Krajské město zcela změnilo systém nákupu energií. Dva roky užívanou elektronickou aukci v letošním roce nahradil nákup elektřiny a zemního plynu na energetické burze.
Město začátkem prosince pořídilo na trhu Českomoravské komoditní burzy Kladno dodávky na příští rok a zaznamenalo snížení nákladů u elektřiny o pětinu a mírný růst nákladů na zemní plyn.

Cena silové elektřiny klesne

„Pořizovali jsme elektřinu a plyn pro budovy magistrátu a městských obvodů a také pro 44 škol na území města, divadlo, kulturní zařízení a sídlo městské policie. U silové elektřiny to představovalo objem necelých 4 tisíc megawatthodin (MWh) a u zemního plynu přes 6 tisíc MWh s dodávkou v příštím roce," sdělil náměstek pardubické primátorky Michal Koláček.

U zemního plynu se promítlo listopadové oslabení koruny do ceny, která vzrostla zhruba o 6 procent, respektive o 300 tisíc korun.
„Cena silové elektřiny nám klesne proti letošním cenám o 19,7 procent na úroveň 1.063 korun za MWh, což znamená meziroční úsporu téměř 1 milion korun," informoval náš Deník Miroslav Janovský z tiskového úseku Magistrátu města Pardubic.
„Potvrdili jsme si, že touto cestou můžeme významně ušetřit, anebo v případě růstu cen na trhu vzestup nákladů alespoň minimalizovat. Rozhodně jde o nejefektivnější způsob nákupu energií v bezpečném a transparentním prostředí, navíc s minimem administrativy," poznamenal náměstek primátorky.

Jaký je cíl radnice pro příští rok?

„Tuto moderní formu realizace veřejné zakázky už využívají i městské společnosti, například Dopravní podnik města Pardubic nebo Služby města Pardubic. V příštím roce bychom chtěli k poptávce města připojit i spotřeby společností s podílem města, které dosud touto efektivní formou energie nenakupovaly," uzavřel Michal Koláček.