VYBERTE SI REGION

Češi jsou srdečnější, říká muž z Pardubic, jenž strávil 28 let ve Švédsku

Pardubice - Petra Paťchu na sever vyhnala politická situace. Na důchod se teď ale vrátil do Pardubic

11.8.2013
SDÍLEJ:

Petr Paťcha s manželkou ve Švédsku.Foto: Archiv Petra Paťchy

V roce 1984 vycestoval do Švédska za bratrem. O rok později se tam vydal znovu a už tam společně se svou tehdejší manželkou zůstal. Až nyní se Petr Paťcha vrátil zpět do svých rodných Pardubic. Důvodem pro emigraci byl minulý politický režim.
„I když jsem měl dobrou práci, začala se tu nade mnou stahovat mračna. Měl jsem totiž oba bratry v zahraničí a to se tady zkrátka nevidělo rádo," vysvětlil Petr Paťcha.  Zlom nastal v okamžiku, kdy byl tlačen k tomu, aby se stal členem politické partaje.

Říct tady vlastní názor? Nemožné

„Nebylo možné tu říct vlastní názor. Měl jsem štěstí, že mě do Švédska vůbec pustili. Tam už byly životní podmínky o dost klidnější, nemusel jsem se ničeho bát a měl jsem svá práva. Měl jsem tam práci a z výplaty se dalo perfektně vyžít," popsal Petr Paťcha.
Pořádek a čistota. To jsou věci, které jej ve Švédsku překvapily nejvíce. „Nebyly tam ani silnice špinavé, protože lidé měli na udržování čistoty sami zájem. Když se někde válel papír, sebrali ho a hodili do koše. Ne jako tady, kde by k němu akorát přihodili další," poznamenal Petr Paťcha.

Ne vše ale bylo na pobytu v severské zemi jen růžové. „Švédové jsou poměrně dost konzervativní. Sice mě přijali, ale když šlo do tuhého… Stále mě brali jako přistěhovalce," uvedl Petr Paťcha.
Rozdíl v chování k lidem pocítil Pardubák  na vlastní kůži i ve zdravotnickém středisku. „Lidé v dnešní době na české nemocnice nadávají, ale je to tu lepší než ve Švédsku. Tam sice mají kvalitnější vybavení, ale přístup k lidem je u nás mnohem lepší. Nedávno jsem v české nemocnici byl a chovali se ke mně tak skvěle, že jsem chtěl napsat  děkovný dopis," řekl Petr Paťcha.

Chyběli mi srdeční přátelé. A teplo

Ve Švédsku strávil celkem osmadvacet let. A co ho přimělo k návratu? „Mám tady rodinu a v důchodu už mě tam nic nedrželo. Navíc lidé jsou tu spokojenější a srdečnější. Taky mi chyběli moji kamarádi. A teplo," vysvětlil Petr Paťcha z Pardubic.

Lenka Štěpánková

Autor: Redakce

11.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Donald versus
 Hillary. Lepší než Super Bowl?

Washington - Devadesát minut (v úterý ve tři hodiny ráno našeho času) bez reklam může posadit k obrazovkám až 100 milionů diváků. Rekord politických debat zatím drží superdebata Jimmyho Cartera a Ronalda Reagana z roku 1980 (volby tehdy vyhrál R. Reagan). Tu vidělo 80 milionů lidí.

Firma Skytoll žádá ÚOHS, aby Kapsch nesměl vybírat mýto

Firma Skytoll, která vybírá mýto na Slovensku, rázně promluvila do další budoucnosti českého mýtného systému. Jak zjistil magazín Dotyk, v pátek na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) poslala návrh, aby bylo ministerstvu dopravy zakázáno využívat služeb rakouské firmy Kapsch.

VÍME PRVNÍ
Mladý muž byl už dříve kvůli výhružným SMS, které posílal své bývalé přítelkyni, odsouzen za stalking. Nyní mu hrozí další soudní líčení. Podle informací Deníku byl Šimek obviněn 
z trestných činů vydírání 
a nedovoleného ozbrojování.

Státnímu zástupci nastražil granát pod auto bývalý voják

Havlíčkův Brod – Policejní komando tento týden 
v úterý zadrželo v Havlíčkově Brodě šestatřicetiletého bývalého profesionálního vojáka Davida Šimka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies