Sedmé Mistrovství republiky ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel se letos konalo v Plzni. Své želízko v ohni zde měl samozřejmě i Pardubický kraj. Nemohl ho reprezentovat nikdo jiný než profesionální hasiči ze Svitav.

Potřetí

Na republikovém poli působí svitavští borci už šestým rokem. „Mistrovství je jednou za dva roky. Za Pardubický kraj jsme se zúčastnili potřetí," upřesnil Štěpán Heger. S republikovou špičkou hasičů se potkávají pravidelně na soutěžích vyšší třídy. Složení některých týmů se sice občas mění, ale jádro zůstává.
Mistrovství bylo dvoudenní. V Plzni se sešly nejlepší týmy ze čtrnácti krajů z celé České republiky a podnikové družstvo mladoboleslavské škodovky, aby se utkaly o titul mistra České republiky.

Na první den byl připravený seminář, kde si hasiči z jednotlivých krajů předávali zkušenosti. „Například Moravskoslezský kraj prezentoval metodiku pro zdokonalování příslušníků hasičského sboru ve vyprošťování," nastínil Štěpán Heger. Nechyběli ani odborníci, kteří se zabývají technikami vyprošťování, ale i ti, kteří představili novinky z automobilového průmyslu.

Družstva si týž den vylosovala startovnímu pořadí, ke kterému byla rovněž přiřazená situace, o které samozřejmě žádný ze soutěžících dopředu nevěděl.
Samotná soutěž se odehrála druhý den. Nikdo by možná nevěřil, že při národní soutěži hasiči vyprošťují zraněné ze zcela nových škodovek, byť havarovaných. „Je to možnost vyzkoušet si vyprošťování na takových autech, která splňují nejvyšší kritéria bezpečnosti jak aktivní, tak i pasivní. Veškeré scénáře situací vycházejí z reálných dopravních nehod, které se už staly. Tým odborníků se při jejich přípravě snaží je vždy co nejvíce přiblížit skutečné nehodě a je jen na družstvu, jak si s vyprošťováním poradí," poznamenal Mirek Dědič.

Svitavští profíci vědí, že při každém zásahu záleží na přípravě, ale také na získaných zkušenostech a sehranosti týmu. Každá soutěž pro ně znamená nové poznatky.

Agresivní pasažér

Tentokrát měli hoši před sebou dvě havarovaná auta. Oktávka se střetla se superbem. „Střecha oktávky byla vlisovaná dovnitř auta, ve kterém byl zraněný muž. Byl pod vlivem alkoholu. Příliš s námi nespolupracoval, chvílemi byl agresivní, neposlouchal naše pokyny," popisoval situaci Mirek Dědič. Superb zůstal po střetu na střeše přiražený k oktávce. „Bylo tam málo místa. Pomocí vzpěrných tyčí, hydraulického roztahováku a nůžek jsme se dostali k zraněnému," uvedl Mirek Dědič.

Každý tým měl na zásah patnáct minut. Do tohoto limitu se na mistrovství nevešel žádný. Strop představovala dvacetiminutová hranice, po které přichází konec. „Kdo do dvacáté minuty nevyprostí zraněného a nepředá ho lékařské službě, je diskvalifikovaný," konstatoval Štěpán Heger. To ale žádné družstvo nepotkalo.

Zlato hochům ze Svitav nevyšlo. Z Plzně si ale dovezli krásný titul vicemistrů České republiky ve vyprošťování zraněných z havarovaných aut. „Třinec si vítězství zaslouží. I my jsme šli správným směrem, ale první může být jen jeden tým. Budeme pracovat dál. Poučíme se z našich chyb, abychom se posunuli výš," řekl Mirek Dědič.

Co čeká svitavské profíky nyní? „Naším dalším cílem je Memoriál Františka Kohouta, který se koná na podzim v Praze. Je to nejstarší soutěž ve vyprošťování na území České republiky s mezinárodní účastí. Doufáme, že naše zkušenosti zúročíme," dodal Štěpán Heger.