilo skóre 63:64.

Poslední čtvrtiny mezi Prostějovem a Novým Jičínem, to je záležitost pro basketbalové fajnšmekry. Oba týmy se v jejím průběhu šestkrát vystřídaly ve vedení. Na palubovce přitom pořádně přihořívalo, pro 5 chyb utkání nedohráli domácí Lawrence, Prášil a Hyzy, za hosty pro změnu Pandula, Muirhead a Sanders.

Naštěstí pro hostujícího kouče Zbyňka Cholevu ale dohrál Robert Šarovič, který projevil v závěru vypjatého utkání neuvěřitelný klid, když 50 vteřin před koncem skvělou zadovkou uvolnil v utkání neméně skvělého Sanderse, který hosty poslal do vedení 77:75. Veikalas ještě stihl z trestných hodů vyrovnat, ale o výhře Nového Jičína definitivně rozhodl Hájek úspěšnou trojkou a muž utkání Levell Sanders svými neomylnými trestnými hody. Z dvanácti jich proměnil jedenáct a celkově v utkání nasbíral 29 bodů.

„Jsme strašně rádi za výhru. Byli jsme v těžké situaci, prohrávali jsme 2:1, přitom celou sezonu myslíme na finále. Teď to bylo na nás a já jsem rád, že jsme konečně zabrali. Body nebyly na jednom hráči jako doposud, přidal se Šarovič, skvěle hrál Sanders,“ těšilo hostujícího kormidelníka. „Stejně jako soupeř jsme měli problém s fauly, dohrávali jsme se dvěma zraněnými pivoty, ale síla kolektivu se ukázala,“ dodal Choleva.

Trenér Prostějova byl po zápase rozladěn nejenom nepříznivým výsledkem, ale i výkonem rozhodčích. „První poločas nebyl z naší strany optimální. Bylo tam hodně chyb, zejména v obraně,“ hněval se Bálint. „Nový Jičín toho využíval, měl volné pozice, ze kterých skóroval. Do hry jsme se vrátili až přitvrzením v obraně na konci prvního poločasu. Udělali jsme i několik technických chyb, ale připadá mi, že Nový Jičín si může dělat, co chce,“ začal prostějovský kouč mluvit na adresu sudích.

„Může komentovat rozhodčí, může za nimi běhat a my jednou zvedneme ruce, a dostaneme technickou. To nebylo úplně korektní. V závěru, když Muirhead najížděl do koše, ukopl si míč a chytil se za hlavu, rozhodčí to otočili a přišla těžká trojka od Hájka, která zápas rozhodla,“ kroutil hlavou Bálint. Nic jiného mu už ale nezbývalo a tak svůj tým musí připravit na rozhodující duel celé série. „Musíme se nachystat a doufám, že odehrajeme další solidní utkání,“ doplnil Bálint.

BK Prostějov – Mlékarna Miltra Nový Jičín 82:86 (21:27, 25:22, 17:15, 19:22)

Rozhodčí: Vyklický, Zachara. TH: 34/29 – 25/19. Střelba 3b: 23/5 – 24/7. Střelba 2b: 40/19 – 41/23. Doskoky: 34 – 39. Nejlepší hráč: Sanders (Nový Jičín). Diváci: 2468. Stav série: 2:2.

Prostějov: Lawrence 12, Veikalas 27, Tóth, Chán 3, Skibniewski 9, Dokoupil, Hyzy 11, Veselovs, Landry 17. Trenér: Peter Bálint.
Nový Jičín: Pandula 3, Šteffel, Sanders 29, Muirhead 11, Hájek 8, Gavlák 8, Walker 13, Šarovič 14, Jurečka, Pelikán. Trenér: Zbyněk Choleva.

Autor: Martin Dostál

21.5.2010 VSTUP DO DISKUSE

ČSSD chce zásadní reformu daní směrem k progresi, řekl Sobotka

Praha - Aktuální nastavení českého daňového systému vyhovuje velkým a bohatým, cílem ČSSD nejsou kosmetické úpravy daní, ale zásadní reforma směrem k progresi. Novinářům to po dnešním jednání širšího vedení sociální demokracie řekl předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka. Konkrétní parametry reformy chce sociální demokracie představit na jaře příštího roku.