Pro jejich pěstování zřídili před několika lety plantáže v prostoru pod vysokonapěťovými elektrovody. V místech, kde nesmí výška dorůstajících dřevin překročit pět metrů, Chrudimští pěstují černé borovice. „K prodeji nabízíme rovněž smrčky. Ty ale, na rozdíl od borovic, pocházejí z přirozené obnovy lesa," vysvětluje ředitel Městských lesů Chrudim Zdeněk Odvárka.

Stromky jsou teď ve velikosti, kdy je lze v předvánočním prodeji poprvé nabídnout zákazníkům. Většina z tisíců čerstvě narostlých okras Vánoc skončí ve velkoobchodním prodeji, některé ale chrudimští lesníci nabízejí také maloobchodně.

Peněženky netrpí

Lidé si mohou svůj stromek vybrat a zakoupit v hájence v obci Pohled u Mladoňovic. Zájemci přijíždějící například z Chrudimi tak musejí kvůli stromečku z městských lesů urazit několikakilometrovou cestu. „Abychom lidi k nákupu motivovali, nasadili jsme o poznání příznivější ceny, než na jaké jsou zvyklí z centra měst nebo od nákupních středisek," říká Zdeněk Odvárka. V ceníku městských lesů figuruje nestandardní borovice černá za 120 korun, standardní borovice černá za 295 korun, nestandardní smrk ztepilý za 80 korun a standardní smrk ztepilý za 145 korun. Ceny jsou uvedeny za kus, nikoliv za metr délky stromu, jak tomu bývá jinde.

Denně se neprodává

Podle lesníka Pavla Peška daly zatím městské lesy do drobného prodeje stovku prvních stromků. „V případě velkého zájmu jsme ale schopni tento počet bez problémů rychle navýšit," upřesňuje lesník.

Zájemci o koupi se ovšem musejí smířit také s tím, že stromky jsou na hájence v Pohledu k dispozici pouze v předem vymezených dnech a hodinách. Konkrétně zítra, tedy ve čtvrtek 12. prosince a pak ještě v úterý 17. prosince a naposledy ve čtvrtek 19. prosince vždy odpoledne od 12 do 18 hodin. Stromek je ovšem možné rezervovat si též závazně předem na emailové adrese: pesek.pavel@lesychrudim.cz

Fotopasti na zloděje

Samotného lesníka Pavla Peška teď ale na hájence moc často nezastihnete, o prodej se starají jiní zaměstnanci městských lesů. „Před Vánoci je třeba ve zvýšené míře na les dohlížet, takže jsem o to víc venku. Stále se totiž najdou takoví, kteří se rozhodnou stromek z lesa prostě ukrást," pokračuje Pavel Pešek.

V nejvíce ohrožených místech s mladými jehličnatými porosty v současné době pomáhají les střežit i dovedně instalované fotopasti, o jejichž existenci nemají případní zloději nejmenší potuchu. „Do lesa umisťujeme také varovné tabulky, na nichž upozorňujeme, že stromky jsou do bytu nepoužitelné, neboť byly chemicky ošetřeny a v interieru budou zapáchat. Čas od času se ale najde někdo, jehož ani takové riziko neodradí. Letos je ale zatím vcelku klid," uzavírá lesník.