Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Voskové srdce už 
je „doma“ ve sklepení

Litomyšl /FOTO/ - Ve sklepení litomyšlského zámku znovu postupně rostlo Srdce pro Václava Havla. Mezi sochami Olbrama Zoubka už zůstane natrvalo.

10.4.2014
SDÍLEJ:

Voskové srdce už se zabydlelo ve sklepení litomyšlského zámku. Jeho instalace autorům Romanu Švejdovi a Lukáši Gavlovskému trvala víc jak dva dny. Foto: Deník/ Jitka Šteflová

I když, jak sami autoři Lukáš Gavlovský a Roman Švejda připouštějí, co u plastiky z vosku znamená natrvalo, je vlastně tajemstvím.

Poutní místo

„Vosková plastika vznikla záhy po Havlově smrti ze svíček, které lidé spontánně zapalovali po celé republice," připomněl okolnosti vzniku Srdce Jan Pikna mladší z obecně prospěšné společnosti Smetanova Litomyšl a dodal: „Litomyšl se stane do jisté míry poutním místem pro spoustu lidí, kteří měli Václava Havla rádi a věřili v jeho ideály."

Po své cestě, během níž navštívilo několik míst České republiky, se Srdce vrátilo do Litomyšle, která se  v roce 2012 stala jeho první zastávkou poté, co opustilo piazzetu pražského Národního divadla. Několikeré stěhování, rozebírání a opětovné skládání dohromady zanechalo na plastice znatelné stopy. I proto bylo na čase rozhodnout, kde Srdce získá svůj trvalý domov.

„Na obou stranách byla dobrá vůle, jak na naší straně, mě a Lukáše, tak na straně města Litomyšle a Smetanovy Litomyšle. Zvažovali jsme i jiné destinace a komunikovali i s jinými místy. Ale komunikace s Litomyšlí byla nejpříjemnější, pro nás nejradostnější a to je také při rozhodování důležité," uvedl jeden z autorů Roman Švejda.

Podle druhého z autorů, Lukáše Gavlovského, se první náznaky, že by plastika jednou mohla zůstat právě v Litomyšli, objevily už během její výstavy v roce 2012.

Srdce a sochy

Otevření expozice už tuto sobotu je spojeno s oslavou dvaceti let od setkání sedmi prezidentů, které inicioval právě Václav Havel. V zámeckém sklepení bude Srdce spolu se sochami Olbrama Zoubka. „Máme zkušenost, že když je dohromady třeba s fotografickou výstavou, tak se navzájem doplňují a dojde k oboustrannému posílení. Jsem zvědavý, jestli k tomu dojde i teď, a taky jsem zvědavý, jestli Olbram Zoubek je zvědavý," usmíval se Roman Švejda. 

„Už v tom máme rutinu, ale tentokrát víc zpevňujeme vnitřní základ, protože počítáme s tím, že by tady mělo být trvale, ale nikdo nemá přesný odhad, jak dlouho může plastika z vosku přežít. Je to hmota, která se sesedá," konstatoval Lukáš Gavlovský. Srdce navštívilo šest destinací, podruhé je v Litomyšli. Složené a zase rozebrané bylo už sedmkrát. „Jednou to bylo nanečisto v podzemí Národního divadla," doplnil Lukáš Gavlovský.

Voňavé sklepení

To, co návštěvníci ve sklepení litomyšlského zámku uvidí, je výsledek společné práce tvůrců Srdce a architekta Josefa Pleskota, který navrhl architektonické řešení celé expozice. Po celém obvodu místnosti, v jejímž středu je Srdce, umístil svítící verš z prologu knihy Kazatel. Dotyková obrazovka umožní návštěvníkům prohlédnout si fotografie zachycující vznik Srdce.

Parametry voskového srdce

Pro vznik plastiky se podařilo zajistit zhruba 5000 kilogramů svíček, což je přibližně polovina celkového odhadovaného množství všech svíček zapálených na počest Václava Havla v České republice. Ze svíček bylo získáno 2300 kilogramů vosku a 2700 kilogramů vytříděného odpadu. Vosková plastika dosahuje výšky 200 centimetrů a váží úctyhodných 2300 kilogramů. Skládá se z celkem 115 dílů. Průměrná váha každého z nich je asi 20 kilogramů. Stěny Srdce jsou široké 20 centimetrů. Celou plastiku ve tvaru otevřeného srdce by bylo možné vepsat do čtverce o délce strany 240 centimetrů.

Vnímavému návštěvníkovi neunikne lehká vůně, která se line místností. „Svíčky byly často parfemované, vůně se vlily do sebe. Kdykoliv k Srdci přistoupím, tak z něho vyzařuje  zvláštní vůně, kterou máme spojenou s dobou, kdy jsme ho stavěli a byli jsme tím voskem načichlí. I kdyby k dílu přistoupil slepý člověk, tak z něho bude mít zážitek, protože ucítí zvláštní vůni," popsal Lukáš Gavlovský.

Zámecké sklepení je pro Srdce ideálním místem díky stálé teplotě. Neohrozí ho velká vedra tak, jako tomu bylo při jeho poslední návštěvě Litomyšle.

Srdce v proměnách

Voskové srdce vzniklo jako jakýsi experiment, autoři přiznávají, že nevědí, že by někdy někdo pracoval s takovým množstvím vosku.

A právě díky materiálu, ze kterého je vyrobené, je také velmi citlivé. Několik veřejných výstav se doslova vrylo do jeho podoby. Zatímco při svém vzniku Srdce tvořily dokonale hladké, lesklé a přesné díly, dnes nese stopy, které na něm cestování i zvědaví návštěvníci zanechali.

Na nápisy, které se na srdci objevily, reagují oba autoři různě. „Jednak oba to vnímáme jinak citlivě a pak samozřejmě reagujeme na to, co je to za vzkaz. Samozřejmě jsme radši,pokud se něco takového stane, tak když je to k věci. Pokud tam najdete vyryto Viktoria Žižkov, tak je sice roztomilé, že někdo projevuje svou lásku k fotbalovému klubu zrovna na tomto místě, ale kdyby to tam nebylo, tak by mi to vůbec nevadilo," podotkl Roman Švejda.

Ostatně návštěvníci při každé výstavě měli možnost vepsat své myšlenky a vyznání do knihy ležící vedle voskového srdce.

Autor:

10.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hodonínský zastupitel Roman Sedlačík svolal shromáždění před hodonínskou radnicí, aby vysvětlil svůj postup v případě, kdy zavolal městské strážníky na cizince procházející na Národní třídě.
2 7

Zastupitel Hodonína zavolal na černošský pár policii, prý kvůli bezpečnosti

Servírka Barbora Horská byla jednou z těch, která ženu obsluhovala. Na snímku u stolu, kde podvodnice seděla.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, policie je na ní krátká

Manažer Českého Švýcarska: Chalupáři zachránili celý fond starých domů

/ROZHOVOR/ České Švýcarsko je podle názoru Jiřího Raka, manažera stejnojmenné obecně prospěšné společnosti z Krásné Lípy, jednou z nejatraktivnějších a nejromantičtějších krajin u nás. Krásné rozeklané skály kombinované s čedičovými kopci, vzniklými sopečnou činností mu učarovaly již v dětství.

Venkovské prodejny končí kvůli zvyšování platů. Má je stát dotovat?

Češi chtějí zachránit venkovské obchody. Šedesát šest procent lidí v České republice souhlasí s tím, že by měl stát ztrátové prodejny v malých obcích do 500 obyvatel finančně podporovat. Pouze 26 procent lidí je proti tomu. Z vesnic pomalu mizí hospody, obchody i pošty.

Chceme nižší daně a zrušení EET, jinak nepůjdeme do vlády, hlásá ODS

ODS dnes představila 12 podmínek pro svůj vstup do vlády po podzimních volbách. Strana mimo jiné bude požadovat snížení daní, zrušení elektronické evidence tržeb (EET), odmítnutí povinných kvót na přijímání migrantů nebo zvyšování výdajů na obranu. 

Finanční poradce: Zažíváme skvělé časy, které nebudou trvat věčně

/ROZHOVOR/ Česká národní banka nedávno zvedla úrokové sazby. Znamená to zdražení úvěrů, naopak střadatelé mohou být potěšeni. Pro koho je to ještě dobrá zpráva a kdo si pohoršil, přibližuje finanční poradce Partners Josef Uchytil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení