„Šampionát má vyšší bodové dotace, ale nemyslím, že razantně ovlivní současné postavení," říká trenér sprinterské části reprezentace a zároveň brněnské Dukly Petr Klimeš.

Kvalifikaci tvoří dvě sezony a zahrnuje šest závodů Světového poháru, dva kontinentální šampionáty a dvě mistrovství světa. Čeští dráhoví cyklisté zatím útočí na Rio ve sprintu jednotlivců a keirinu. „Sprint máme docela dobrý, v keirinu jsme na hraně. Budeme se snažit příští rok," slibuje Klimeš.

Právě v těchto disciplínách měla Dukla Brno dva zástupce i v Londýně. Ze sprinterských klání patří na olympiádu ještě týmový sprint. „V něm musíme být do pátého místa v Evropě, na což momentálně nemáme," dodává kouč. Závod na kilometr s pevným startem z programu her vypadl.Pro zvětšení klikněte.

Zatímco sprinteři přišli pouze o kilometr, vytrvalci jeli naposledy v Pekingu stíhačku jednotlivců, bodovací závod jednotlivců i dvojic.

Jen dvě možnosti

Pod pěti kruhy už se mohou představit pouze ve stíhačce družstev a omniu. Právě v něm usiluje o místenku do Ria Lucie Záleská. „Bojujeme s nespravedlivou kvótou. Na olympiádu pojede osmnáct závodnic a Lucce patří šestnácté místo, jenže z Evropy může jet pouze osm žen a tam je třináctá," povídá trenér české vytrvalecké reprezentace Lukáš Thun.

V mužském omniu už jsou Češi bez šance a stíhací závod družstev momentálně nejezdí. „Máme tým v kategorii do třiadvaceti let. Vypracovali jsme projekt k olympiádě 2020 a účast je čistě v našich rukách," tvrdí kouč vytrvalců.

Jeho svěřenci dlouhodobě sbírají světové medaile v disciplínách s hromadným startem, které Mezinárodní cyklistická unie z her vyřadila. „Byť jsou zajímavé a vzrušující, většina federací přestává neolympijské disciplíny podporovat a ocitají se okraji zájmů," mrzí hlavního kouče brněnské Dukly Svatopluka Buchtu.

Bodovačka jednotlivců i dvojic na olympiádě ustoupily vícebojařskému omniu. „Nemůže je nahradit. Nechtěl jsem věřit, že se stalo olympijskou disciplínou," kroutí hlavou Buchta, mistr světa ve stíhačce družstev z roku 1986.