Volejbalistky Prostějova začaly boj o finále výhrou. Liberec neměl problém

Praha - Volejbalistky Prostějova a Olympu Praha vykročily za postupem do finále play off extraligy, v němž se mohou utkat čtvrtý rok po sobě. Zatímco hanácký tým, který usiluje o sedmý titul v řadě, si v úvodním semifinálovém zápase hladce porazil s Ostravou, Olymp svedl s Frýdkem-Místkem pětisetovou bitvu.

2.4.2015 AKTUALIZOVÁNO 2.4.2015

Volejbalistky Prostějova proti Ostravě.Foto: Deník/Lukáš Horák

Hráčky Ostravy, které postoupily do semifinále jako poslední po pětizápasové sérii s Brnem, neměly v Prostějově šanci. Domácí suverénky posledních sezon jim v prvním setu povolily uhrát jen 13 bodů, ve druhém o bod více a v třetí sadě 17 bodů. Za 61 minut si favorit připsal očekávanou výhru.

"Dali jsme naprostou většinu bodů, protože i spousta soupeřových pramenila z naší nepozornosti," řekl kouč Prostějova Miroslav Čada. "Celkově jsme však hráli velmi dobře a Ostravě nedali prakticky žádnou šanci. Jen začátky setů byly vyrovnané kvůli naší menší koncentraci v obraně, ale jakmile holky přestaly chybovat, projevil se značný výkonnostní rozdíl hlavně v útoku," uvedl.

Další zápas se hraje v pátek. Ostrava se podle svého trenéra Zdeňka Pommera musí vyvarovat množství nevynucených chyb z vlastní nepozornosti. "Soupeř to pak trestá dlouhými sériemi bodů, které nás hodně srážejí dolů a dostáváme se pod velký tlak. Je nutné zohlednit kvality domácích, ale tak moc prohrávat určitě nemusíme. Oklepeme se a zítra rozhodně budeme chtít podat lepší výkon," řekl Pommer.

Olymp proti Frýdku-Místku dobře začal a první set vyhrál 25:17. Další dvě sady byly vyrovnanější, ale úspěšnější v nich byl hostující tým. Po výhře 25:18 ve čtvrtém setu si Pražanky vynutily tie-break, v jehož koncovce měly tříbodový náskok, ale soupeřkám se povedlo závěr ještě zdramatizovat. Nakonec Olymp zvítězil 18:16.

"Bylo to dramatické a vyrovnané do posledního míče. Něco se nám dařilo více, něco méně. Vyzdvihuji touhu po vítězství a bojovnost," řekl kouč Olympu Stanislav Mitáč. "Pomohla nám výměna nahrávaček ve čtvrtém setu a výborný výkon podala Míša Mlejnkovou, ale pochvalu si zaslouží celý tým," uvedla kapitánka vítězek Eva Hodanová.

Liberec a České Budějovice zvládli vstup do semifinále

Do semifinále play off extraligy volejbalistů vstoupily vítězně nejlepší týmy základní části. Liberec si poradil se Zlínem hladce 3:0, obhájci titulu z Českých Budějovic ztratili s Karlovarskem jeden set. Série pokračují v pátek.

Liberec zvítězil na Zlínem za hodinu a čtvrt. V prvním setu ztratila Dukla jen 13 bodů, v dalších dvou soupeři povolila shodně 18 bodů. Severočeši navázali na dvě výhry 3:0 ze vzájemných zápasů v základní části.

Utkání České Budějovice - Karlovarsko mělo napínavější průběh, i když úvod vyšel jednoznačně lépe domácím, které povzbuzovalo 1500 diváků. V dresu Karlovarska viděli i bývalé opory Jihostroje Sukubu, Rojase, Kusta, Novotného a trenéra Petra Broma.

Úřadující šampioni dominovali zápasu do stavu 19:9 ve druhém setu, až pak se hra vyrovnala, ale velké manko už Západočeši nesmazali. Třetí set začal žlutou kartou pro Karlovarsko za zdržování, což zřejmě hosty nakoplo a karta se obrátila. Ve čtvrté sadě domácí prohrávali 7:10, ale díky razantnímu Sobotkovu podání vyrovnali a v bouřlivé atmosféře dramatickou koncovku vyhráli.

"Byl to trošku zvláštní zápas. Asi nikdo nečekal, že Karlovy Vary tak přehrajeme první dva sety, že se nevypořádají s přihrávkou. Nepolevili jsme, spíš oni se zlepšili. Jsme rádi, že jsme vyhráli," řekl trenér vítězů Jan Svoboda. "Čekali jsme, že Jihostroj na nás přitlačí, to se potvrdilo. Postupně jsme se dostali do zápasu, koncovka čtvrtého setu byla o jedné chybě," konstatoval jeho protějšek Brom. "Občas se to stává, že když vyhrajete hladce dva sety, tak výkon potom trochu spadne. Důležité je, že jsme vyhráli," uvedl Robert Hupka, libero Jihostroje.

Semifinále play off volejbalové extraligy žen - 1. zápasy:

Prostějov - Ostrava 3:0 (13, 14, 17), Olymp Praha - Frýdek-Místek 3:2 (17, -23, -21, 18, 16).

Semifinále play off volejbalové extraligy mužů - 1. zápasy:

Liberec - Zlín 3:0 (13, 18, 18), České Budějovice - Karlovarsko 3:1 (15, 18, -18, 26).

2.4.2015 VSTUP DO DISKUSE

Průměrná mzda v ČR se ve 3. čtvrtletí zvýšila na 27.220 Kč

Praha - Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 1170 korun na 27.220 Kč, tedy o 4,5 procenta. Reálně, po odečtení inflace se lidem výdělek zvýšil o čtyři procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj na růst mezd v mnoha oblastech tlačil nedostatek pracovníků, o které zaměstnavatelé mezi sebou soutěžili. Růst výdělků se shoduje s odhady analytiků.