EVROPSKÁ LIGA: Čeští volejbalisté postoupili do final four

Opava /FOTOGALERIE/ – Hitem sobotního odpoledne v opavské víceúčelové hale byl jednoznačně souboj českých volejbalistů s Černou Horou. Stěžejní duel skupiny přilákal do ochozů 2500 diváků. Domácí sice prohráli v tie breaku 2:3, ale i tak získali bod, který jim stačil k postupu do Final four.

6.7.2013

Česká republika – Černá Hora 2:3Foto: DENÍK / František Géla

Češi do zápasu vstoupili výborně. Ticháček s Hýským poslali své dva servisy až k soupeřově základní čáře a byly z toho dvě esa. Černohorci se ovšem podáním nenechali vyvést z koncentrace, několikrát přetlačili naše hráče na síti a dostali se do vedení 11:5.

Nizozemský kouč České republiky Stevart Bernard sáhl za nepříznivého stavu ke střídání. Na palubovku se dostal Ondřej Boula a několika nečekanými přihrávkami rozpohyboval černohorské bloky a smečaři se dostávali do odkrytých palebných pozic. Hosté se však nijak zvlášť rozhodit nenechali a set dovedli k vítězství v poměru 21:13.

Úvod druhé sady už byl o něčem jiném. Diváci byli po výsledku prvního setu jako opaření, ale po několika výměnách provětrali své hlasivky. Možná i to šlo našim volejbalistům k duhu. Adam Bartoš dvakrát pěkně zasmečoval po lajně a Češi najednou vedli 7:3.

A ani v dalších minutách národní tým nepolevoval a úspěšně začal Černou Horu blokovat. Černohorské mužstvo chvílemi prohrávalo až o šest bodů. Sadu nakonec ukončil důrazným podáním Lukáš Ticháček. Po Čačičově příjmu odlétl balon do hlediště a bylo vyrovnáno.

V laufu se čeští volejbalisté nacházeli i ve třetím setu. Díky bloku Tomáše Širokého platil stav 12:8. Ne nadlouho. Ukvapenost a nepřesnost našich útoků donutila Stevarta Bernarda si vzít time out. Ani tento tah neměl ten kýžený vliv na hru českého mužstva. Po chybě Adama Bartoše soupeř dokonce otočil na 14:15. Útlum pokračoval i nadále. V rozhodujících chvílích Čechy opustil servis a Balkánci získali sadu ve svůj prospěch.

Čtvrtý set byl obzvláště dramatický. Pokud by český tým zvítězil, i kdyby nakonec prohrál v tie breaku 2:3, získal by bod a postoupil do Final four, která se bude hrát v Turecku. Od začátku také dělal všechno pro to, aby se tak stalo. Některé dlouhé výměny divákům doslova braly dech, ale Češi na Černohorce vyzráli a zaslouženě zvítězili 21:17.

Tie break pro Českou republiku nezačal vůbec dobře. Domácí volejbalisté zkazili, co mohli a balkánský celek se dostal až do vedení 5:1. V posledním setu bylo jasně vidět, že už o nic nejde. Češi se moc nepředali a prohráli 7:15.

„Ve čtvrtém setu to skutečně bylo drama, ale naštěstí jsme ho vyhráli. Měli jsme však zvítězit už v tom předešlém. Víme o sobě, že lépe blokujeme než soupeř. Byl na nás ale vyvíjen velký tlak. Kluci ovšem i tak podali velmi dobrý výkon. Jsem rád, že to ve čtvrté sadě klaplo a my postoupili do Final four," konstatoval nizozemský kouč České republiky Stevart Bernard.

Česká republika – Černá Hora 2:3 (-13, 17, -19, 17, -7)
Česká republika: Holubec, Bartoš, Finger, Široký, Ticháček, Hýský – Kopáček. Na střídání: Boula, Zajíček, Kriško, Mauler, Kuliha. Trenér: Stevart Bernard
Černá Hora: Minič, Šuljagič, Milivojevič, Strugar, G. Čuk – Rašovič. Na střídání: Jecmenica, Vujovič, B. Čuk, Radunovič, Čačič, Babič. Trenér: Nikola Matijaševič

Španělé ve čtyřech setech přehráli Maďarsko

Duel Evropské ligy, v němž už absolutně o nic nešlo. I tak lze charakterizovat zápas mezi Španělskem a Maďarskem, který skončil výsledkem 3:1. Španělský výběr ztratil alespoň teoretickou šanci na postup ze skupiny do final four po včerejší prohře 1:3 s Černou Horou. Maďaři to měli spočítané už dávno. Doposud totiž ještě nedokázali zvítězit.

A ani po dnešku se na tom nic nemění. V koncovce druhého setu sice Španěly trochu pozlobili, ale mužstvo z Pyrenejského poloostrova nakonec dovedlo sadu do vítězného konce. Následně dovolilo maďarskému soupeři uzmout třetí set, ale v poslední části Španělsko opět jasně dominovalo.

Španělsko – Maďarsko 3:1 (17, 20, -16, 13)

Krutá rozlučka bez odměny. Lvíčata na Euru nepostoupila ze skupiny

Žádná euforie, žádný postup. Čeští fotbalisté do 21 let skončili na mistrovství Evropy v základní skupině. Bylo to v sobotu večer trpké loučení: Lvíčata padla s Dánskem 2:4.