Volejbalistky na "stříbrné" Němky na ME nevyzrály, chyběla jim jistota

Eindhoven - České volejbalistky prohrály ve třetím zápase na mistrovství Evropy v Eindhovenu v přímém souboji o druhé místo ve skupině D s obhájcem stříbrných medailí Německem 0:3 po setech 17:25, 23:25 a 17:25. Skupinu vyhrálo Srbsko, které porazilo Rumunsko 3:0 a postoupilo přímo do čtvrtfinále. V osmifinále play off české reprezentantky narazí ve středu v Antverpách na domácí Belgii, která v duelu nejlepších týmů skupiny B prohrála s Tureckem 0:3.

28.9.2015 AKTUALIZOVÁNO 28.9.2015

České volejbalistky blokují smeč soupeřek.Foto: Deník/Attila Racek

"Prohra a náš výkon je pro mě zklamáním. Někdy přílišná chuť vyhrát sehraje i negativní roli," uvedl kouč českých volejbalistek Carlo Parisi. Oproti předcházejícím dvěma zápasům proti Rumunsku a Srbsku chyběla jeho svěřenkyním větší herní jistota a v žádném setu nezachytily počáteční nápor soupeřek.

V úvodním dějství rychle prohrávaly 1:5 a bodovou ztrátu už nedotáhly. Trenér Carlo Parisi se pokusil otupit tlak Němek střídáními. Ale ani tah se zařazením Vincourové, Vanžurové a dobře podávající Hodanové nevyšel. Podařilo se pouze na chvíli snížit náskok Němek, které nejvíce těžily z důrazných útoků Brinkeové a Kozuchové, na tříbodový rozdíl (14:17). V závěru sady opět Češky herně odpadly a trápení podtrhla Havelková při setbolu soupeřek zkaženým podáním.

Nejlepší výkon podaly české volejbalistky ve druhém setu. Zásluhou zpřesněných bloků i důraznějšího útoku držely krok až do stavu 22:22. Dvěma zbytečnými chybami ale nabídly Německu i druhou sadu v poměru 25:23.

Nevydařený závěr se odrazil na výkonu českých hráček ve třetím setu, kdy rychle prohrávaly 6:12 a vidina případného zvratu a zisku alespoň jednoho setu se jim vzdálila.

"Začali jsme nervózně a na konci druhého a třetího setu jsme udělali chyby, které byly pro výsledek zásadní," uvedl Parisi.

Stejně jako v přecházejících dvou zápasech byly hlavními českými oporami Havlíčková s devíti body a Havelková, která si připsala bod méně. Na bloku se prosazovala Purchartová.

Mistrovství Evropy volejbalistek v Nizozemsku a Belgii:

Skupina D (Eindhoven):

Česká republika - Německo 0:3 (-17, -23, -17)
Rozhodčí: Kozlovskij (Ukr.), Gaupp (Fr.). Čas: 85 min. Diváci: 350.
Sestava a body ČR: Havelková 8, Purchartová 7, Havlíčková 9, Mlejnková 6, Sajdová 3, Smutná, libero Kovářová - Kossányiová 2, Hodanová 1, Trnková, Dostálová, Vanžurová, Vincourová, Toufarová, libero Dostálová. Trenér: Parisi.
Nejvíce bodů Německa: Brinkerová 16, Kozuchová 15.

Skupina A:
Polsko - Slovinsko 3:0 (18, 19, 21), Nizozemsko - Itálie 3:0 (15, 18, 22).

1. Nizozemsko 3 3 0 9:1 244:172 9
2. Itálie 3 2 1 6:5 250:211 6
3. Polsko 3 1 2 5:6 222:248 3
4. Slovinsko 3 0 3 1:9 164:249 0

Skupina B:
Maďarsko - Ázerbájdžán 3:1 (16, -26, 22, 16), Turecko - Belgie 3:0 (18, 17, 16).

1. Turecko 3 3 0 9:0 228:165 9
2. Belgie 3 2 1 6:3 203:178 6
3. Maďarsko 3 1 2 3:7 196:232 3
4. Ázerbájdžán 3 0 3 1:9 204:256 0

Skupina C:
Bělorusko - Bulharsko 3:2 (21, 23, -14, -20, 11), Chorvatsko - Rusko 3:0 (21, 24, 24).

1. Rusko 3 2 1 6:3 221:177 6
2. Bělorusko 3 2 1 6:5 230:241 5
3. Chorvatsko 3 2 1 6:5 239:253 5
4. Bulharsko 3 0 3 4:9 258:277 2

Vítězové skupin postoupili přímo do čtvrtfinále.
Osmifinálové dvojice: ČR - Belgie, Německo - Maďarsko, Itálie - Chorvatsko, Bělorusko - Polsko.