Životní sezona vynesla znakařce Baumrtové titul Plavec roku

Praha - Nejlepším českým plavcem uplynulého roku byla ve středu v anketě Českého svazu plaveckých sportů vyhlášena chomutovská znakařka Simona Baumrtová, držitelka šesti medailí z vrcholných akcí sezony.

30.1.2013

Simona Baumrtová s medailemi z ME v krátkém bazénu.Foto: ČTK/Michal Doležal

Hlasování opanovaly ženy: druhá skončila se ztrátou 19 bodů Petra Chocová, třetí místo obsadila Barbora Závadová.

Jednadvacetiletá Baumrtová, která tradiční anketu vyhrála potřetí v kariéře, prožila životní sezonu. Na jarním mistrovství Evropy v Debrecínu vybojovala na stometrové trati bronz a potvrdila svou nominaci na olympijské hry v Londýně, kde byla z české výpravy nejúspěšnější.

Její forma gradovala na ME v krátkém bazénu ve Francii, kde získala další tři bronzy na všech znakařských tratích a k tomu přidala stříbro v polohové štafetě. Životní rok završila opět bronzem na mistrovství světa v krátkém bazénu v Istanbulu na stovce. K tomu překonávala české rekordy jako na běžícím pásu.

"Byl to velmi náročný rok. Byl to docela masakr, ale byl to také snový rok," pochvalovala si Baumrtová na vyhlášení, které se odehrálo v pražském hotelu Chateau St. Havel. Nyní ji čeká státní bakalářská zkouška a příprava na letní MS v Barceloně. "Už jsem v plném tréninku," uvedla.

Chocová se stala mistryní Evropy v dlouhém i krátkém bazénu na své nejsilnější padesátimetrové trati, i když se celou sezonu potýkala se zraněními a nejrůznějšími bolístkami. Závadová získala bronz na ME v polohovém závodu, ve zbývajícím průběhu sezony se jí ale už tolik nedařilo.

Juniorem roku je talentovaný vytrvalec USK Praha Jan Micka, nejlepší dálkovou plavkyní pak dlouholetá reprezentantka Jana Pechanová, devátá žena z olympijského závodu. Kategorii synchronizované plavání vyhrál duet Soňa Bernardová - Alžběta Dufková.

Anketa o nejlepší sportovce Českého svazu plaveckých sportů za rok 2012:

Plavec roku: 1. Baumrtová 114 bodů, 2. Chocová 95 bodů, 3. Závadová 53, 4. Moravčíková 17, 5. Šefl 16, 6. Bartůněk 13.

Junior roku: 1. Micka 61, 2. Svěcená 55, 3. Kolářová 7.

Dálkové plavání: 1. Pechanová.

Synchronizované plavání: 1. Bernardová, Dufková.