Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muslimové? Jenom ať tu jsou, ale nevnucují nám jejich náboženství

Malšovice - T: Vážení a milí posluchači, chtěl bych Vás přivítat u naší týdenní relace V centru dění. Já jsem Tomáš Mikeš a dnes se zaměříme na problematiku přistěhovaleckých menšin v našem okolí. Mými hosty jsou proto lidé, co mají opravdu právo k tomuto tématu něco říct. Prvním hostem je Adbal Harara. Je to jeden z arabských přistěhovalců, co žije v okolí Teplic.

29.5.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Černý Vít

Rozhodl se s námi podělit o to, jak celou situaci ohledně Arabů vidí on, jakožto zástupce arabské menšiny. Mým druhým hostem je Marcela Pehrová. Paní Pehrová je svobodná matka s pětiletým synem, která žije v Teplicích a ji jsme pozvali jako nezávislou pozorovatelku z řad obyvatel Teplic.
Moje první otázka směřuje k panu Hararovi. Proč jste se rozhodl pro Českou republiku? Proč zrovna Teplice? Co vás k tomu vedlo a jak se vám zde líbí?

H: Tak nejdříve bych chtěl pozdravit posluchače a diváky, dále také poděkovat za možnost ukázat, jak to s námi opravdu je a narovinu říct, že nejsme žádní teroristi, co se snaží obsadit vaši zemi. O České republice mi napsal můj bratr Shakar, který tu byl, myslím tím v Teplicích, na dovolené v Císařských lázních. Byl zde přibližně měsíc a tolik se mu zde líbilo, že se rozhodl, že zůstane. Koupil si dům a v dolním patře vybudoval obchůdek, který poté pronajímal dalším obchodníkům. Dnes už má něco kolem 15 nemovitostí, které pronajímá a je poměrně úspěšný. Když jsem tohle slyšel, řekl jsem si, že se sem také pojedu podívat, sebral jsem ženu a děti a vyjeli jsme. Bylo to tu úžasné. Příroda, města, ale i spousta dalších věcí tu byla jiných než u nás. V Teplicích podnikal můj bratra a měl dobře rozjetý byznys, taky jsme u něj ze začátku bydleli. Asi za měsíc jsem koupil dům vedle něj a nyní jsme sousedi. A musím říct, že Česká republika je opravdu pěkné místo.

T: Děkuji pane Hararo. Podívejme se na to i z druhé strany. Jak to vidí původní obyvatelé Teplic, tedy konkrétně paní Pehrová. Jak vy konkrétně přemýšlíte o arabských menšinách ve vašem městě.

P: Mně se to osobně vůbec nelíbí. Přeci máme každý svou zem a myslím si že by to tak mělo zůstat i nadále. Ať si sem jedou na dovolenou, to jim nikdo mít za zlé nemůže, ale když jdu po ulici a vidím tam Araba v saku ověšenýho zlatem v mokasínách a vedle něj dvě, nebo tři ženy celé v černém…
A vůbec nejlepší je, když i chlap má ten tvůj hábit a vy víte prd, co pod nim má…

T: Počkejte paní Pehrová, vy tedy vnímáte arabskou menšinu, jako hrozbu. Chápu to správně?

P: No tak nemůžu říct, že je tak vidím úplně všechny, ale jako matka se bojím o své dítě, a když jdu na nákup co obchoďáku, tak se nechci bát, jestli tam vběhne nějakej blázen s bombou pod tim svym županem.

T: Dobrá. To by zatím stačilo paní Prehrová, dáme vám nějaký čas na to se uklidnit a po reklamě půjdeme dál.

RÁÁÁÁÁDIOO!!!
Nejlepší zprávy z okolí.
RÁÁÁÁÁDIOO!!!
92,6 fm v Děčíne, 97,3 fm v Ústí a 107 fm ve Varnsdorfu a okolí.

T: Vítám všechny zpět u naší diskuse o přistěhovalcích v českých zemích, konkrétně dnes v Teplicích a mám zde dva hosty a těmi jsou zástupce arabské menšiny pan Adbal Harara a paní Marcela Pehrová, jako zástupce občanů Teplic. Před přestávkou jsme vyslechli proč se pan Harara rozhodl přijít co České republiky a také postoj paní Pehrové vůči zahaleným arabským přistěhovalcům.
Co si myslíte o tomto emocionálním tvrzení paní Pehrové?

H: Osobně jsem nečekal takovýto příval emocí hned ze začátku. Šel jsem sem s tím, že možná bude nějaký problém s tímto tématem, teď mám namysli oblékání a například vousy, nebo doplňky. A přijde mi to celkem i nefér. Přeci když potkám člověka, ano můžu si udělat první názor, podle toho jak vypadá, ale přeci o něm nebudu říkat, že je terorista, nebo něco podobného. To mi přijde bláznivé. U nás je toto oblečení úplně normální. Je to pohodlné a naprosto přirozené. Je to prostě naše móda. Jako se u vás nosí minisukně, u nás se nosí toto. Ano, je pravdou, že ženy jsou podle našeho náboženství povinné zahalovat svá těla, ale je to část naší víry a za tím si stojím. My taky nic nenamítáme, když se v neděli křesťané scházejí do kostelů a zvoní kostelní zvony. Je to část náboženské tradice a my se nemícháme do jejich náboženských věcí, tak proč by to nešlo i naopak?

T: Chtěla byste nějak reagovat paní Pehrová?

P: Určitě, děkuji. Já bych se chtěla omluvit za svůj neomalený výstup vůči vám pane Hararo. Vím, že vy konkrétně třeba za nic nemůžete, ale pochopte, že se ve zprávách objeví, že muž arabského vyznání vyhodil autobus do povětří i se všemi pasažéry a poté k vám tady v Teplicích někdo takový nastoupí. Je to poměrně stresující.

H: Ano samozřejmě, tohle chápu, ale lidé, co provádějí tyto útoky, jsou náboženští fanatici, kteří mají v hlavě jen a pouze zmatek. Mnohdy ani nevědí, co dělají. Nechci je tu nějak obhajovat, protože tyto věci jsou hrozné, ale ne vždy je to jednostranné. Něco to muselo vyvolat.

T: Děkuji oběma hostům a překročíme k další části tématu.
Na internetových stránkách se objevují různé petice proti muslimům. Konkrétněji například, aby byli muslimští občané lépe hlídáni policií, protože jsou nepřizpůsobiví a neloajální vůči ostatním lidem. Slyšel jste o tom, pane Hararo?

H: Tak samozřejmě, že slyšel. Dokonce jsem se i účastnil jednání o těchto problémech. A řekněme si na rovinu. Znáte nějaký národ, který by neměl část nepřizpůsobivých občanů? Určitě i paní Pehrová nějaké zná a určitě to nejsou pouze muslimové, takže tato otázka se týká konkrétních lidí, ne jenom lidí muslimského vyznání. Možná je i důležité podotknout, že například slavíme jinak své dny narození, myslím tím, v jakém rozsahu. Když máme my oslavy, sejde se nás co nejvíc, celé rodiny se sejdou a slaví spolu. Nevím, jak je to v ostatních českých rodinách, ale my jsme rádi veselí…

P: My ale taky rádi slavíme, jenom se asi umíme bavit i klidněji než ostatní. Ale to je moje rodina, nevím jak je to jinde v okolí, takže máte pravdu. Tohle je otázka přímo konkrétních lidí.

T: A nyní poslední otázka. Co si myslíte o plánu na výstavbu mešity v Teplicích? Plán byl sice po sepsání a následném podepsání pěti tisíci obyvatel Teplic přesunut do Drážďan, ale co si o tom myslíte vy, paní Pehrová?

P: Osobně si myslím, že je dobře, když se to postaví jinde. Opět by to jenom podporovalo příchod muslimů do Teplic a nejen sem. Celé by to odstartovalo velkou vlnu a myslím, že ta už by se zastavit nedala. Jenom ať tu jsou, ale nevnucují nám jejich náboženství…

T: A nemyslíte si, že mají právo na své svaté místo? Na místo, kde se mohou obrátit ke svému bohu?

P: A tak to určitě mají, ale nevidím důvod, proč by to mělo být zrovna tady u nás v Teplicích. Jsem ráda, že se našlo pět tisíc rozumných lidí a ta stavba se přesunula.

T: A vy pane Hararo?

H: Já nevím, jak to vnímají jiní lidé, pro mě osobně je to trochu smutné nám takhle bránit v tom se modlit ke svému bohu. Samozřejmě, nejsme tu všemi vítaní, ale tento postoj lidí kolem mě opravdu zarazil. Je opravdu nepříjemné vědět, že zde nejste každým vítán a většina na vás kouká skrz prsty.

T: Tak milí diváci, bohužel náš čas vypršel, takže toto bude k dnešnímu téma vše. Avšak můžete nás dále sledovat na našich internetových stránkách www.vcentrudeni.cz, kde bude diskuze dále pokračovat. Děkuji oběma mým hostům a doufám, že se nám podařilo nejen občanům Teplic, otevřít alespoň trochu oči. Toto bylo V centru dění s Tomášem Mikešem. Na slyšenou.

Tomáš Mikeš
Gymnázium Děčín
Malšovice
Ústecký kraj
Téma: Svět v EU

Autor: Redakce

29.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volební sněm hnutí ANO probíhal 26. února v Praze. Andrej Babiš
29 10

Největší podpoře voličů se těší hnutí ANO. Druzí jsou sociální demokraté

Slavnostní zahájení prvního ročníku tenisového Laver Cupu, které se konalo 20. září na Staroměstském náměstí v Praze.
AKTUALIZOVÁNO
24

Laver Cup byl zahájen. Praha si na poslední chvíli rozmyslela výši dotace

Zemětřesení v Mexiku: prezident vyhlásil třídenní státní smutek

Mexický prezident Enrique Peña Nieto vyhlásil kvůli ničivému zemětřesení s epicentrem nedaleko hlavního města třídenní státní smutek. Přírodní katastrofa si dosud vyžádala 248 životů. Tento počet ještě může narůst o desítky pohřešovaných, mezi které patří i děti ze zřícené školy. 

Íránský prezident označil Trumpův projev v OSN za ignorantský a nenávistný

Íránský prezident Hasan Rúhání tvrdě zkritizoval včerejší projev šéfa Bílého domu Donalda Trumpa před Valným shromážděním OSN. Americký prezident v něm označil mezinárodní dohodu s Teheránem z roku 2015 o omezení jeho jaderného programu za "nepřijatelnou a hanebnou" pro Spojené státy. Rúhání prohlásil, že pokud USA dohodu zruší, odpověď jeho země bude "rozhodná". 

Český tuzemák je v ohrožení. Podle Bruselu obsahuje látku způsobující rakovinu

Vědci z Evropského úřadu pro bezpečnost potravin přišli s tvrzením, že český rum, kterému se musí říkat tuzemák, obsahuje látku, která způsobuje vznik rakoviny. Závěry tohoto výzkumu bude ještě zkoumat Evropská komise, která situaci vyhodnotí. Ingredienci by mohla také úplně zakázat.

Po Evropě létá Brněnský drak i Duch jižní Moravy

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Brněnský drak a Duch jižní Moravy jsou nová jména dvou letadel, která ve své letecké síti používá společnost Bmi regional. V úterý Brněnského draka pokřtili hejtman jihomoravského kraje Bohumil Šimek a brněnský primátor Petr Vokřál.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení