VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ohňostroj pro ANO: ve volbách v krajském městě dominovalo

Pardubice - „Volební maraton skončil, ten druhý povolební začíná. Jsem rád, že máme do dalších jednání takhle silný mandát," říká Martin Charvát.

13.10.2014
SDÍLEJ:

RADOST V PARDUBICKÉM táboře hnutí ANO vedeného Martinem Charvátem byla velká. Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

Ohňostroj nad Pardubicemi zněl v sobotu večer vítězně pouze pro jednu stranu – hnutí ANO 2011, které s pohodlným náskokem zvítězilo ve volbách do pardubického zastupitelstva. Komunální volby skončily prohrou současné radniční koalice – všechny strany, které se jí účastnily, si oproti volbám v roce 2010 pohoršily.

„Jsem velice potěšen, že se nám podařil takhle skvělý výsledek. Voliči vyjádřili velkou nedůvěru k současné radniční koalici a rozdrobili své hlasy mezi řadu subjektů. Hlavně mě překvapila nízká volební účast, ačkoliv jsme lidi neustále burcovali na ulici, ať jdou k volbám," nechal se slyšet lídr hnutí ANO Martin Charvát, které obsadí v zastupitelstvu celkem 11 křesel.

Rozptyl hlasů

To u sociálních demokratů panovala podstatně horší nálada. Výsledek jen těsně nad 12 procent ČSSD určitě za úspěch považovat nemůže.

„Projevuje se hlavně to, že je tu 17 subjektů, což je stejný počet jako v mnohem větším Brně. Velkou roli hrála malá volební účast a také rozptyl hlasů mezi jednotlivé strany," hledal příčiny volebního ne᠆úspěchu pardubický lídr ČSSD Vladimír Ninger. Nicméně sociální demokraté doufají, že při tvorbě koalice nezůstanou mimo hru.

„Doufáme, že se na koalici podílet budeme a pevně věříme, že se podaří sestavit trojkoalici, protože, pokud by mělo být na radnici více stran, tak by bylo její fungování v dlouhodobém horizontu problematické," dodal Vladimír Ninger.

O tom, že už se pomalu připravují jednání o budoucí městské vládě, nemůže být pochyb. Lídr vítězného hnutí ANO se ještě před zveřejněním konečných výsledků zavřel v kanceláři s hrstkou nejbližších, se kterými vyjednával o další strategii. „Volební maraton skončil, ten druhý povolební začíná. Jsem rád, že máme do dalších jednání takhle silný mandát. Přemýšlím o všech variantách. Nemám problém spolupracovat se stranami současné koalice. Myslím, že je to hlavně o lidech. Musíme připravit město na nové plánovací období," podotkl favorit na post primátora.

Fiaskem skončily volby i pro současnou primátorku Štěpánku Fraňkovou a její Sdružení pro Pardubice. „Zklamání určitě převažuje, ale výsledek voleb je asi takový, jaký jsme očekávali. Je to výhra hnutí ANO a prohra všech ostatních," konstatovala Štěpánka Fraňková.

„Musíme se zamyslet nad těmi čtyřmi roky, je to daň za úspěch roku 2010 a je to podobné jako u ODS při minulých volbách," zauvažovala Štěpánka Fraňková, podle které bude velmi obtížné sestavit novou radniční koalici, jelikož zastupitelstvo bude velmi rozdrobené a bude v něm vlastně jen jeden silný zastupitelský klub.

Neskrývali zklamání

O nic lépe si nevedly ani další koaliční strany. Co na pouhé tři získané mandáty říkají Pardubáci? „Výsledek pro nás není tragédií. Samozřejmě to nehodnotím jako úspěch, ale nemyslím si, že bychom zas úplně vyhořeli. Z koaličních stran jsme byli nejméně potrestáni. Když vidím výsledky ČSSD a Sdružení pro Pardubice, tak jsem za sedm procent rád, ačkoliv jsme chtěli alespoň osm," řekl lídr Pardubáků František Brendl.

Volební propad si vysvětluje nízkou volební účastí. „My jako sdružení nemáme velkou voličskou základnu. U nás ten výsledek dělají lidé, kteří přijdou k volbám, letos jich bohužel přišlo abnormálně málo. Samozřejmě horší výsledek způsobil i fakt, že kandidovalo více sdružení, které měly v názvu Pardubice," vysvětlil náměstek primátorky, který očekává, že lídr vítězného hnutí ANO Martin Charvát bude mít těžkou pozici při vyjednávání o budoucí koalici.

Kompletně sečteno bylo těsně před půlnocí, čekalo se na jeden pardubický okrsek

Statistici jsou s volbami spokojeni. Z jejich pohledu měly hladký průběh a při sčítání hlasů nenastal žádný větší zádrhel. Kompletně sečteno bylo v Pardubickém kraji těsně před půlnocí – čekalo se na jeden okrsek v Městském obvodu Pardubice VI, kde sčítání trvalo poněkud delší dobu. „Žádný problém jsme tam ale nezaznamenali. Komise byla pečlivá a my jsme na volební komisaře nijak netlačili, jelikož počítání hlasů není žádný závod," uvedl ředitel krajské správy Českého statistického úřadu Petr Matoušek. Většina okrsků přitom byla sečtena už mezi devátou a desátou hodinou večerní. V malých obcích byly výsledky pochopitelně známé mnohem dříve.

Zklamání z výsledků neskrývali ani představitelé nejmenší koaliční strany TOP 09. „Beru to jako neúspěch, je to pro nás zklamání. Čekal jsem, že ANO vyhraje. Propad sociální demokracie jsem rovněž tušil. U nás jsem ovšem počítal s deseti procenty, bohužel jsme získali jen něco přes šest procent. To znamená o dva mandáty méně, než bychom potřebovali. Možná nám uškodilo, že jsme nevedli populistickou politiku a nahlas jsme říkali, co si myslíme, i když to zrovna nebylo populární," nechal se slyšet lídr TOP 09 a pardubický radní Jan Němec, který se letos do zastupitelstva vůbec nedostal.

Sestavit koalici bude ale podle Jana Němce velmi těžké. „Musí se utvořit tým lidí, kteří budou schopní spolupracovat. To byla asi chyba předchozí koalice, že se paní primátorce nepodařilo takový tým sestavit. Předpokládám, že v koalici bude minimálně pět stran," sdělil Deníku současný pardubický radní. Za celkem úspěšné mohou volby považovat představitelé ODS, ačkoliv lídr Jiří Janků říká, že chtěl získat alespoň deset procent. „Možná kdybych se sám nedopustil pár chyb vyplývajících z mé politické nezkušenosti, mohl být náš výsledek v Pardubicích ještě lepší. Přesto jsme poměrně spokojení. Ukázalo se, že ODS je zpátky ve hře," komentoval volební výsledky pardubický lídr ODS Jiří Janků.

Toho potěšil i výsledek občanských demokratů v některých městských obvodech. „Vítězství ve třetím a čtvrtém pardubickém obvodu svědčí o tom, že stávající starostové Vítězslav Štěpánek a Petr Heřmanský dokázali komunikovat výsledky své práce. Tři mandáty v Polabinách také nejsou špatné," dodal Jiří Janků.

Překvapivý úspěch

Překvapivým úspěchem skončily volby pro sdružení Patrioti Pardubic. V zastupitelstvu bude mít dva členy, uspělo i na městských obvodech. „Náš volební výsledek je výborný. Jednoznačně předčil naše očekávání. Nečekal jsem, že se dostaneme do zastupitelstva na velkou radnici, ale i na první, druhý, pátý i sedmý obvod," nechal se slyšet viditelně dobře naladěný lídr Patriotů Pardubic Jiří Lejhanec, který se dostal do městského zastupitelstva i na malou radnici na pardubickou „jedničku".
„Někde se dohodnout na koalici bude relativně jednoduché, jinde to bude složitější. Ale vždycky to je o lidech," prohlásil Jiří Lejhanec.

„Otázkou je, do jaké míry budou koalice na malých radnicích korespondovat s tím, co vznikne na velké radnici," poznamenal lídr Patriotů Pardubic.

Bylo to o prsa…

Posledním devátým subjektem, který bude mít na magistrátu své zastupitele, je Koalice pro Pardubice. Před čtyřmi lety jí to těsně nevyšlo, letos slaví úspěch – pětiprocentní hranici o pár desítek hlasů překonala.

„Bylo to do poslední chvíle drama, ale o to víc teď můžeme slavit," řekl v sobotu pár minut před půlnocí lídr kandidátky Koalice pro Pardubice František Weisbauer, který byl zvolen jak na „velkou" radnici, tak i na druhý pardubický obvod. „Za tento volební výsledek jsme rádi. Slavíme úspěch a návrat do Zastupitelstva města Pardubic. Navíc ze sedmi podaných kandidátek do obvodů jsme na šesti z nich uspěli," dodal František Weisbauer, podle něhož budou povolební vyjednávání náročná.

Autor: Lukáš Dubský, Redakce

13.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

První ministryně Skotska (premiérka) Nicola Sturgeonová chce bránit místo, které má Skotsko v Evropské unii, a bude usilovat o to, aby Skotové mohli mít po odchodu Británie z unie i nadále přístup k evropskému jednotnému trhu.
AKTUALIZOVÁNO
5

Skotský parlament souhlasí s novým referendem o nezávislosti

Donald Trump
AKTUALIZOVÁNO
2 4

Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace

Brečet nebudu, říká sprejer, který poničil hradby

Na místo činu se o víkendu vrátili sprejeři, kteří ve čtvrtek 16. března pomalovali historické hradby a další místa v Klatovech, a způsobili tak škodu za zhruba 45 tisíc korun. Odstraňovali nápisy, které nastříkali. Lítost by u nich ale člověk hledal jen stěží.

Krajský soud potvrdil půlmilionovou pokutu pro ministerstvo vnitra

Krajský soud v Brně v úterý potvrdil půlmilionovou pokutu, kterou Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil ministerstvu vnitra. Je za chyby v zakázce na IT služby související s výplatou sociálních dávek. Soud potvrdil rozhodnutí ÚOHS z roku 2013. V úterý to řekla mluvčí soudu Simona Pešková.

Se zpěvačkou Špinarovou se příznivci rozloučí 1. dubna v Ostravě

Se zpěvačkou Věrou Špinarovou, která náhle zemřela v neděli ve věku 65 let, se její příznivci mohou rozloučit dopoledne 1. dubna v Ostravě. Smuteční síň krematoria ve Slezské Ostravě jim bude zpřístupněna od 09:00 do 12:00. Odpoledne se poslední rozloučení uskuteční pouze v kruhu rodiny a přátel. ČTK o tom dnes informoval Adam Pavlík, syn Věry Špinarové a vedoucí její doprovodné kapely.

Divoká prasata terorizují lázně i města

Nejsou to hony za dobrodružstvím, ale na vztek. Odstřel divokých prasat, která v nájezdech terorizují parky v Karlových Varech a dalších městech, ale nepohrdnou ani zahradami soukromníků, nyní zaměstnává myslivce i pracovníky Správy lázeňských parků. Ačkoliv na čekanou vyrážejí prakticky každou noc, od začátku letošního roku se jim podařilo ulovit jeden kus.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies