V okrese ojedinělou kryosaunu najdete v českotřebovském Arpo domečku. Díky kapalnému dusíku v ní lze dosáhnout teplot od -100 do -160 stupňů Celsia. „Mrazilo se" už na přelomu prázdnin a v srpnu se chystá repete.

Chladí a pomáhá

Krátkodobé vystavení organismu extrémně nízkým teplotám nastartuje řadu fyziologických reakcí, které mají blahodárné účinky na lidské neduhy, jako jsou lupénka, bolesti kloubů nebo pošramocená psychika. „Nejprve se zchladí kůže a podkoží a receptory vyšlou signál do mozku, že se něco děje. Tělo začne pracovat. Začnou se vyplavovat hormony, enzymy, krev se stáhne do trupu, aby oteplovala orgány. Po výstupu tělo takto ještě hodiny pracuje. Dochází k rychlému prokrvení, a tím čištění těla. Člověk je šťastný a spokojený," popisuje účinky Ivana Víšová. Do kryosauny se vstupuje na dvě minuty. Běžným oděvem jsou plavky doplněné o teplé ponožky a rukavice.

Kraťasy nestačí

Na českotřebovském zimním stadionu na Skalce letos sezonu zahájili nejdřív v jeho historii. Od minulého víkendu tam plavky za brusle vyměnily už desítky lidí. I když je venku třicet, v hale to na kraťasy není. Teplota se pohybuje kolem 12 stupňů, a proto by bruslaři neměli teplotní rozdíl podcenit.
Vyrobit led a udržet vhodné podmínky podle Zdeňka Řeháka z českotřebovské společnosti Eko Bi nebylo nijak náročnější než v obvyklých teplotách: „Máme dobře zaizolovanou halu. Stihli jsme to spustit v noci, když ještě nebyla taková vedra. Kompresory ale samozřejmě běží delší dobu, protože je teplo. Ale není to tak velký rozdíl oproti klasické sezoně."

Srpnový kalendář nabízí několik termínů veřejného bruslení, a to 15., 16., 29. a 30. srpna. Po zbytek měsíce se po ledě budou prohánět malí hokejisté a krasobruslaři při prázdninových kempech sportovních oddílů. „V srpnu bude veřejné bruslení omezené, ale od září na něj budou vyčleněné středy, soboty a neděle," dodal Zdeněk Řehák.