„Největší nápor jsme měli v pondělí. Poslední zájemce o podání kandidátní listiny přišel ve tři hodiny odpoledne," sdělila vedoucí správního odboru v Litomyšli Milena Holasová. Celkově přijali na městském úřadě sto dvacet kandidátek z pětatřiceti obcí, které správně spadají pod Litomyšl. V každé z nich kandiduje alespoň jedna strana, takže je téměř jisté, že se volby budou konat na Litomyšlsku všude. Přímo ve Smetanově rodišti se o zastupitelské posty utká devět volebních uskupení, což je o jedno méně než při minulých volbách v roce 2010.

Sto pět kandidátních listin do podzimních komunálek zaznamenali pracovníci svitavského úřadu. Devět z nich je přímo ze Svitav. Patří mezi ně velké strany jako ANO 2011, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, ODS a nezávislí, Úsvit přímé demokracie, ale i Naše Svitavy, Sdružení pro město Svitavy a Pravá volba pro Svitavy s podporou TOP 09. Zbytek kandidátek poslali uchazeči z pětadvaceti okolních obcí.

Na odboru vnitřních věcí v Poličce přijali v posledním možném termínu kandidátky hned od osmi samostatných subjektů. To je druhý největší počet od založení samostatné českého státu. Vůbec nejvíc stran, sdružení a hnutí kandidovalo v posledních volbách v roce 2010, kdy se o hlasy voličů se ve městě ucházelo devět partají. Oproti posledním volbám se do politického boje o místa v zastupitelstvu zapojí premiérově sdružení Pro Poličku a hnutí ANO 2011, která je také nejmladší. Naopak z účastníků posledního volebního klání chybí Dělnická strana sociální spravedlnosti.

Ve dvaceti obcích na Poličsku se složilo celkem osmdesát kandidátních listin. Hned šestnáct a zároveň i nejvíc jich je v Korouhvi. Naproti tomu lidé v Březinách, Jedlové, Hartmanicích, Květné, Pusté Kamenici a Pusté Rybné si své zástupce na další čtyři roky vyberou pouze z jediné kandidátní listiny. Až na Jedlovou, kde kandiduje ČSSD, se jedná o nezávislé.

Mohou přijít změny

Změnit se ale může mnohé. „Do jedenáctého srpna může dojít jak k výměně jmen kandidátů, tak jejich pořadí na listinách. Někteří mohou i odstoupit. Dokonce lze změnit i název volebního subjektu," vysvětlila Milena Holasová. V současné chvíli úřady ještě nezveřejnily konkrétní jména stran ani jejich kandidátů.

Práce s listinami není zdaleka tak jednoduchá, jak by mnozí možná předpokládali. Je potřeba ověřit mnoho údajů. „U každého kandidáta například zjišťujeme, zda má trvalé bydliště v místě, kde kandiduje a také jeho datum narození. Ověřit musíme i počet podpisů na peticích," řekla vedoucí správního odboru. Stejně jako všichni ostatní, kteří pracují s volebními listinami, musí mít speciální osvědčení, které ji k tomu opravňuje.
Správnost všech údajů musí na úřadech prověřit do dvaadvacátého srpna. Po tomto datu budou jasná jména kandidujících volebních uskupení, tak i kandidátů. V uvedeném termínu budou v obcích s rozšířenou působností losovat pořadí volebních stran, tedy čísla kandidátek, za účasti volebních zmocněnců.

Úřady musí do třiadvacátého srpna rozhodnout o registraci či odmítnutí kandidátních listin. Samotné volby se uskuteční desátého a jedenáctého října.

(pš, vh, bs)