"Nevím, co říct. Je to pro mě něco neuvěřitelného. Jak nejsem ten televizní sport, tak bych tohle nečekal," řekl Jaroš, který převzal cenu z rukou loňské vítězky atletky Zuzany Hejnové, jejíž fotku i s věnováním má doma vystavenou.

O držiteli ceny letos poprvé rozhodli samotní sportovci. Hlasovala skoro stovka těch, kteří se zúčastnili letních olympijských her v Londýně 2012, zimních her v Soči 2014 a Světových her v Cali. V minulosti volil vítěze výkonný výbor ČOV.

"Pokud má někdo vybrat nejhodnotnější výkon, tak sportovci. O to má cena větší váhu, jelikož sportovní prostředí si umí představit, co za výkonem je. Co všechno to obnáší," řekl badmintonista Petr Koukal, předseda Komise sportovců ČOV.

Hlasování se zúčastnila skoro stovka sportovců. "Pro mě to je science fiction, když je tady tolik šikovných borců a holek, kteří by si to zasloužili. Já to osobně neberu za loňský výkon, ale za těch dvacet let v Himálajích," řekl Jaroš. Jako první osmitisícovku zdolal v roce 1998 nejvyšší horu světa Mount Everest. Druhá nejvyšší hora K2 mu dlouho odolávala a na vrchol se dostal až na pátý pokus.

"Je to perfektní volba, protože dává šanci neolympijskému sportu a sportu, který není spojený s brankami či časy. Nezáleží na tom, jestli to je velký, populárnější sport. Radek si to po právu zaslouží," řekl Koukal.

Padesátiletý Jaroš ukončil čtyřleté panování žen. Je po žokeji Josefu Váňovi, jenž zvítězil v roce 2009, za uplynulých deset let teprve druhým mužským vítězem ceny pojmenované po zakladateli národního olympijského výboru Guthu-Jarkovském. Ten byl i průkopníkem společenských norem, pedagogem a spisovatelem.

Jarošovi na vyhlášení v sídle ČOV v Praze tleskaly mimo jiné olympijské vítězky kajakářka Štěpánka Hilgertová a snowboardistka Eva Samková, plážové volejbalistky Markéta Sluková a Kristýna Kolocová, nebo basketbalistka Jana Veselá.