Vodárny nechají stejnou sazbu za vodné a stočné 80 korun za metr krychlový. Cena vody rostla v Pardubicích minimálně posledních deset let.
„Protože dochází k poklesu fakturované vody a opět je signalizováno, že dojde ke snížení spotřeby, budeme se snažit, aby odběratelé byli motivováni k odběru vody," řekl ředitel firmy Vodovody a kanalizace Josef Fedák.
Vodárny dodávají vodu zhruba 160 000 obyvatelům regionu. Podle odhadů pracovníků vodáren před více než 20 lety lidé denně spotřebovali 240 litrů vody. S rostoucí cenou vody však lidé začali výrazně šetřit.

Spotřeba se snížila

Odběratelé spotřebovali předloni 87 litrů vody na den. Letos se jejich spotřeba snížila o tři litry. V příštím roce se očekává další snižování.
Vodárny proto zvažují, že by napřesrok zavedly dvousložkové platby. Hlavně na vesnicích nebo v rekreačních oblastech je odběr vody minimální nebo nulový. Domácnosti by musely začít platit alespoň roční povinný paušál, aby se vodárnám zaplatily fixní náklady na čištění vody a údržbu kanalizační sítě.

„Lidem ve městech by to vodu zlevnilo. Tento systém mi přijde spravedlivější. Na vesnicích by spotřeba vody stoupla. Mají to tak na Chrudimsku či Hradecku. Musela by to schválit valná hromada, není to záležitost letoška," dodal ředitel pardubické společnosti, která provozuje více než 1200 kilometrů vodovodní sítě a více než 34 000 vodovodních přípojek o délce téměř 390 kilometrů.