"Získaly jsme velmi cenné vítězství nad hodně těžkým soupeřem a favoritem naší skupiny. Je to odměna za naše nasazení a to, že jsme až do konce vytrvaly v tom, v čem se nám dařilo," řekla trenéra USK Natália Hejková.

USK se povedla proti hvězdnému Galatasarayi, který v Praze hnala na zteč asi padesátka bouřících tureckých fanoušků, odveta za únorové vyřazení z osmifinále Euroligy a tureckého soupeře porazil téměř přesně po třech letech. Svěřenkyně Hejkové rozhodly hlavně ve třetí čtvrtině, kterou vyhrály 23:10. "U nás dnes asi byla větší motivace než u Galatasaraye," podotkla Hejková.

Souboj byl dlouho na vážkách a velké výkyvy obou týmů poznamenaly hlavně první polovinu. Galatasaray sice začal sebevědomým nástupem, ale USK vrátila do hry skvěle hrající Dubljevičová, která měla hlavní podíl na vedení Pražanek po první čtvrtině. Domácí navíc výborně kryly španělskou křídelnici Torrensovou, někdejší nejlepší hráčku Evropy, která za poločas zaznamenala pouhé tři body.

Domácí tým se dostal do velkých problémů, když se rozehrála Američanka v dresu Galatasaraye Zellousová. Hvězda WNBA, která si v zámořské soutěži v minulé sezoně vysloužila titul pro hráčku s největším zlepšením, naplno zazářila hlavně ve druhé desetiminutovce a po poločase měla na kontě 15 bodů stejně jako Dubljevičová.

USK se trápil i v útoku, zpočátku se hledaly reprezentantky Elhotová s Vítečkovou a i vinou těžkopádné kombinace domácí celek za osm minut druhé čtvrtiny nastřílel jen šest bodů. "První poločas z naší strany nebyl úplně vydařený, o to cennější naše výhra je," pochvalovala si Hejková.

Skvělý nástup do druhého poločasu ale nechal na předchozí trápení USK zapomenout. Když se v útoku chytily rozehrávačka Palauová, Vaughnová i Vítečková, povedla se šňůra 16:6 a domácí tým rázem hřál jedenáctibodový náskok před posledním úsekem hry. Pro USK bylo klíčové i dobré bránění Zellousové, která se po poločase už neprosazovala tak lehce.

"V prvním poločase jsme ubránili Torrensovou, potom zase Zellousovou. Musím pochválit Vítečkovou a Clarendonovou, které se na tom nejvíc podílely. Například Evža (Vítečková) je známá hlavně skvělým útokem, a když ke skvělé defenzivě přidá i trojky, tak to je zlatá hráčka," líčila Hejková.

Galatasaray ale na Folimance ukázal svoji extratřídu, postupně se dotáhl až na pětibodový dohled. Ale USK v napínavém finiši pomohly trefy Palauové a Clarendonové, po nichž české šampionky vedly 67:61. Domácí tým dovolil už jen malé snížení, o důležitou výhru se připravit nenechal a navázal na předchozí triumfy se Záhřebem a Spartakem Moskva.

Tak povedený vstup jako letos USK v Eurolize ještě nikdy nezažil. "Je perfektní mít takový začátek. Jasně, přijdou i nějaké porážky, ale najely jsme na dobrou vlnu a poslaly vzkaz soupeřům," podotkla dirigentka hry USK Laia Palauová.

Basketbalistky Brna porazily v Evropské lize Montpellier 67:64

Basketbalistky IMOSu Brno porazily ve 4. kole Evropské ligy francouzský celek Lattes Montpellier po výborném výkonu v závěrečné čtvrtině 67:64. České vicemistryně zaznamenaly druhé vítězství, soupeř naopak první prohru. Brňanky ještě 12 minut před koncem prohrávaly rozdílem 14 bodů, závěr ale patřil jim.

"Dnes poprvé za celou dobu, kdy tento mladý a nezkušený tým trénuji, jsme bojovali. Až na hranici našeho maxima. A to v sestavě, která není obvyklá," uvedl domácí kouč Jan Bobrovský.

Brňanky začaly v pohodovém rytmu. S lehkostí se dostávaly do střeleckých pozic, přesně zakončovaly a získaly šestibodový náskok. Soupeře přehrávaly i kombinacemi do podkošového prostoru a solidně bránily. O střelbu se většinou staraly Jurčenková, Jalčová a Pecková.

Po osmi minutách vedl domácí tým 22:13, ale Francouzky přitvrdily hru v obraně a Brňanky vypadly z role. Ukvapenou koncovkou se připravovaly o míče, soupeř jejich chyby trestal rychlými protiútoky a snížl manko až na rozdíl tří bodů.
V úvodu druhé čtvrtiny se sice hráčky IMOSu opět herně zvedly, vybojovaly zpět sedmibodové vedení, ale nedokázaly ho udržet. Několikaminutový střelecký výpadek využily basketbalistky Montpellieru k sedmibodové šňůře, kterou otočily výsledek.

Po změně stran se střelecké trápení Brňanek prohloubilo. Místo přesné střelby jen odhazovaly míče ke koši a soustředěně hrající Francouzky získaly náskok 14 bodů.
Domácí tým se ale vzchopil. Soupeř ztratil dosavadní jistotu a pět minut před koncem byl stav nerozhodný 58:58. Za šest minut poslední čtvrtiny vstřelily Francouzsky pouze jediný bod. V brněnském týmu hru dobře dirigovala Jalčová a střelecky se v závěru dařilo Keyové.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B:

BK IMOS Brno - Lattes Montpellier 67:64 (26:21, 38:40, 50:57)
Nejvíce bodů:
Jalčová 17, Pecková 15, Keyová 14, Jurčenková 10 - Robertová 19, Ciaková 18, Christonová 7. Rozhodčí: Schinas (Řec.), Santos (Portug.), Zamora (And.). Fauly: 13:19. Trestné hody: 11/11 - 22/13. Trojky: 2:3. Diváci: 850.

Skupina C:

ZVVZ USK Praha - Galatasaray Istanbul 67:63 (17:16, 29:31, 52:41)
Nejvíce bodů: Dubljevičová 20, Palauová 12, Vítečková 11, Vaughnová 10 - Zellousová 21, Boneová 16, Torrensová 14. Rozhodčí: Kralj (Bosna), Stoica (Rum.), Giod (Luc.). Fauly: 19:15. Trestné hody: 14/13 - 19/15. Trojky: 4:2. Diváci: 1000.

Spartak MO - Polkowice 67:55, Novi Záhřeb - Kibirkstis Vilnius 70:67.

1. Galatasaray Istanbul 4 3 1 299:240 7
2. USK Praha 3 3 0 181:162 6
3. Kibirkstis Vilnius 3 2 1 216:200 5
4. Polkowice 4 1 3 227:247 5
5. Novi Záhřeb 4 1 3 242:278 5
6. Spartak MO 3 1 2 164:175 4
7. Salamanca 3 1 2 179:206 4