Dlouhých pět let čekání zlínských volejbalistů na vítězství v extraligovém play off skončilo. Po jedenácti porážkách ve vyřazovacích bojích Fatra EkoSolar zdolala v prvním zápase čtvrtfinále Havířov ve třech setech a v sérii na tři výhry se ujala vedení 1:0. Druhý duel je na programu ve čtvrtek opět v hale Euronics od 17 hodin.

„Je potřeba vidět, že jsme šli do play off z opačné situace než v předchozích letech. Začali jsme doma, což je vždycky jednodušší. Ještě jsou ale potřeba dvě vítězství,“ zůstává domácí trenér Roman Macek nohama pevně na zemi. „Zlín je jako druhý tým základní části pochopitelně favorit, my s ním máme ale dobrou bilanci. Pořád je to otevřené,“ pronesl jeho havířovský protějšek Jaroslav Tomáš.

Až na jednoznačnou první sadu mu dal další průběh střetnutí naprosto zapravdu. Fatra EkoSolar vyhrála úvodní set poměrem 25:17, ve druhém a třetím se ale rozhořela na palubovce velká bitva, kterou ve prospěch domácích rozhodly nejtěsnější rozdíl dvou bodů.

„Jak se první set odehrál, je zlo volejbalu a možná i naše. My jsme dobře bránili, oni kazili, takže jsme v podstatě také nehráli a Krba se jako hlavní útočník nedostal vůbec do kombinací,“ podotkl Macek.

Zlínu pomohl příchod ranaře Kostolániho

Havířovu ve druhé sadě paradoxně pomohlo zranění blokaře Kotase. Poté, co ho vystřídal Srkal, zlepšili hosté obranu na síti a při druhém technickém time outu vedli 16:9 stejně jako domácí v předchozím dějství. Jenže Zlín se narozdíl od Severomoravanů nevzdal a pomalu ukrajoval z jejich náskoku. Fatra odvrátila tři setboly, aby svůj první hned proměnila.

„Tahle koncovka byla zlatá. V těchto momentech jsme si věřili a objevila se vůle po vítězství. Uhráli jsme pár vybojovaných míčů, a když se přidá efektivnější servis, může to být ještě lepší,“ těšilo Macka.

Zpackaný závěr druhé sady naopak havířovského kouče pořádně naštval. „Tři zkažené lehké servisy v koncovce se nepromíjí. Darovali jsme tím Zlínu vítězství. Kdybychom vyrovnali, utkání by dopadlo jinak,“ bědoval Tomáš.

Domácím hodně pomohl příchod Kostolániho, který ve druhém dějství nahradil Krbu. Slovenský smečař byl v zakončení nekompromisní a hlavně precizní, z deseti útoků zatloukl do palubovky osm. „Proto tady je, aby útočil tvrdě,“ prohodil Macek.

První čtvrtfinálové utkání Jihostroj zvládl

Úvodní utkání čtvrtfinále Uniqa extraligy mužů nezačali domácí favorité vůbec dobře. První bod zaznamenal ústecký nahrávač Filip Habr po špatném příjmu smečaře Tomáše Fily. Hosté působili bojovnějším dojmem, velice dobře bránili na síti i v poli. Tým Jihostroje kazil často jednoduché balony, hůř přihrával a brzy prohrával (3:4. 8:11, 13:17, 16:21). Nadšeně hrajícím Severočechům již náskok k zisku setu stačil.

Vyrovnanější průběh měl druhý set. Domácí se začali přes zeď nad sítí více prosazovat, lépe zkrotili tvrdé podání Ústí a téměř pořád vedli o bod, i když několikrát nechali mladý hostující celek dotáhnout (13:13, 16:14, 19:18). V koncovce ale dokázali Budějovičtí ubránit důležité míče, ten poslední zařídil blokem univerzál Radek Motys.

Ve třetím dějství už to byl starý dobrý Jihostroj, na který jsou fanoušci na jihu Čech zvyklí. Staršího z dvojice Machů nahradil na hřišti Štěpán Smrčka a svému týmu pomohl. Najednou se nedokázali Ústečtí prosadit proti bezchybné hře Jihostroje a ve skóre zaostávali propastným rozdílem (4:1, 12:5, 18:8). A trenéru Malánovi nepomohlo ani vystřídání celé sestavy.

Ještě rychlejší byla čtvrtá sada. Tempu Jihostroje hosté vůbec nestačili, nedokázali si přihrát především plachtící podání Štěpána Smrčky a na vítězství tak pomýšlet nemohli (4:1, 14:2, 20:6). I když v závěru ještě chybovaly, před bouřlivou halou si k vedení v sérii 1:0 už České Budějovice dokráčely suverénně.

Ostravu srazily vlastní chyby

První krok ostravským volejbalistům nevyšel. V úvodním zápase čtvrtfinále play off extraligy doma podlehli Liberci 2:3 a v sérii, která se hraje na tři vítězství, prohrávají 0:1. Druhý zápas je na programu ve čtvrtek od 17 hodin opět v Ostravě.

Duel týmu DHL, který v základní části soutěže skončil čtvrtý, s pátou Duklou, obhajující stříbrné medaile, nabídl podle očekávání dramatickou bitvu. „Utkání bylo velice vyrovnané, vyhrát mohl kdokoliv. Série může být ještě dlouhá,“ oddechl si kouč hostů Michal Nekola po pátém setu, v němž jeho svěřenci proměnili šestý mečbol, Ostrava měla jeden. „Bylo to drama se šťastným koncem pro Liberec,“ konstatoval trenér Ostravy Zdeněk Šmejkal.

„Letošní sezona nám moc nevyšla, teď máme poslední možnost, jak ji zachránit. Byl to zřejmě náš nejlepší výkon,“ radoval se smečař Liberce Petr Pešl z výhry, o které se rozhodlo až ve zkráceném tie-breaku. „Věděli jsme, že kdo udělá první chybu, prohraje – a padlo to na Ostravu,“ dodal kapitán Dukly. „Rozhodly o tom dva balony v koncovce,“ neskrýval zklamání smečař DHL Marek Mikula.

„Zápas jsme si trochu zkomplikovali nedůrazným útokem a servisem. V pátém setu jsme vlastní nedisciplinovaností udělali hloupé chyby, které by se tak zkušeným borcům neměly stávat,“ označil příčiny neúspěchu trenér Šmejkal. „Doufám, že se z toho kluci vyspí a zítra půjdeme dál. Série ani náhodou nekončí,“ bojovně dodal kouč DHL.