Ale modernizace a s ní spojené stavební práce v budově jsou u konce. Žáci už testují nové prostory. „Byla to pro nás zátěžová zkouška, ale výsledek skutečně stojí za to," komentovala téměř roční stavební práce ředitelka Základní umělecké školy Bedřicha Smetany Markéta Hegrová.

Z půdy je sál

Jak prozradil dřívější ředitel zušky a současný místostarosta Litomyšle Radomil Kašpar, projekt se rodil už několik let. Odhadované náklady okolo deseti až dvanácti milionů korun však odsoudili celou modernizaci k čekání na vhodnou výzvu dotačních programů. Povedlo se a z nevyužívané půdy se stal prostorný sál s kapacitou osmdesáti míst vybavený aktivním ozvučovacím systémem. „Dále jsme půdní vestavbou získali nahrávací studio, které bude sloužit školním účelům a další dvě učebny, které jsme nutně potřebovali. V nich se aktuálně učí elektronické nástroje a nástroje dechové," vyjmenovala Markéta Hegrová.

Nové učebny vyřešily prostorovou krizi, která školu trápila poté, co v minulém roce přišla nejprve o učebnu hlasové výuky a posléze i o sálek. Přestavbou v budově vzniklo také moderní atrium s kovovými a skleněnými prvky ideální pro pořádání výstav prací studentů výtvarných oborů.

Půdní vestavba a stavební práce byly podmíněny inovací a modernizací v samotné výuce. „Ta se dotkla právě oblasti nahrávání a výuky hudební nauky," vysvětlila ředitelka .

„V letošním roce jsme do oboru výuky hry na elektronické nástroje zařadili předmět zpracování a záznam zvuku, který bychom chtěli postupně rozšířit i do výuky ostatních nástrojů a časem z něho vytvořit  samostatné studijní zaměření," přiblížila inovovanou výuku ředitelka základní umělecké školy Markéta Hegrová.

Multimediální učebna

K tomu v původním sále vznikla multimediální učebna hudební nauky s interaktivní tabulí a počítači s miniklaviaturou, sluchátky a mikrofonem na každém z deseti žákovských pracovních míst. „Nový způsob výuky se bude odvíjet od propojení klasických výukových metod s využitím počítačů a ostatní elektrotechniky," naznačila ředitelka.

Modernizace budovy pomůže také dětskému pěveckému sboru, který dosud neměl vlastní zkušebnu s potřebným vybavením. „Díky rekonstrukci hlavní budovy nebude výuka sboru časově ani prostorově omezená. Do praxe také bude moci uvést nejrůznější formy mezioborových projektů.

Celkové způsobilé náklady projektu se vyšplhaly nemnoho přes deset milionů korun. S realizací pomohla šedesáti pěti procentní evropská dotace. Prostory už mají po kolaudaci a žáci spolu s učiteli  se s nimi seznamují. Jak se modernizace povedla, bude mít veřejnost příležitost posoudit 15. dubna během dne otevřených dveří.