Výhra nad Hapoelem nadchla izraelskou 'kliku'

Pardubice - Nymburk má po úterku na kontě dvě vítězství a jednu porážku před odvetnou částí základní skupiny.

30.11.2010

Ilustrační fotoFoto: Foto: DENÍK/Michal Bílek

Úterní výhra nad Hapoelem Jeruzalém v Evropském poháru ULEB měla velký ohlas mezi nymburskými basketbalisty. A zvlášť prestižní příchuť měla pro izraelskou „kliku“ v nymburských službách. Triumf nad krajany si patřičně užívali trenér Ronen Ginzburg, jeho asistent Orena Amiela a rozehrávač Afik Nissim. A radost měl i Chester Simmons, který ještě v minulé sezoně hrál právě za Hapoel.

„Porazit Hapoel je velká věc. Věřte mi, že vím, o čem mluvím. Proto jsem hrdý na hráče za to, co dokázali,“ rozplýval se po utkání kouč Ginzburg. V úterý se s nymburským týmem chtěl proti svým krajanům vytáhnout, eurocupový zápas živě přenášela izraelská televize. „Myslím, že naše výhra bude mít v Izraeli ohlas,“ radoval se Ginzburg. „Jsem z Izraele už osm let pryč, ale pokaždé když hraju proti svým, tak je to pro mě hodně zvláštní záležitost. Vyhrát je pro mě v takových zápasech důležité,“ přidal Nissim, který konto Jeruzaléma zatížil třinácti body.

Trenér Ginzburg zápas prožíval zvlášť emotivně. Po zápase se co chvíli díval na svůj pípající či zvonící mobilní telefon. „To je z Izraele,“ říkal téměř omluvně na tiskové konferenci. Ginzburg při utkání téměř ztratil hlas, jak u lavičky neustále dirigoval svůj tým na palubovce. A v poločase se v šatně rozkřičel, když se mu zdálo, že nymburští basketbalisté mají v prvním poločase ze soupeře až příliš velký respekt.

„Takhle hlučné to z jeho strany ještě letos nebylo,“ usmíval se po utkání kapitán Nymburka Ladislav Sokolovský. „Přišlo mi, že hrajeme až moc měkce a ne dost agresivně. Nymburku se v minulosti občas stávalo, že v zápasech proti dobrým týmům byly druhé poločasy horší než ty první. Tak jsem hráčům trochu potřeboval zatřepat hlavami,“ vysvětloval po utkání Ginzburg.

Nymburk právě ve třetí čtvrtině zavelel k hlavnímu trháku, na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny nasázel třináct bodů za sebou a vytvořil si prostor pro vítěznou koncovku. „Ve druhém poločase jsme odvedli dobrou práci. Pro další zápasy to je velké povzbuzení. Tuhle výhru jsme moc potřebovali,“ radoval se Nissim.

Nymburk má po úterku na kontě dvě vítězství a jednu porážku před odvetnou částí základní skupiny. „Máme postupové šance pořád ve svých rukou. Kdybychom dnešní výhru zopakovali za týden v Jeruzalémě, bylo by to výborné,“ uvedl Sokolovský. Právě on bylo podle Ginzburga klíčovou postavou Nymburka na cestě k vítězství.

Sokolovský odehrál 28 minut, nejvíc v sezoně, nasbíral třináct bodů, proměnil všech pět střel z pole a dal jednu trojku ze tří pokusů. „Jsem za něj šťastný. Během sezony měl nějaké zdravotní problémy a moc nehrál, ale věřil jsem mu. Má obrovské zkušenosti a dnešní zápas nám pomohl vyhrát. Ale všichni odevzdali maximum,“ chválil Ginzburg.

Utkání 3. kola skupiny G Evropského poháru ULEB basketbalistů

ČEZ Nymburk – Hapoel Jeruzalém 73:67 (12:11, 31:34, 55:53)

Nejvíce bodů: Simmons 18, Sokolovský a Nissim 13, Štimac 12 – Rich 22, Solomon 11, Clancy 10. Rozhodčí: Conde (Šp.), Čebyšev (Ukr.), Zurapovič (Bosna). Fauly: 23:18. TH: 12/7 – 17/11. Trojky: 6:6. Diváci: 2842.

Cajasol Sevilla – VEF Riga 95:83 (54:37) – za domácí Satoranský 8 bodů, 2 doskoky a 3 asistence.

1. Cajasol Sevilla 3 2 1 260:236 5
2. Hapoel Jeruzalém 3 2 1 234:223 5
3. ČEZ Nymburk 3 2 1 235:235 5
4. VEF Riga 3 0 3 236:271 3

30.11.2010

Ústavní soud ve středu rozhodne o stížnosti vyhoštěného Iráčana

Brno - Ústavní soud (ÚS) ve středu vyhlásí nález s přímou vazbou na uprchlickou krizi a právní úpravu azylu v Česku. Rozhodne o stížnosti Iráčana zajištěného loni v listopadu a brzy poté vyhoštěného do vlasti. České orgány se podle stížnosti vůbec nezabývaly jeho obavami z mučení a násilí. Policie údajně také nezohlednila jeho úmysl požádat o mezinárodní ochranu.

Povstalci v Halabu řekli Američanům, že město neopustí

Damašek - Povstalci v syrském Halabu oznámili Spojeným státům, že obléhanou východní část města neopustí. Reagovali tak na výzvu Moskvy, která je prý připravena jednat s Washingtonem o stažení všech rebelů. Informovala o tom agentura Reuters. Podle syrského vojenského zdroje má Damašek v plánu získat plnou kontrolu nad Halabem během několika týdnů.