„Hned na první pohled bylo zřejmé, že schránka byla poškozena několika střelami z dob, kdy na přelomu 50. a 60. let minulého století obývala chrastecký zámek československá armáda," říká vedoucí Městského muzea Chrast Klára Habartová.

Mezi mincemi a bankovkami z 18. až 20. století, ve kterých chrastecký zámek vlastnili královéhradečtí biskupové (např. Hais, Hanl, Pícha, Kašpar), byly ve schránce objeveny cenné dobové zápisy o stavebních úpravách zámecké věžičky.

Prkna se „ovrhla"

„Věžička byla postavena v roce 1728 za biskupa Františka Karla z Košína, následně opravována v roce 1798 za biskupa Trautmannsdorfa a v roce 1858 za biskupa Karla Hanla, který do její báně pro budoucí pokolení vložil v železné schránce tehdejší katalog z duchovenska spolu se třemi stříbrnými a devíti měďáky," vysvětluje Klára Habartová.

V této tradici pokračoval podle vedoucí muzea o dvacet let později i biskup Hais, který přiložil také zprávu o stavebních úpravách věže: „…V roce 1878 opravila se věž tím způsobem, že se poškozená prkna vyměnila, orákosovala a ovrhla tak, že se celá věž jakoby zděná byla jeví. Přitom ukázala se dřevěná žerď nahnilá, pročež jsem se o rok později odhodlal věž o 3 metry a 45 centimetrů zvýšiti, dále plechem pobýti a hromosvod opatřiti," cituje Klára Habartová z dobových dokumentů.

Opravy pokračovaly

Další opravy zámecké věže proběhly v roce 1942, kdy dal tehdejší biskup Pícha opravit také věžní hodiny. V báni nalezené mince a katalogy byly vloženy spolu s dobovými předměty zpět v cínovém tubusu. Původní tmavá barva věže byla nahrazena bílou pískovcovou a stříška se sloupy barvou červenou," uzavírá svůj popis vedoucí chrasteckého muzea.

Svědectví z dneška

Při nynějších opravách, kdy je věž měděně oplechována, jsou restaurovány hodiny a zrekonstruována také korouhev s původním biskupským znakem, bude vytvořena schránka nová. „Ta bude určitě doplněna například o dnes platné mince, objeví se v ní aktuální číslo Chrasteckých ohlasů a chybět nebudou například ani dokumenty související se zpřístupněním vodárenské věže. Přiloženy budou rovněž fotografie obnovené chrastecké lipové aleje," prozrazuje tajemnice městského úřadu Hana Dachovská.

Stejně jako teď v Chrasti vydávají svědectví o dávno zašlých časech i další církevní památky na Chrudimsku. Podobný nález učinili například před dvěma lety v Trhové Kamenici. Nová schrána s poselstvím zase byla vloni vložena do vížky kostela Nanebevzetí Pany Marie v Chrudimi.