Nákladem více než jednoho a půl milionu korun z policejního rozpočtu se proměnilo do podoby hodné jednadvacátého století.

„Vybavení vychází z dnešních moderních standardů a tak by to mělo co nejdříve vypadat i na všech dalších odděleních v Pardubickém kraji," konstatoval vedoucí územního odboru Pardubice Marcel Daníček.
Proměnou prošlo kompletně celé oddělení. Modernizací prošel fotografický ateliér, kde vznikají takzvané trojsnímky obviněných pachatelů, jaké znáte z kriminálek.

Nové vybavení

Další na řadu přišla takzvaná biologická ohledovna, která slouží jako přípravna vzorků pro odeslání k expertízám do specializovaných ústavů. Ty jsou buď v Hradci Králové nebo v Praze.

K dalším vybavením patří laminární box opatřený digestoří, kde se uchovávají a zároveň před znehodnocením chrání vzorky biologické povahy, chladící a sušící skříně a sterilizátor k očištění nástrojů.

Celé oddělení je zároveň opatřeno vzduchotechnikou a dalšími prostředky bránícími množení bakterií, což slouží jak k ochraně samotných odebraných vzorků a stop, tak i vlastní ochraně těch, kteří s nimi pracují.

Příprava k odeslání

Pardubické pracoviště, stejně jako zbývající okresní ředitelství, nemá za úkol provádět analýzy získaných vzorků. Jeho úkolem je zajistit nejprve jejich odběr na místě činu, zde je připravit tak, aby nedošlo k jejich kontaminaci, poškození nebo degradaci vlivem prostředí a takto připravené je odeslat na již zmíněná specializovaná pracoviště, která teprve získají požadované výsledky.

Přístup omezen

„Jedná se o plnou škálu stop. Pachové, daktyloskopické, biologické a další stopy," vedoucí pardubického oddělení techniků Josef Šafránek.
Mezi tato nová zařízení se také nedostane každý. V samotných místnostech panuje režim omezeného přístupu, v případě manipulace s některými vzorky pak dojde i na jednorázové ochranné obleky a další pomůcky.