Změna vyhlášky by se měla dotknout ovšem jen několika podniků. Úplný zákaz hazardu politici neplánují. Prohibici prý nepovažují za ideální cestu. „Nová regulace bude mít vliv na zhruba sedm až osm provozoven, kde jsou výherní automaty. Jedná se o podniky v blízkosti škol, školek či domů dětí a mládeže," vysvětlil náměstek pardubické primátorky František Brendl (Pardubáci).

Nová koncepce

Město přišlo s novou koncepcí, která z dosud platné vyhlášky vyjme provozovny ležící v docházkové vzdálenosti, tedy do sto metrů, od vzdělávacích a zájmových institucí.
„Ze seznamu vyjmeme provozovny, které aktuálně nevyvíjejí žádnou činnost, nebo v nich nejsou umístěny výherní hrací přístroje a rozšíříme regulaci, která se nyní týká pouze městských obvodů I, II, III a V na území celého města," uvedla Nataša Hradní z tiskového úseku pardubického magistrátu.

Zásah do rozpočtu

V některých městech řeší hazard úplným zákazem heren. V Pardubicích ale prohibici nechystají. „Otázkou je, jestli by úplný zákaz výherních automatů měl takový účinek, jaký je od něj očekáván. Jak ukazují historické zkušenosti, tak prohibice není tou nejlepší cestou," nechal se slyšet náměstek primátorky Jindřich Tauber (ČSSD). Zákaz heren by navíc znamenal citelný zásah do městského rozpočtu.

„Za loňský rok šlo z výherních automatů do rozpočtu města zhruba 70 milionů korun," řekl náměstek pardubické primátorky Jiří Rozinek (ČSSD), který má městskou kasu na starosti.