Zatímco v roce 2001 orel nepřežil srážku s vlakem, smrt orla mořského v Bošíně šetří policie. „Nedaleko od něj byla nalezena mrtvá liška. Krajský veterinář si obě zvířata odvezl na pitvu, která určí, proč zvířata uhynula," uvedla bezprostředně po nálezu zvířat místním ornitologem tisková mluvčí policie Hana Kaizarová.

Místní byli příjezdem kriminalistů zaskočeni, nicméně oficiálně nic nevědí. „O tom, že byl u nás nalezen mrtvý orel mořský, jsem se dozvěděl od tchyně, která to viděla ve zprávách. Dosud mě nikdo oficiálně nekontaktoval, předpokládám, že policie ještě nemá výsledky pitvy," uvedl předseda Mysliveckého spolku Bošínská obora Petr Musil.

Pitva napoví

Obě zvířata ještě leží na pitevním stole, nicméně jedno je jisté. „Dle sdělení veterinářů orel nebyl zastřelen, výsledky toxikologie ještě nemám," uvedl pro Orlický deník ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek s tím, že orel měl všechny příznaky otravy karbofuranem. „Rozbor to musí jen potvrdit," dodal přesvědčeně.

U nalezených ptáků v celé České republice otravy jasně převládají. A právě karbofuran neboli chmelový jed zabíjí velmi často. Stejně často ale dravci nejsou cílem travičů. „Návnady bývají nastraženy na lišky, kuny, vydry a dravec – například orel – má jen tu smůlu, že se rád živí mršinami. Když najde otrávenou návnadu, otráví se," podotkl Zdeněk Vermouzek.

O tom, jak tomu bylo v Bošíně, se dá jen spekulovat. Předseda bošínských myslivců však ubezpečil, že jeho spolek žádné chemikálie nepoužívá.

V tuzemsku hnízdí okolo 120 párů orlů mořských. „I ve východních Čechách, zrovna v bezprostřední blízkosti nálezu, hnízdil pár orlů několik let, i když samotné hnízdo se nikdy nepodařilo nalézt. Nalezený orel byl prakticky jistě jeden z dospělých ptáků z tohoto hnízda," domnívá se Zdeněk Vermouzek.

Nemají z toho nic

Zatímco u některých zvířat mohou pytláci bažit po jejich kůži, kterou poté zpeněží, ze zabití dravců nemají vůbec nic. Přesto je u nás ročně zabito přes tisíc exemplářů. „Pytláci nemají zájem o nějaký konkrétní druh. Vadí jim dravci obecně a zabíjejí je – nejčastějšími oběťmi střílejících pytláků jsou tedy nejběžnější dravci, zejména káně," nastiňuje předseda ornitologů s tím, že, jak už zmínil, u trávení často není dravec cílem. Stane se mu osudným jeho chuť na mršinu.

Na ochranu dravců sice pamatuje trestní zákon, podle § 299 hrozí tomu, kdo ublíží chráněnému zvířeti či zničí chráněnou rostlinu, až tři roky vězení. „Obecně se ptačí kriminalita vyskytuje všude a celkově se těžko vyšetřuje, protože se děje ve skrytu a beze svědků. A uhynulý orel nám těžko ukáže, kde sežral otrávenou návnadu, tím méně, kdo ji nastražil. Ale na druhou stranu je jen otázkou úsilí vyšetřovatelů, zda se podaří někoho usvědčit," krčí rameny Zdeněk Vermouzek a k situaci v tuzemsku říká: „Nebýt zákonné ochrany, dravci jako orel mořský nebo sokol stěhovavý by se k nám nevrátili. Ta ochrana funguje i u nás, naprostá většina normálních lidí dravce obdivuje a chápe jejich roli v přírodě." Podle šéfa ornitologické organizace pak ale stačí málo – stačí jeden pytlák s nekalými úmysly. „A z majestátných ptáků se stane hromádka peří," dodává. V případu bošínského orla víc napoví výsledky pitvy.

• Karbofuran neboli chmelový jed je nervový jed. Jeho působením dochází k blokování nervových vzruchů, které vede k ochrnutí dýchacího svalstva a ke smrti udušením. Karbofuran je vysoce toxický nejen po pozření, ale také po vdechnutí nebo potřísnění kůže.
• Jedná se o insekticid karbamátové řady. Karbamáty jsou syntetické deriváty physostigminu, což je alkaloid fazole. Karbofuran byl poprvé registrovaný v USA v roce 1969 a používal se v zemědělství jako insekticidní přípravek k tlumení škůdců na velké škále plodin. Přípravky byly klasifikovány jako vysoce toxické. V Evropské unii je aplikace karbofuranu zakázána od roku 2008, není dovoleno jej nejen používat a prodávat, ale ani skladovat. V zemědělských družstvech i mezi lidmi je ale stále značné množství zásob, za jejichž uchovávání hrozí postihy.
• Ročně je u nás otráveno až 10 orlů mořských, mezi dalšími oběťmi jsou orli skalní, sokoli stěhovaví, káně rousné i lesní, straky, vrány, krkavci, ale i domácí psi a kočky. Zdroj: www.karbofuran.cz

(jan, zr)