Co je tetanus?Tetanus je nebezpečné onemocnění způsobované bakterií Clostridium tetani. Projevuje se křečemi a ztrátou koordinace svalových pohybů (je způsobena tím, že toxiny produkované bakteriemi blokují uvolňování svalového stahu). Bez lékařské pomoci končí zpravidla smrtí kvůli zástavě srdce či kolapsu dýchacího systému (křeč mezižeberních a dalších svalů znemožní dýchání). Zdroj: Wikipedie

Tělu oslabenému aktuální nemocí by okamžitě aplikované „žihadlo" neprospělo a tak vám lékař doporučí, ať se v ordinaci zastavíte kdykoliv po doléčení. Jenže to už si pro návštěvu lékaře čas prostě nenajdete…

„To je ale chyba, protože tetanus není dobré podceňovat. Stále ještě představuje závažnou chorobu, která může mít až smrtelné následky," upozorňuje chrudimská praktická lékařka Miroslava Lukešová.

„Dříve se provedená očkování zapisovala do občanského průkazu. To už ale řadu let neplatí a lidé tak ve mnoha případech ztrácejí o svých očkováních přehled," pokračuje chrudimská lékařka.

Očkovací látka se aplikuje zprvu natřikrát, avšak je-li později očkování v doporučených intervalech obnovováno, stačí pak pokaždé už jen jedna injekce.

„Interval pro včasné přeočkování závisí na věku pacienta. U starších pacientů je to přibližně deset let, u mladších je tento interval až okolo patnácti let," doplňuje lékařka.

Do ordinací ale občas zavítají i takoví pacienti, jimž se nemoci vyhýbaly a praktický lékař je neviděl dvacet nebo i více let. Takové lidi je pak nutno přeočkovat opět třemi injekcemi.

Lékaři by mohli zvát pacienty k přeočkování třeba i korespondenčními pozvánkami. V praxi se to ale mnohdy neděje, neboť by s tím byla spojena spousta agendy navíc. Je totiž nutné vzít na vědomí, že nejrůznější očkovací kúry se netýkají zdaleka jen tetanu.