Zatímco v loňském roce se připomínal rok prvního českého aviatika Jana Kašpara, letos jsou v plánu vzpomínkové akce připomínající život průkopníka železnic.

Loni otevřeli naučnou stezku

Pernerovo jméno bylo připomínáno už při Dnech dopravy, které se v Pardubicích konají. Při druhém ročníku byla v květnu loňského roku otevřena na centrálním pardubickém hřbitově naučná stezka s názvem Hroby zakladatelů dopravy v českých zemích. Město tak nejen bylo potvrzeno jako důležitá křižovatka dopravních cest, ale zároveň si připomnělo čtyři významné pardubické osobnosti Jana Kašpara, barona Artura Krause, Jana Pernera a Eugena Čiháka.

„Rok 2015 je rokem dvojího Pernerova výročí narození i úmrtí. Snad město Pardubice využije této skvělé možnosti ke zviditelnění se v celé České republice a Pardubice budou moci konečně získat před nádraží realistickou sochu Jana Pernera," vyjádřil přání pardubický historik a předseda Společnosti Jana Kašpara Jiří Kotyk.

Pernerova smrt

Dne 9. září 1845 se vracel z cesty na Moravu v prvním voze za lokomotivou. Po projetí choceňským tunelem sestoupil na poslední stupeň schůdku vagónu a narazil o návěstní sloupek – Označník. Se zraněním hlavy a pravé paže ještě nastoupil do vlaku a pokračoval do Pardubic. Zde ještě vystoupil, ale po několika krocích se zhroutil. Byl odvezen do otcova domu, kde druhý den o jedenácté hodině zemřel. Pohřeb se konal v pátek 12. září 1845 za účasti velkého počtu lidí. Z Prahy byl vypraven zvláštní vlak.

Připomínky Jana Pernera

• Po Janu Pernerovi se jmenuje náměstí před hlavním pardubickým nádražím a ve stejném městě nese jeho jméno ulice nedaleko místa, kde stál mlýn jeho otce.

• Je po něm pojmenována i Dopravní fakulta Jana Pernera Univerzity Pardubice.

• Na jeho rodném domě 
v Bratčicích byla instalována pamětní deska.

• V České Třebové se jmenuje od 3. září 2010 náměstí před nádražím po jeho osobě, na náměstí je instalována také jeho socha.

• V Praze je pojmenována po Janu Pernerovi ulice vedoucí Karlínem původně podél železniční dráhy.