VYBERTE SI REGION

Památky na Pardubicku turisty lákaly

Pardubický kraj - Do všech nejznámějších státních památek v Pardubickém kraji přišlo vloni více návštěvníků než rok předtím. Celkově se jejich návštěvnost zvýšila o 22 procent.

7.2.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační obrázekFoto: Hradecký deník

Zájem byl i o hrady a zámky ve vlastnictví měst nebo soukromých vlastníků, i když zůstal přibližně na úrovni roku 2010.

Nejvíce vzrostl počet turistů Souboru lidových staveb Vysočina, který zahrnuje skanzeny na Veselém Kopci a Betlém v Hlinsku. Meziročně se zvýšil o 34 procent na 73 414 turistů.

„Důležitým faktorem ovlivňujícím návštěvnost je skladba a volba programů, které nabízíme,“ uvedl náměstek ředitelky pracoviště Národního památkového ústavu v Pardubicích Juraj Vavro.

Skanzen na Hlinecku se snaží být atraktivní pro rodiny s dětmi, na většinu víkendů připravil speciální programy s ukázkami různých řemesel a dovedností. Masopustní průvody mají rovněž své příznivce.

Hrady táhnou

Množství akcí pořádaných na hradě a především špatné letní počasí, které vedlo lidi od rybníků a koupališť k cestování, pomohlo také hradu Kunětická hora na Pardubicku. Zábavné programy připravil rovněž kastelán hradu Litice na Orlickoústecku.

Rozšíření prohlídkových tras a orientace na děti přispěly ke zvýšení návštěvnosti zámku v Litomyšli téměř o čtvrtinu. Další expozice s názvem Byl jednou jeden domeček a nová expozice strašidel v zámecké věži by měly přibýt v letošním roce.

Zámek ve Slatiňanech na Chrudimsku vloni poprvé zpřístupnil veřejnosti kromě hipologického muzea také prostory šlechtického sídla na nově vybudované prohlídkové trase, zvolily si ji dvě třetiny z více než 13 tisíc návštěvníků. Setrvalý byl zájem o rokokový zámek Nové Hrady na Orlickoústecku, kde je rovněž umístěno muzeum cyklistiky. V barokních zahradách se letos uskuteční tři představení festivalu Smetanova Litomyšl.

Rekonstrukce ubrala
Mírný pokles návštěvnosti zaznamenal minulý rok pouze hrad Svojanov na Svitavsku, který patří městu Polička. Podle kastelána Miloše Dempíra za to mohly práce na rekonstrukci hradu, které omezily přístup do některých jeho částí.

„Podstatná část oprav skončí v červnu, takže hlavní sezona by už měla být bez větších komplikací,“ podotkl kastelán svojanovského hradu.

(red, čtk)

Autor: Redakce

7.2.2012
SDÍLEJ:

Neberte medvědovi hračku! Může to být granát...

Varšava – Odebrat medvědovi hračku může být docela nebezpečné, zvláště když hračkou je minometný náboj. Asi takové poučení podle agentury AP plyne ze sobotní příhody v zoologické zahradě v Poznani na západě Polska.

Při volbách na zkoušku statistici nezaznamenali žádný problém

Praha – Při úterních simulovaných volbách na zkoušku nezaznamenal Český statistický úřad (ČSÚ) žádný problém se zpracováním výsledků. Před říjnovými krajskými a senátními volbami statistici prověřovali přenos sečtených hlasů nebo reakce systému na přetížení, sdělila mluvčí úřadu Petra Báčová. Jednalo se o druhou celoplošnou zkoušku ze tří, poslední se má konat 4. října.

Lidé si připomenou svatého Václava, patrona české země

Praha - Lidé v České republice si dnes při bohoslužbách, poutích i lidových slavnostech připomenou světce a hlavního patrona české země, svatého Václava. Ve Staré Boleslavi se uskuteční tradiční Národní svatováclavská pouť a mše na Mariánském náměstí, nedaleko kostela, kde byl kníže zavražděn. Do Boleslavi dorazí vedle tisíců věřících a dalších návštěvníků i prezident Miloš Zeman. Státním svátkem je 28. září od roku 2000.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies