Nechyběl na ní českotřebovský kroužek Amikeco, další účastníci přijeli z Polska, Maďarska, Německa, Brazílie a dalších zemí. 

Konference se konala v době pro esperantisty velmi příhodné – Břeclav právě slavila výročí svého založení. „Po dopoledních poradách, jednáních, přednáškách a diskusích si esperantisté odpoledne užili potěšení z kulturních památek břeclavských i okolních," vzpomíná esperantistka Zdenka Novotná a pokračuje: „Vynikajícím způsobem nás s Lichtenštejnským domem a židovskou synagogou seznámila tamní průvodkyně. Vyprávěla, jak bylo nesnadné postavit zámek na zdejší mokré půdě lužních lesů. Podařilo se to pomocí pořádně starých dubových kůlů. Duby na kůly byly vysazeny už kolem roku šest set našeho letopočtu. V synagoze nám vyprávěla o smutném osudu židovských obyvatel. Z šesti set se jich vrátilo jen několik."

Konference tří zemí byla zahájena za přítomnosti starosty města, který přítomné pozdravil a o městě  vyprávěl. Představily se také všechny tři esperantské svazy. Zahajovací večer patřil folkloru i esperantských písničkám. Sjezd pokračoval výročními schůzemi jednotlivých svazů odděleně a plánováním spolupráce. (zn, zr)