Kromě výherních hracích přístrojů lidé utrácejí peníze na videoloterních terminálech, které povoluje ministerstvo financí. V loňském roce tyto automaty spolkly dvaatřicet milionů korun. Hlinsko má deset tisíc obyvatel, což znamená, že každý občan včetně starců a nemluvňat utratí v hernách téměř pět tisíc korun ročně.

Protože zatím radnice hazard nereguluje, je důvodná obava, že ho začnou vyhledávat gambleři, kteří už pocítili určitá omezení v okolních městech. „Přes prázdniny mají zastupitelé města možnost se seznámit s podklady, které obdrželi. V případně potřeby dostanou i podrobnější informace, třeba o aktuálním stavu v souvislosti s financování sportu z těchto příjmů. Před zářijovým zasedáním bude k této věci seminář zastupitelstva," řekla starostka Hlinska Magda Křivanová.

Na území města se v současné době nachází patnáct provozoven, v nichž je umístěn nejméně jeden hrací přístroj, Celkem je v Hlinsku asi osmdesát automatů a dalších čtyřicet už je schváleno ministerstvem financí.

Alarmující je, že minimálně dvě třetiny hracích přístrojů se nachází poblíž škol, školských zařízení, zařízení sociální a zdravotní péče, budov státních orgánů a církví. V poslední době se navíc hovoří o znovuotevření herny naproti gymnáziu. Loterijní zákon to nezakazuje, podle něj by nebyla možná herna přímo v budově školy. Ale obrana existuje, je to vyhláška města.

Vyhláška regulující hazard může mít několik podob. Může jít i o celoplošný zákaz na území města a jeho místních částí provozovat výherní hrací přístroje, interaktivní videoloterní terminály a technická hrací zařízení.

Další možností je, že město může vyhláškou stanovit konkrétní místa ulice, ve kterých lze provozovat hazard. Také je v jeho pravomoci stanovit provozovací dobu automatů. Třetí varianta je obdobná vyhláška zakazuje ve vybraných částech města provozování hazardu. Tímto způsobem mnoho obcí reguluje hazard v blízkosti škol, školských zařízení či církevních staveb.

Těmito způsoby lze regulovat výherní přístroje, videoloterie i kasina na území města. Rozhodl o tom Ústavní soud, který dal obcím a městům možnost obrany bez ohledu na zákon o loteriích.

V postoji k výherním hracím automatům a loteriím je na Chrudimsku nejrazantnější Skuteč vedená starostou Pavlem Novotným, která se proti tomuto druhu podnikání uchránila vyhláškou už v devadesátých letech. Protože se později objevily videoloterijní terminály, vloni vydala plošný zákaz i pro ně obecně závaznou vyhláškou.

Chrudim je k automatům mírnější, ale jejich výskyt reguluje vyhláškou z kraje letošního roku, jež vymezuje jejich výskyt.

Patologické hráčství je vážná nemoc

Patologické hráčství neboli gamblerství je nemoc. V České republice na ni trpí podle odhadů několik set tisíc lidí, v přepočtu na obyvatele nejvíc na světě. Závislost na automatech lze léčit velice obtížně, hůře než u tvrdých drog jako jsou pervitin či heroin. Hlavní problém je v extrémní dostupnosti automatů, v nulové prevenci ze strany státu, kdy se místo varování a informování o rizicích a nebezpečnosti dělá, že jde o jakousi dobrovolnou „hru". Přitom základem každé hry je, že se v ní lze zdokonalovat, že se lze učit. Ale automat se obehrát nedá.