VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je jen jedno místo, kde si jsme všichni rovni. V hrobě

Český Krumlov - Někde se něco děje, ale polovina světa o tom nemá ani potuchy, protože má svoje problémy.

3.6.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Divíšek Martin

Emily: Zhasneš Miláčku?
Bradley: Dobře. Už ses pomodlila?
Emily: Promiň, ale nechtělo se mi na tebe čekat. Byl jsi v té koupelně déle než obvykle.
Bradly: Holil jsem se, dnes je přece středa, každou středu a sobotu se holím. Jé, ty jsi nám dala čisté povlečení. Ó, to se bude líbezně spát, dobrou.
Emily: V kolik vstáváš?
Bradley: V šest, jsem z té přednášky celý nesvůj. Mám dojem, že je opět budu nudit.
Emily: Tak tam nechoď, pojď semnou do klubu, shání se barman. Hm?
Bradley: chrrrr.....

Bradley: Vstal jsem z postele, nasnídal, vyčistil si zuby, políbil Emily na tvář a vyšel jsem z domu. Na rohu si kupuji noviny od Bena, je to malý, ale šikovný kluk, který chodí s Finnem do třídy. V novinách mám nejraději křížovky a sudoku, obsah projíždím očima, jen by se neřeklo. V metru se setkávám s Marvinem, který má vždy úsměv na tváři. Moc rád si s ním povídám, člověk se s ním opravdu nenudí. Můžete se bavit o tom nebo o onom, ale vždy vás to zaujme, on zkrátka umí posluchače zabavit. Trochu mu to závidím. Já jsem rád, když se nezastavím uprostřed své přednášky a nezačnu přemýšlet, o čem to tu vykládám. Když s Marvinem stoupám po schodech ke své posluchárně, napadlo ho něco bláznivého. Nechtěl mi to říct, ale při mém výkladu o Boží síle, mi poslal esemesku. Byl jsem z ní úplně zkoprnělý, nedokázal jsem tomu uvěřit. Po hodině jsme se setkali na obědě u výdeje polévek a já se na Marvina díval s vykulenýma očima.

Marvin: Tak co tomu říkáš? Jdeš do toho?
Bradly: Nápad velice originální, ale Marvine, jak tě to napadlo? Vždyť bys vyvolal celostátní možná i celosvětový blázinec! Co jím chceš docílit? Atentáty a podobný útoky nic nevyřeší!
Marvin: Nekřič tak! Ty nechápeš, že kdybychom se zbavili Bílého domu a Buckinghamského paláce, že by se zas Islámisté stáhli? Vždyť nám zakazují naši víru, vypalují a ničí nám kostely a nikdo s tím nic nedělá!
Bradly: To by stejně nic nevyřešilo! Vyvolal bys obrovské krve prolití! Bylo by to mnohem horší než za druhé světové války! Používali by se nejnovější zbraně a tím zdůrazňuji jaderné zbraně!
Marvin: Ale za to bych zabil nejsilnější hlavy muslimů, ostatní jsou jenom ovečky, které poslouchají velkého vůdce. Jen polovina z nich věří v Alláha, zbytek je celek, který tvoří bývalí ateisté, židi, hinduisté a ostatní víry, jen křesťanství se zatím nepodalo.
Bradly: Kolik lidí o tomhle uvažuje? Jsou jich tisíce a ty jsi na to přišel, oslov je, ale já si svůj život ponechám. Bůh mi ukáže cestu, on mě nasměruje, jestli budu mezi útočníky. Hodně zdaru.

Za pár hodin v bytě rodiny Collinsů.
Emily: Ahoj Finne, tak jak bylo ve škole?
Finn: No, zmlátil jsem kluka, který mi rozbil mobil. Pak jsem dostal nějaký známky a taky hlad.
Emily: Máš na stole pizzu, ale nejdřív si musíš umejt pracky.
Bradly: Ahoj Lásko, ahoj Finne. Tak jaký jste měli den?
Emily: Jeden ochlasta mi špajzl brko a díky tomu, že už je v klubu více světla, dostávám i víc dýšek.
Bradly: To je milé, Bůh stvořil světlo, abychom na sebe viděli. A co ty, Finne?
Finne: Bylo hezky, tak jsem se v půlce třetí hodiny sbalil a šel za školou.
Bradly: A pomodlil ses?
Finne: Měl jsem s Bohem velmi náročný rozhovor. Nabádá mě, abych vzal všechny své úspory a odnesl je Benovi, protože dnes nemá co jíst.
Bradly: Tak Pána poslechni. Emily můžeš na chviličku?
Emily: Dobře, máš nějaký trable v práci? Takhle mluvíš, jen když se něco vážného stalo.
Bradly: Marvina napadl způsob, jak se zbavit nejvyšších muslimů. Je to opravdu skvělí plán, ale mám obavy, co by mi na to řekl Bůh. Bojím se ho na to zeptat.
Emily: Oh, Bradly. Ty víš, že tě miluju a Bůh tě taky miluje, on ti ukáže tu správnou cestu. Běž otevřít svoji duši do obýváku, tam tě nikdo nebude rušit.
Finn: Kde je otec?
Emily: Promlouvá s Bohem v obýváku, co říkal Ben?
Finn: Měl ze mě velkou radost, šel si koupit hotdog a já šel s ním. Šli jsme okolo javorů a pod jedním byl starej skejt, tak jsme ho vzali a šli s ním do parku si zajezdit.
Emily: Vidíš, jaký jsi udělal dobrý skutek.
Bradly: Bůh mě nabádá, abych se stal jedním z útočníků. Sebral jsem všechnu kuráž a přijímám své poslání.
Emily: Chop se toho a zavolej Marvinovi!
Bradly: Ale Emily, neřekl jsem ti, že už se nejspíš nevrátím. Bůh mě upozorňuje nad zkázou Dvojčat (2001). Stanu se teroristou, už nebudu profesorem teologie. Jestli to přežiju, budu se muset skrývat po celý zbytek života.

Emily: Dobré ráno, jak ses vyspal?
Bradly: Měl jsem velice zajímavý sen. Možná je to moje budoucnost.

Jak byste se stavěli k takové nabídce právě Vy? Spáchali byste nehodu, která by zasáhla celý svět alespoň na titulní stránce novin? Budoucnost je v dnešním světě velice nejistá. Kdo by se chtěl starat o něčí problémy, to dělají pouze milující lidé. Stát i Evropa může mít jeden směr, může pod jeho ideologií pracovat, ale budou všichni šťastní? Nebudou, inu proč? Protože vždy se najde jeden, který by něco změnil, něco zlepšil, upravil. Ten osloví většinu, většina se jeho myšlenky ujme a pro okolí vzrůstá problém, který neustále vzrůstá.

Rómové na podpoře

On se nemůže zastavit, protože lidi si průběžně uvědomují, co stát dělá všechno špatně. Myslí si, že kdyby si prosadili svou, tak by bylo opět všem dobře. Ale tu se znovu někdo objeví, kdo strhne většinu a začne s ní organizovat různé protivládní akce. Parlament se může shodnout, ale všichni lidé ne. Všichni jsme si rovni, tak proč má žena méně platu než muž, proč jsou Rómové na podpoře, když můžou jít pracovat. Je pouze jedno místo, kde si jsme všichni rovni, ateisti v hrobě, ostatní vyznavači u svého Pána nebo jsou převtěleni do zvířecí podoby. Jednotlivec může žádat o pomoc, ale kolik lidí by mu pomohlo? Potkáváte bezdomovce spícího ve špíně, ale kolik lidí mu nějak pomůže? Ani peníze, ani milý pohled, nic a on tam leží. V hlavě máte několik důvodů, proč mu nepomoct. Že když mu hodíte peníze, koupí si za to alkohol a cigarety. Proč si nekoupí jídlo? Co kdyby najednou umřel.

On si chce své poslední chvilky užít, nejspíš mu už nezáleží na hladu, ale na tom kouzelném pocitu, který má, když si zapálí cigaretu. Jakmile o pomoc bude prosit stát, vyslyší ho různé organice a pomůže i jiný stát. Od toho organizace jsou, aby pomáhaly. Snaží se pomáhat, najít východisko, aby se pomoc už nemusela opakovat. Tak proč, když organizace pomůže, lidi udělají další chybu, o které ostatní vědí, že by nemusela nastat. Později žádají o další pomoc, proč? Protože je nikdo nevaroval. Nikdo jim neřekl: „Ne, udělejme to jinak." Všichni si umí akorát stěžovat v teple domova. Přichází přece možnosti podílet se na rozhodování, ale málo lidí jich využívá. Všichni se můžeme dohadovat, jak bych to udělal já nebo on, ale to už je pozdě. Musíme se zabývat přítomností, žít v ní a umět si s ní poradit.

Teroristické útoky

O historii už můžeme pouze polemizovat a to přenechme historikům. Přemýšlejme nad svými činy, nemusí nám někdo pomáhat věčně. Dnešní doba je nevyzpytatelná, neustále se válčí, dějí se demonstrace a teroristické útoky. Přitom bojuje člověk proti člověku, to si to neuvědomí? Jde jen o princip, nebo protože mi to přikazuje víra? Zamýšlejme se, než se rozhodneme skutečně něco udělat, změnit. Život máme jen jeden, tak proč si ho kazit nezvratitelnou chybou? Každý člověk dělá chyby, které nelze vrátit, ale málo který chybuje životem.

Petra Syslová
Střední zdravotnická škola České Budějovice 
Český Krumlov
Jihočeský kraj
Téma: EU v budoucnosti 

Autor: Redakce

3.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Obyvatelé vchodu, kde hořelo, se ještě vrátit nesmějí. Čekají ale až je hasiči vyzvou, aby si mohli z bytů vzít aspoň pár věcí.
9

Požár paneláku v Jirkově: "Včera jsem se hroutila, dnes to beru s nadhledem"

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.
AKTUALIZOVÁNO
10 17

Valachová chce maturitu SOŠ z matematiky do roka po gymnáziích

Druhá vlna přináší větší nároky na technické zabezpečení

Zatímco v první vlně EET podnikatelům postačil často tablet a vhodný program, nyní by měly firmy vybírat pečlivěji. Je jich totiž mnohem více a s náročnějšími podmínkami podnikání.

Rakouskou star zabila sláva. Falco by oslavil šedesátku

Jako první německy zpívající interpret dobyl Ameriku. Liboval si v extrémech a měl sklon k přehánění. Jeho sláva byla vrtkavá a zářil krátce, přesto se stal jedním z největších umělců rakouské hudební scény 80. a 90. let.V neděli by Falco, občanským jménem Johann Hölzel, oslavil 60. narozeniny. Zemřel po autonehodě, která byla možná sebevraždou. Řidič autobusu byl odsouzen, Falco měl v sobě koktejl drog a alkoholu. Dožil se pouhých 40 let.

Po životním šampionátu biatlonistku Koukalovou čtvrté místo mrzelo

Stejně jako loni zakončila biatlonistka Gabriela Koukalová mistrovství světa čtvrtým místem v závodu s hromadným startem. Na rozdíl od Osla ale byla dnes v Hochfilzenu rozmrzelá, protože na poslední položce chybovala a v závěrečném kole přišla o medaili.

Nizozemský publicista: Wilders volby vyhrál už před hlasováním

Klíčovým úkolem pro nizozemské politiky by měla být snaha zasypat příkopy, které se mezi občany vytvářejí v souvislosti s březnovými parlamentními volbami. Myslí si to nizozemský učitel a publicista s tureckými kořeny Halil Karaaslan. Krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse podle něj v zásadě vyhrála už před samotným hlasováním, neboť ostatním stranám dokázala vnutit svůj pohled na situaci v zemi a svou velmi vyhraněnou interpretaci problémů, s nimiž se teď Nizozemsko potýká.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies